Preeklampside hastalarda prealbumin düzeyleri
Prealbumin levels during preeclampsia
  1. Tez No: 163434
  2. Yazar: LEVENT KANDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERKAN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Tüm gebeliklerin %6-20'sinde bulunan hipertansiyon, maternal ve perinatal mortalitenin en sık rastlanan nedenleri arasında yer alır. Preeklampsi etiyopatogenezinde, immünolojik uyumda bozulma sonucu ortaya çıkan dengesizliklerin endotel hasarına yol açarak multisistemik bozukluk oluşturduğu, son yıllarda üzerinde en çok tartışılan konudur. Endotel hücre hasarı sonucu ortaya çıkan bazı protein yapıdaki maddelerin preeklampsi tanısında belirteç olarak kullanılabileceği fikri doğmuştur. Preeklamptik gebeler normal gebelerle karşılaştırıldığında, bu olgularda dolaşımda artmış lökosit aktivasyonu, artmış serbest oksijen radikallerinin üretimi ve inflamatuar sitokinlerin salınımında artma (TNF-a, IL-6) ile pıhtılaşma sisteminin anormal aktivasyonu görülür. Preeklampsinin önceden tanısında ve gebeliğin prognozunu belirlemede bir çok hematolojik ve biyokimyasal belirteç kullanılmış ancak güvenilir bir parametre bulunamamıştır. Bu amaçla bazı akut faz reaktanları ile de çalışmalar yapılmıştır. Prealbumin (transthyretin) en fazla karaciğer, daha az olmak üzere de koroid plexus, ince barsaktan ve gözde retinal pigment epitelinden salgılanan ve negatif akut faz reaktanı olarak bilinen bir proteindir. Literatüre baktığımızda prealbuminin preeklampsi ile ilişkisini ele alan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Biz bu çalışmamızda preeklamptik gebelerdeki prealbumin düzeylerini saptayarak normal gebelerdeki düzeylerle karşılaştırdık. Bu çalışma, 32 preeklampsili (19 hafif preeklampsi, 13 şiddetli preeklampsi), 14 hipertansif ve 33 sağlıklı gebeden oluşan kontrol grubu üzerinde yapıldı. Prealbumin düzeyleri Cabas Integra 400 plus cihazına uygun ticari kitler ile çalışıldı. Serum prealbumin düzeyleri (ortalama±SD) kontrol grubunda 24.82±4.94 mg/dl preeklamptik grupta 22.44±4.88 mg/dl (şiddetli preeklampsi grubunda 20.23d4.49 mg/dl, hafif preeklampsi grubunda 23.95i4.65 mg/dl) hipertansif grupta 26.43d4.36 mg/dl olarak bulundu. Preeklamptik gebelerle kontrol grubu arasında prealbumin düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Preeklampsili olgularda serum prealbumin düzeyleri ile 48çalışmada kullanılan diğer parametreler arasında anlamlı korelasyon saptanamadı. Bu çalışmada serum prealbumin düzeylerinin, preeklampsinin tanısı ve öngörüsünde faydasının olmadığı, ancak preeklampsinin şiddetini belirlemede kullanılabileceği sonucuna varıldı. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hypertension, found in %6-20 of all pregnancies, is one of the most common causes of maternal and perinatal mortalities. Immunological dysfunction that causes endothelial injury, resulting as a multisystemic disorder, is recently the most popular hypothesis of etiopathogenesis of preeclampsia. Some proteins that appear in blood due to endothelial injury, may be used as markers of preeclampsia. When normal and preeclamptic women are compared, increased leukocyte activation, increased free oxygen radical production, increased inflammatory cytokine excretion (TNF-oc, IL-6) and abnormal activation of coagulation system is seen in preeclamptic pregnant women. Different hematological and biochemical markers were used as predictors of preeclampsia and prognosis of pregnancy. But a reliable paremeter could not be found. Some trials studied different acute phase reactants for that purpose. Prealbumin (transthyretin), known to be the negative acute phase protein, is secreted mostly from liver and a little from choroid plexus, small intestines and retinal pigmented epitelium. When the literature is reviewed no trials were found that studied prealbumin- preeclampsia relation. In this trial, we studied prealbumin levels of preeclamptic pregnants and compared then with normal pregnants. 32 pregnants with preeclampsia (19 mild,13 severe preeclampsia), 14 pregnants with hypertansion and as control group 33 normal pregnants were contributed in our study. Prealbumin levels are studied with Cabas Integra 400 plus. Serum prealbumin levels (meaniSD) found 24.82d4.94 mg/dl in control group and 22.44i4.88 mg/dl in preeclamptic group (20.23±4.49 mg/dl in severe preeclampsia, 23.9514.65 mg/dl in mild preeclampsia), 26.43d4.36 mg/dl in hypertensive group. All preeclampsia patients were compared with normal control group and no statistically important difference was found (p>0.05). No correlation was found with prealbumin levels and other parameters that were used in that study. This study shows that prealbumin doesn't play any important role in prediction and diagnosing the preeclampsia. Because of the detection of statistically important difference 50between the mild and severe preeclampsia, prealbumin can be used for that purpose. 51