Polikistik over sendromu olan hastalarda insülin direnci ile klinik ve laboratuar bulguları arasındaki ilişki
The relationship between clinical, laboratory findings and insulin resistance in polycystic ovary syndrome
- Tez No: 141799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL SAYGILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Özet: Çalışmamızın amacı polikistik over sendromu olan hastalarda insulin direnci ile diğer klinik ve laboratuar bulguları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve böylece PKOS'u olan hastalarda glukoz intoleransı için risk arttırıcı faktör ve faktörler saptamak. Çalışmamıza 60 polikistik over sendromu olan ve menstrüel düzensizliği, klinik ve biyokimyasal olarak hiperandrojenizmi olmayan 20 kontrol olgusu dahil edildi. Tüm olgularda insülin direnci açlık insülin, açlık kan şekeri / açlık insülin oranı, HOMA indeksi ve OGTT'de 120 dakikadaki kan şekeri değerlerine göre değerlendirildi. Obezite ve biyokimyasal hiperandrojenizmin insülin direnci üzerinde arttırıcı etkisi saptanırken, bel / kalça oranı, LH / FSH oram, hirsutizm derecesi ve aknenin anlamlı bir etkisi saptanmadı. Kontrol grubu çalışmaya dahil edildiğinde, obezitenin tek basma PKO'den insülin direnci için daha güçlü bir risk faktörü olduğu anlaşıldı. 64
Özet (Çeviri)
Summary: The aim of our study is to find risk or risk factors that may increase the incidence of insulin resistance in polycystic ovary syndrome patients. This was done by comparing the clinical findings and laboratory findings with insulin resistance status. 60 polycystic ovary syndrome patient and 20 ovulatory, clinically and biochemically normoandrogenemic control subject were included in our study. In all subjects, insulin resistance was determined by measurement of fasting insulin, 120 min glucose level on OGTT, calculation of fasting glucose / fasting insulin ratio and HOMA index. Where obesity and biochemical hyperandrogenism increase the risk and correlate positively with insulin resistance, waist / Hip ratio, LH / FSH ratio, severity of hirsutism and the presence of acne have no effect or correlation. By including the control subjects it becomes clear that as isolated factors, obesity is a more important risk factor than polycystic ovary for insulin resistance. 65