23-34 hafta arası PPROM vakalarında majör komplikasyonlar açısından potansiyel risk faktörlerinin belirlenmesi ve yenidoğan klinik sonuçları
Determination of potential risk factors for major complications in PPROM case between 23-34 weeks and the newborn clinical results
- Tez No: 682816
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÇELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastanemizde preterm prematür membran rüptürü (PPROM) tanısı ile takip edilmekte olan 23-34 gebelik haftası arası vakalardaki maternal ve fetal değişkenler değerlendirilerek olası obstetrik kompli̇kasyonların (koryoamnionit, fetal distres, dekolman plasenta, kord prolapsusu) ve doğum şekli̇nin (acil sezaryen (CS), indüksiyon ihtiyacı) öngörülmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Üçüncü basamak bir merkez olan hastanemize başvuran 23-34 hafta arası PPROM tanısı alan gebelerden, hariç tutulma ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 431 olgu çalışma grubumuzu oluşturdu. Çalışma örneklemimizde yer alan gebeler, PPROM haftalarına göre 23-27+6, 28-31+6 ve 32-34 hafta arası olarak gruplara ayrıldı. Çalışmaya grubunda yer alan olguların demografik (vücut kitle indeksi (VKİ), yaş), obstetrik (gebelik haftası, parite, ek hastalık, geçirilmiş uterin cerrahi, önceki gebelikte preterm doğum veya PPROM öyküsü, yardımcı üreme tekniği kullanımı) ve laboratuvar (beyaz küre sayısı (WBC), C-Reaktif protein (CRP) değerleri) bulguları ile mevcut gebeliğe ait amniyotik sıvı indeksi (ASİ) değerleri, antenatal kortikosteroid, tokoliz, nöroprotektif magnezyum sülfat kullanımı, PPROM tanısı konmasından itibaren doğuma kadar geçen süre retrospektif olarak incelendi. Bu parametrelerin; kompli̇kasyon görülme sıklığı, doğum şekli̇, indüksiyon ihtiyacı, sezaryen olan olgularda sezaryen endikasyonları, postpartum kan transfüzyon ihtiyacı, postpartum ve prepartum hastanede yatış süresi, postpartum yara yeri enfeksiyon oranına etkileri ile yenidoğanların klinik sonuçları üzerine etkisi olup olmadığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, it was aimed to predict possible obstetric complications (chorioamnionitis, fetal distress, abruption placenta, cord prolapse) and delivery type (emergency cs, need for induction) by evaluating maternal and fetal variables in PPROM cases between 23-34 gestational weeks. Methods: Our study group consisted of 431 patients with a diagnosis of PPROM between 23 and 34 weeks who applied to our hospital. The women included to our study were divided into 3 groups as 23-27+6, 28-31+6 and 32-34 weeks according to their gestational weeks at the time of diagnosis of PPROM. Patients' demoghraphic (age, body mass index), obstetric (gestational week, parity, comorbidity, previous uterine surgery, history of preterm birth or PPROM in previous pregnancy, use of assisted reproductive technique) and laoratory (white blood cell count, CRP) datas are collected as the findings of ASI values, antenatal corticosteroid, tocolysis, neuroprotective magnesium sulfate use, time from PPROM to delivery of cuurent pregnancy. Theese datas were analyzed retrospectively and their incidence of complications, type of delivery, induction requirement, indications in cases with cesarean section, postpartum blood transfusion requirement, postpartum and prepartum hospital stay, postpartum wound infection rate; It was investigated whether it had an effect on the clinical outcomes of newborns.