İnmenin nöropsikiyatrik ve medikal komplikasyonları
Medical complications of stroke
- Tez No: 141847
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, prospektif olarak iskemik ve hemorajik inme sonrasında gelişen nöropsikiyatrik ve medikal komplikasyonların sıklığını tespit etmekti. Bu çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği'nde yatan 119 iskemik, 47 hemorajik inmeli hasta alındı, ilk muayenede serebrovasküler hastalıklar için risk faktörleri kaydedilip, National Institute of Health Stroke Scale (NIHSS) skorları belirlendi. Hem hastanede yatarken hem de altı ay sonra, hastalarda gelişen komplikasyonlar kaydedildi. İnme hastalarının 157'sinde (%94) en az bir nöropsikiyatrik veya medikal komplikasyon gözlendi. Gözlenen komplikasyonlar konfüzyon, tekrarlayan inme, epileptik nöbet, baş ağrısı, depresyon, anksiyete, emosyonalizm, hipertansiyon, hipotansiyon, hiperglisemi, aritmi, periferik vasküler hastalık, pulmoner emboli, alt solunum yolu hastalığı, ürineryol enfeksiyonu, aspirasyon, omuz ağrısı, düşme, bası yarası, idrar inkontinansı, üriner retansiyon, gastro intestinal kanama ve hematüriydi. Akut dönemde en sık gelişen komplikasyonlar, konfüzyon (hematom hastalarında %49, infarkt hastalannda %52), ürineryol enfeksiyonu (hematom hastalarında %21, infarkt hastalarında %14) ve tekrarlayan inmeydi (hematom hastalarında %10, infarkt hastalarında %20). Kronik dönemde en sık gelişen komplikasyonlar, baş ağrısı (hematom hastalarında %13, infarkt hastalannda %8), depresyon (hematom hastalarında %13, infarkt hastalarında %18) ve anksiyeteydi (hematom hastalarında %11, infarkt hastalarında %12). Mortalite, hematom hastalarında akut dönemde %36 kronik dönemde %21, infarkt hastalarında akut dönemde %27, kronik dönemde %25 52tespit edildi. NIHSS skoru yüksek olan hastalarda komplikasyon oranı da yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This is prospective study aimed to investigate the frequency of medical and neurologic complications developing after acute Ischemic attacks öf hemorrhagic events of the brain. The study was performed in the Neurology Clinics of Erciyes University Medicine Faculty. 119 patients with acute ischemic attack and 47 patients with hemorrhage was enrolled into the study. In the first examination, the risk factors of cerebrovascular event of the patients were noted and their National Institute of Health Stroke Scale (NIHSS) scores were calculated. The complications developed during hospitalization period were recorded. Afterwards, the patients were followed up for 6 months and again evaluated with rescept to the complications. At least one neuropsychiatric or medical complication was observed in 157 patients (%94 of all patients). The observed complications were confusion, recurrence of stroke, epileptic seizure, headache, depression, anxiety, emotionalizm, hipertension, hypotension, hyperglycemia, arytmia, periferic vascular disease, pulmoner embolizm, lower respiratory tract infection, urinary tract infection, aspiration, shoulder pain.falls, pressure sore, urinary incontinence, gastro intestinal hemorrhage and hematuria. Most frequent complications developed in acute phase were confusion(%49 of patients with hematoma and %52 of patients with infarct), urinary tract infections (%21 of patients with hematoma, %14 of patients with infarct) and recurrence of stroke (%10 of patients with hematoma and %20 of patients with infarct) and those developed in chronic phase were headache (%13 of patients with hematoma and %8 of patients with infarct), depression (%13 of patients with hematoma and %18 of patients with infarct), anxiety (%1 1 of patients with hematoma and %12 of patients with infarct). Mortality (for patient with hematoma in acute phase 54%36, in chronic phase %21;for patient with infarkt in acute phase %27 and in chronic phase %25). The complications were detected in a higher rate in patients with higher NIHSS (more depression inpatients with HIHS3 >5, higher rate mortafityTn patients withNIHSS>10). As a result it is seemed that complications develops very frequently related to ischemic or hemorrhagic stroke. Bewareness of the complications which are possible to develop and their early treatment will contribute to the prevention of disability in stroke patients. 55