Ksenogreft kemik esaslı greft materyelinini deneysel kemik defektlerine kemik iliği ve mononükleer hücre ile birlikte uygulanmasının iyileşme üzerine olan etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of xenograft graft material with bone marrow alone and bone marrow with monolouclear cells to bone healing on experimentally created bone defects
  1. Tez No: 165303
  2. Yazar: RÜŞTÜ CEM TANYEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT KATİBOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
7. ÖZET Otojenik ve farklı bireylerin heteropotik bölgelerine, aynı zamanda vücut içinde oluşan mekanik kemik yaralanmalarına yerleştirilen tam kemik iliğinin osteojenik potansiyeli 1952 yılında Mclean ve Urist, 1966 yılında De Buryn ve Kabish tarafından ayrıntılı olarak açıklanmışür. Bu prosedürün uygulanmasını takiben çevre dokularda, içinde ilikte ihtiva eden tam bir kemik organının oluştuğu görülmüştü (12, 13). Geniş kemik defeküerinin tedavisi altın standart olarak tanımlanan, verici bölgeden alınıp defekt bölgesine yerleştirilen otojen greft materyalleri ile mümkün olmaktadır. Verici bölgenin morbiditesi ve alınan materyalin sınırlı miktarda olması araştırmacıları bu tedavinin alternatifini bulmaya yönlendirmiştir. Allogreftler, immünolojik red, infeksiyoz hastalıkların transmisyonu ve erken rezobsiyona uğramaları nedeni ile sınırlı olarak kullanılabilmektedirler. Peptidlerle desteklenmiş greftler (bone morfojenik proteinler, rhBMPs), demineralize kemik tozlan ise miktar olarak çoğu zaman yeterli değildir. Biokompatible kemik materyalleri ise infeksiyona yatkınlıkları ve osteoindüktif elMlerinin yetersizliği neticesinde tedavinin başarısını olumsuz etkiler (10, 11). Bu dezavantajları ortadan kaldırmak ve greft mateıyallerinin osteoindüktif etkisini artırmak için materyaller kemik iliği ve kemik iliği hücreleri ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda tavşan femur kemiği medullasından alman kemik iliğini hiçbir işlem yapmadan, mononükleer hücrelerini ayırıp kültür işlemine tabi tutmadan ve mononükleer hücrelerin 24 saatlik kısa dönem in vitro ortamda kültürünü yaparak Tutoplast® kemik materyalini taşıyıcı olarak kullanıp, tavşan 117tibialarında açılan deneysel kemik defektlerine uygulanmasıyla, iyileşme üzerindeki kısa ve orta dönem etkilerinin histopatolojik olarak değerlendirilmesini amaçladık. Araştırmamız uygulanan materyal grupları ve kontrol grupları dahil olmak üzere 5 ana grup 7. ve 21. günlerde sakrifikasyon dönemlerine göre 10 alt grup içermektedir. Belirlenen ana ve alt gruplar aşağıdaki gibidir: Ana gruplar:. 1. grup; sağ tibialanna defekt açılıp ve tibial defekte kemik iliği + tutoplast uygulanan grup. 2. grup; sağ tibialanna defekt açılıp ve tibial defekte monükleer hücre süspansiyonu + tutoplast uygulanan grup. 3. grup; sağ tibialanna defekt açılıp ve tibial defekte 24 saatlik monükleer hücre kültür süspansiyonu + tutoplast uygulanan grup. 4. grup; sağ tibialanna defekt açılıp ve tibial defekte yalnız tutoplast uygulanan grup. 5. grup; sağ tibialanna defekt açılıp ve tibial defekti kontrol olarak izlenen grup Alt gruplar: l.GRUP Sağ tibialanna defekt açılıp ve tibial defekte kemik iliği + tutoplast uygulanan grup. (14 adet, erişkin, erkek, Yeni Zelanda Beyaz tavşanı kullanılmıştır.);. a-Kemik defekti yapıldıktan sonra 7. günde histopatolojik olarak incelenenler. b-Kemik defekti yapıldıktan sonra 2 1. günde histopatolojik olarak