Sinir yakını kayıtlama tekniğinin distal duyusal nöropati tanısında intraepidermal sinirlifi analizi yerine kullanılabilirliği
The utility of near-nerve needle sensory nerve conduction study in the diagnosis of painful distal sensorial neuropathy as a substitute of intraepidermal nerve fiber analysis
  1. Tez No: 141693
  2. Yazar: KAYIHAN ULUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Uluç, K., Sinir yakını kayıtlama tekniğinin distal duyusal nöropati tanısında intraepidermal sinir lifi analizi yerine kullanılabilirliği, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji Uzmanlık Tezi, Ankara, 2004. Ağrılı distal duyusal nöropati tanısında altın standart olarak intraepidermal sinir lif analizi (İESLA) kabul edilmektedir. Ancak, İESLA kısıtlı sayıda merkezde yapılabildiğinden, onun yerine kullanılabilecek, çok daha fazla merkezde uygulanabilir, alternatif, objektif ve güvenilir bir elektrofızyolojik tetkike ihtiyaç vardır. Bu çalışmadaki amacımız, bir grup hastada sinir yakını kayıtlama tekniğinin (SYKT) deri biyopsisi yerine kullanılabilirliğinin gösterilmesidir. Prospektif olarak gerçekleştirilen bu çalışma, Nöroloji Anabilim Dalı polikliniğine alt ekstremitelerinde ağrı yakınması ile başvuran, rutin sinir iletim çalışmaları normal olan ve diğer çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan, İESLA ile kesin nöropati tanısı almış 19 hasta ile, Ocak 2003 Haziran 2004 tarihleri arasında gerçekleştirdi. Kontrol grubu, hasta grubu ile aynı yaş aralığında (20 - 59) bulunan 18 sağlıklı bireyden oluşturuldu. Hasta grubunun yaş ortalaması ± SS ise 47,8 ± 7,4, kontrol grubunun ise 41,1 ± 8,8 olarak saptandı. Hastaların yakınmalarının başlangıcı, 1 ile 120 ay arasında değişiyordu (ortalama 28.2 ± 36 ay).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Uluç, K.vThe utility of near-nerve needle sensory nerve conduction study in the diagnosis of painful distal sensorial neuropathy as a substitute of intraepidermal nerve fiber analysis. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Neurology, Ankara, 2004. Intraepidermal nerve fiber analysis (IENFA) is considered to be the gold standard in the diagnosis of painful distal sensorial neuropathy. However, IENFA is available only in limited number of academic centers. Therefore, an alternative, objective, reliable and inexpensive electrophysiological method is required. In this study, we aimed to show utility of near-nerve needle sensory nerve conduction study (NNSNCS) in the diagnosis of painful distal sensorial neuropathy, as a substitute of IENFA. This prospective study was conducted in the Department of Neurology of Hacettepe University between January 2003 and June 2004. The study group consisted of 19 patients with the complaint of pain in lower extremities and normal findings in routine nerve conduction studies, who were diagnosed to have neuropathy in IENFA. The control group consisted of 18 healthy volunteers who were in the similar age range (20-59 years) with the study group. The mean age of the study and control group were 47.8±7.4 and 41.1±8.8, respectively. Duration of symptoms varied between 1 and 120 months (Mean 28.2±36 months).