Multipl sklerozda atakların muhtemel faktörlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 141695
  2. Yazar: ASLIHAN BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MÜNGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
1. ÖZET Multipl Skleroz (MS), genellikle genç yetişkinleri etkiler ve bu nedenle de iş, sosyal yaşam ve aile yaşamı üzerinde büyük etkiye sahiptir. MS'in etyolojisi ve atakları ortaya çıkaran faktörler kesin olarak bilinmemektedir. Muhtemel faktörler hakkında çelişkili sonuçlar rapor eden çalışmalar mevcuttur. Kesin bir tedavisi olmayan MS'de, atakları presipite eden faktörlerin kesin olarak bilinmesi hastalığın klinik seyri açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada Mc'Donald kriterlerine göre kesin veya olası MS tanısı almış 65 hastaya ataklarından önceki 1 ay içinde ve 55 gönüllü bireye 3 ay ara ile yapılan her iki kontrollerinden önceki 1 ay içinde enfeksiyon, aşı, fiziksel travma, psikolojik stres, anestezi, aşın egzersiz ve organik solventlere maruz kalıp kalmadıkları sorgulandı. 226 atakla 110 kontrol değerlendirme karşılaştırıldı. MS'li grup anlamlı olarak daha çok enfeksiyon geçirmişti (p0,05). İki grup arasında stresli yaşam olayına maruz kalma açısından anlamlı fark yoktu (pX),05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Multiple sclerosis (MS) usually affects the young adults, so has a great effect on occupational, social and family status. The etiology and factors that aggrevate the attacks of MS are still unclear. There are several reports and studies on the possible factors. The determination of aggravating factors are very important for the clinical course of MS because its absolute treatment is obscure. In this study 65 patients who had exact or possible MS according to the Mc'Donald's criteria and 55 volunteers were questioned about infection, vaccine, physical trauma, psychological stress, heavy exercises and exposure to organic solvents during one month before the attack among MS patients, and during one month before the control examinations performed two times within 3 months intervals among the volunteer group. Two hundred and twenty six attacks were compared with 110 controls.