Prepartum ve postpartum maternal misoprostol kullanımının yenidoğan bilirubin değerleri üzerine etkisi
- Tez No: 141748
- Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR KAMACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
3. ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada doğum indüksiyonu ve postpartum kanama kontrolü amaçlı kullanılan misoprostolun yenidoğan bilirubin değerleri üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ve Van Doğumevi'nde, doğumunda indüksiyon amaçlı misoprostol kullanılan annelerden doğan 35 term yenidoğan (grup I), annelerinde postpartum kanama kontrolü için misoprostol kullanılan 35 term yenidoğan (grup II) ve kontrol grubu olarak doğumu spontan gerçekleşen 50 term yenidoğan çalışmaya alındı. Olguların tamamının doğumu normal vajinal yol ile müdahalesiz gerçekleştirildi. Kan uyuşmazlığı, neonatal enfeksiyon, yenidoğanda konjenital anomali tespit edilen olgular çalışma dışı bırakıldı. Doğum sonrası 24. ve 96. saatlerde yenidoğan topuk kanında bilirubin değerleri ölçüldü. BULGULAR: Gruplar arasında doğum kilosu, gebelik haftası, 1. ve 5. dakika Apgar değerleri, kord hemoglobin değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Grupların doğum kilosu, cinsiyet, kord hemoglobin değerleri ile 2. ve 4. gün bilirubin değerleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Grupların 2. gün bilirubin değerleri sırasıyla 4.80±1.78 mg/dl, 4.57±1.59 mg/dl ve 6.00Ü.73 mg/dl olarak tespit edildi. I. grup ile III. grup arasında ve II. grup ile III. grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark varken, I. ve II. Grup arasında anlamlı fark yoktu. Grupların 4. gün bilirubin değerleri sırasıyla 8.30±4.52 mg/dl, 8.09±3.37 mg/dl ve 9.49±3.73 mg/dl olarak tespit edildi. Aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. SONUÇ: İndüksiyon amaçlı ve postpartum kanama kontrolü amaçlı misoprostol kullanılan gruplarda 2. gün bilirubin değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecededüşük bulunmuştur. Doğum indüksiyon yöntemi seçiminde bu durum göz önüne alınmalıdır. Fakat bu konuda daha geniş vaka serilerini içeren yeni çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
4.SUMMARY OBJECTIVE: The aim of this study is to investigate the effect of misoprostol which is used for labor induction and for prevention of post-partum bleeding, on the neonatal bilirubin levels. MATERIAL AND METHODS: Thirty-five full-term neonates were induced and delivered with misoprostol (Group I), 35 full-term neonates whose mothers, post-partum bleeding prevention were managed using misoprostol (Group II) and as a control group 50 full-term neonates who were spontaneously delivered (Group III) in Yüzüncü Yıl University, Medical Faculty, Research Hospital and Van Maternity Hospital. Totally 120 neonates were included in this study. All the deliveries were delivered through vaginal route without any need of intervention. Those with blood incompatibility, neonatal infection or congenital anomalies were excluded from the study. Following 24th and 96th hours after the birth, the bilirubin levels were measured in samples taken from the to heel. RESULTS: No significant differences were found between groups for birth weight, gestational age, 1st and 5th minutes Apgar scores and the hemoglobin levels in the cord blood. No significant correlation was found between the groups considering the birth weight, the gender, hemoglobin level of the cord blood and the bilirubin levels in the 2nd and the 4th day. The 2nd post-partum day bilirubin levels of the groups were consecutively measured as follows: 4.80±1.78 mg/dl, 4.57±1.59 mg/dl, 6.00Ü.73 mg/dl. While statistically significant difference was found between the first and the second group compared to the control group, the difference between the values of the first and second group was not significant.The fourth day bilirubin levels of the groups were consecutively measured as follows: 8.30±4.52 mg/dl, 8.09±3.37 mg/dl, 9.49±3.73 mg/dl. No statistically significant difference was found between the groups. CONCLUSION: The second day bilirubin levels were found significantly low in the misoprostol used groups (for labor induction or for prevention of post-partum bleeding) compared to the control group. This has to be taken into consideration at the selection of labor induction methods. Nevertheless, new studies covering larger subject groups are required to confirm this conclusion.