Premenstruel sendromda otonomik tutulum varlığının sempatik deri yanıtı ile araştırılması
  1. Tez No: 141848
  2. Yazar: ÖZDEN KAMIŞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN ÖZIŞIK KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
7. ÖZET Premenstruel sendrom (PMS), menstrual döngünün son haftasında ortaya çıkan ve foliküler fazın başlamasıyla sona eren, klinik olarak belirgin psikolojik, davranışsal ve fiziksel bulgularla seyreden bir durumdur. Pek çok kadın memelerde gerginlik ve şişme gibi PMS semptomlarını yaşarlar. Kadınların yaklaşık %5-10'u ağır derecede PMS semptomlarına sahipken, %30-40' lık bir kesimde semptomlar ılımlı düzeydedir. PMS etyoloj isini araştırmak amacıyla çok sayıda çalışma yapılmış olmasına rağmen nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Biz bu çalışmada premenstruel sendromun patofizyoloj isinde sempatik sinir sisteminde meydana gelen olası değişiklikleri SDY ile göstermeyi amaçladık. Çalışmaya 24 PMS' li kadın ve 20 sağlıklı kadın kontrol grubu olarak alındı. PMS grubundaki deneklerin yaşı 25 ± 3 (22-34) iken kontrol grubunda 25 ± 3 (23-34) idi. SDY kayıtlan el, ayak ve genital bölge olmak üzere 3 bölgeden çalışıldı. PMS ve kontrol gruplarında menstruasyonun foliküler ve luteal fazlarında iki kez SDY çalışıldı. Adet başladıktan sonraki 5-7. günde foliküler faz, bir sonraki adetten 3 gün önce luteal faz SDY kayıtlan yapıldı. Tüm olgularda her uyanda SDY' 1er net olarak kaydedildi. PMS grubu ile kontrol grubu arasında folliküler ve luteal fazlarda, el, ayak ve genital bölgeden kayıtlanan SDY latans ve amplitüd değerleri yönünden anlamlı farklılık bulunmadı. PMS' de SDY ile otonomik tutulum varlığı gösterilemedi. 35
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Premenstrual syndrome is a term which includes a broad group of emotional, behavioral and physical symptoms that occur for several days before menses and subside following the menstrual period. Many women experience PMS symptoms, particularly physical symtoms such as breast tenderness and swelling. Approximately 5-10 % women have severe premenstrual syndromes and another 30-40 % have moderate symptoms. PMS continues to be an unsolved problem. Our aim was to investigate possible changes that occur in sympathetic nervous system via SSR in the pathophysiology of PMS. In this study, we evaluated 24 PMS patients and 20 healthy women in control group. The ages of PMS groups were between 22-34 years (mean ± SD, 25 ±3) and 23-34 years (25 ±3) in control group. Sympathetic Skin Response were recorded from palms, soles and genital regions by electrical stimuli to the median nerve at the wrist. SSR is applied twice both in follicular and luteal phases of menstruation. First SSR records were taken in follicular phase just between fifth or seventh days after menstruation initiated and second records were taken just three days before other menstruation began. SSR were recorded in all subjects. There was no significant abnormality of SSR latances and amplitudes between PMS group and normal subjects in follicular and luteal phases. 36