Migren akut atak tedavisi ve profilaksi tedavisinde sıklıkla kullanılan ilaçların karşılaştırmalı çalışması
  1. Tez No: 141694
  2. Yazar: ARDA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Migren, başağnsı ile karekterize, sık görülen, kronik nörovasküler bir bozukluktur. Migrenin en önemli özelliklerinden biri, patogenezinin tam olarak ortaya konulamamış olmasıdır. Bu yüzden nedene yönelik tedavi yapılamamakta olup değişik etki mekanizmaları olan farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Biz çalışmamızı akut atak tedavisi ve profilakside iyi bilinen ve sık kullanılan ilaçlan karşılaştırmak için planladık. Çalışmamıza 2002-2004 yılları arasında GATA Nöroloji Polikliniği 'ne başvuran ve migren tanısı konan, yaşlan 18-65 arasında değişen 21 (%10) erkek, 188 (%90) kadın olan 209 hasta alınmıştır. Hastalara çalışmanın amacı anlatılarak kendi istekleri ile çalışmaya katılmalan sağlanmıştır. Atak tedavisi amacı ile; 38 hastaya 1000 mg parasetamol, 43 hastaya 1100 mg naproksen sodyum, 45 hastaya 50 mg sumatriptan, 43 hastaya 2.5 mg zolmitriptan, 40 hastaya 40 mg eletriptan verilmiştir. Proflaktik tedavi amacı ile 34 hastaya (2 x 80 mg) verapamil, 32 hastaya (2 x40 mg) propranolol, 38 hastaya (1 x 25 mg) amitriptylin, 34 hastaya (2x5 mg) flunarizin, 34 hastaya (2 x 500 mg) valproik asit başlanmıştır. Akut atak tedavisinde etkinlik kriteri; 2.saatte %50 ağn şiddeti azalması ve 2. saattte tam ağnsızlıktı. Proflaktik tedavide etkinlik kriteri ise; ağn şiddeti ve atak sıklığında ki azalma oranlanydı. Sonuçta triptanlann ağn şiddeti üzerine 2. saatte %50 azalma yönünden, parasetamolden üstün olduğu, naproksen sodyum ve parasetamol arasında istatistiksel fark olmadığı, 2 saatte ağnsızlık yönünden tedavi gruplannın birbirlerine üstünlüklerinin olmadığı saptandı. Proflakside başlangıca göre üçüncü ayda tüm ilaçlann ağn şiddeti ve atak sıklığı üzerine istatistiksel olarak etkin olduklan ve 3 ay sonunda istatistiksel olarak aralannda fark olmadığı saptanmıştır. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Migraine is a common, chronic neurovascular disorder, characterized by attack of headache. The pathogenesis of migraine is not thoroughly known. Thus various types of drugs are used suggesting different mechanisms. We designed our study to compare the well known and commonly used agents in acute attack and prophylaxis. In our study, 209 patients, 21 male (10%) and 188 female (90%), aged 18 to 65 years who fulfilled the criteria for migraine (International Headache Society diagnostic criteria for migraine) were studied prospectively after admitting to outpatient service of GATA Neurology Dept. in 2003-2004. Prior to participating, patients were informed about the nature of the clinical trial and provided verbal consend. Patients were administered 160 mg verapamil (n:34), 80 mg propranolol (n:32), 25 mg amitriptyline (n:38), 10 mg flunarizin (n:34), and 1000 mg valproic acid (n:34) for prophylaxis. Acute attacks have been treated with 1000 mg paracetamol (n:38), 1100 mg naproxen sodium (n:43), 50 mg sumatriptan (n:45), 2.5 mg zolmitriptan (n:43) and 40 mg eletriptan (n:40). The primary end-points for acute attack treatment were 50% reduction in severity of headache and complete relief in 2. hours. The reduction in the severity and frequency of headache were the primary end-points in prophylaxis. As a result, triptans heve superior efficacy versus paracetamol in 50% headache severity reduction in 2. hours. The difference between paracetamol and naproxen sodium was not significant. None of the acute attack treatment agents for prophylaxis were significantly efficent in reduction of severity and frequency but the differences were not significant at the end of 3 months. 43