Akut mani tedavisinde lityum, karbamazepin ve valproatın klinik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical efficacy of lithium, carbamazapine and valproate in acute mania
- Tez No: 141595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ERKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada DSM IV kriterlerine göre akut mani tanısı alan 30 bipolar I bozukluk hastasında lityum, karbamazepin ve valproatm klinik etkinliği karşılaştın İm ıştır. Çalışmadaki hastalar DSM IV kriterlerine göre ağır mani, BRMÖ ye göre ise kesin mani kriterlerini karşılıyordu. Hastalar üç gruba ayrıldı. Lityum alan hastalar birinci grubu, karbamazepin alan hastalar ikinci grubu, valproat alan hastalar ise üçüncü grubu oluşturdu. Ajite olan, kendisine ve çevresine zarar verme riski olan hastalara kombine düşük doz nöroleptik verildi. Çalışmadan önce hasta ve yakınları çalışma hakkında bilgilendirilerek yazılı izinleri alındı. Hastalara çalışmadan önce CBC, rutin biyokimya, EKG, akciğer grafisi, TFT, yapıldı ve çalışma süresince de haftalık kontrollerle izlendiler. Çalışma altı hafta sürdü ve hastalarda kullandıkları ilaca göre haftada bir yapılan serum ilaç düzeyi kontrolleriyle ilaç dozu düzenlendi. Çalışmadan önce ve çalışma süresince hastalar KPDÖ, BRMÖ ve KGİ ölçekleri ile haftada bir değerlendirildi. Her bir ilaç haftalar içerisinde manik semptomlarda düzelme meydana getirdi ve bu iyileşme çalışmada kullanılan ölçeklerle tespit edildi, ilaçlar birbirleriyle karşılaştırıldıklarında klinik etkinliklerinin benzer olduğu, birinin diğerine üstün olmadığı ve benzer dozlarda nöroleptik kullanımının gerekli olduğu bulundu. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF CLINICAL EFFICACY OF LITHIUM, CARBAMAZAPINE AND VALPROATE IN ACUTE MANIA Clinical efficacy of lithium, carbamazepine and valproate in acute mania was compared in 30 inpatients. Diagnosis were made according to DSM-IV, criteria. Each group consisted of 10 patient. Neuroleptics used when necessary. Patient were assessed weekly for six weeks. Serum levels of study drugs were obtained weekly. Clinical efficacy was measured by BPRS, BRMAS and CGI. There was not any statistically significant difference by means of clinical efficaly among three groups. 40