incelenenler 1182.GRUP Sağ tibialanna defekt açılıp ve tibial defekte monükleer hücre süspansiyonu + tutoplast uygulanan grap. (14 adet, erişkin, erkek, Yeni Zelanda Beyaz tavşanı kullanılmıştır.); a-Kemik defekti yapıldıktan sonra 7. günde histopatolojik olarak incelenenler b-Kemik defekti yapıldıktan sonra 21. günde histopatolojik olarak incelenenler 3.GRUP Sağ tibialarına defekt açılıp ve tibial defekte 24 saatlik monükleer hücre kültür süspansiyonu + tutoplast uygulanan grup. (14 adet, erişkin, erkek, Yeni Zelanda Beyaz tavşanı kullanılmıştır.); a-Kemik defekti yapıldıktan sonra 7. günde histopatolojik olarak incelenenler. b-Kemik defekti yapıldıktan sonra 21. günde histopatolojik olarak incelenenler 4.GRUP Sağ tibialarına defekt açılıp ve tibial defekte yalnız tutoplast uygulanan grup. (14 adet, erişkin, erkek, Yeni Zelanda Beyaz tavşanı kullanılmıştır.); a-Kemik defekti yapıldıktan sonra 7. günde histopatolojik olarak incelenenler. b-Kemik defekti yapıldıktan sonra 21. günde histopatolojik olarak incelenenler 1195.GRUP Sağ tibialanna defekt açılıp ve tibial defekti kontrol olarak izlenen grup (14 adet, erişkin, erkek, Yeni Zelanda Beyaz tavşanı kuüanılrnıştır.); a-Kemik defekti yapıldıktan sonra 7. günde histopatolojik olarak incelenenler. b-Kemik defekti yapıldıktan sonra 21. günde histopatolojik olarak incelenenler. Araştırmamızda elde edilen bulgular histopatolojik ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuç olarak araştırmamızda kullandığımız Tutoplast® grubunda iyileşmenin geciktiğini gördük ve gruplar arası 7. ve 21. gün trabeküler kemik oluşumlarını karşılaştırdığımızda anlamlı bir fark gözlemlemedik. Histopatolojik incelemelerimize göre kemik iliği + Tutoplast® ve mononükleer hücre + Tutoplast grubunda trabeküler kemik oluşumu diğer deney gruplarına oranla daha fazla görüldü. Bu sonuç, kemik iliği içerisindeki prekürsör hücrelerin osteojenik aktiviteyi artırdığına dair oluşturduğumuz tezi doğrulamaktadır. Deney hayvanlarının sayısının artırılması durumunda sonucun istatistiksel olarak da anlam kazanacağı görüşündeyiz. 24 saatlik mononükleer hücre kültürü + Tutoplast® grubunda trabeküler kemik oluşumunun diğer gruplara oranla daha az olmasının sebebinin, kültür ortamına hücrelerin osteoblastic fenotipe dönüşmelerine yardımcı olacak herhangi bir madde eklenmemesi olduğunu düşünmekteyiz. Kültür ortamının zenginleştirilip, hücrelerin kültür süresinin uzatılmasının osteojenik aktiviteyi artıracağı kanaatindeyiz. 120
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Osteogenic potential of full bone marrow which is applied to autogenic and allogenic heteropotic areas and also mechanic bony injuries was explained in 1952 by Mclean and Urist and inl966 by De Buryn and Kabish.. After application of this procedure, a new bony organ containing bone marrow was seen in peripheric tissues. Autogenic tissue grafts present the golden standard in most of the cases because of their osteoinductive, osteoconductive and positive osteogenic properties. Morbidity at the donor site and the difficulty of obtaining sufficient amount of grafting material in compromised cases are the major disadvantages. Allografts can be used in limited amount of cases because of causing immunologic hipersensitivity, transmission of infectious diseases and early resorption. The quantity of grafts which are supported with peptids (rhBMPs) and demineralised bone chips usually are not enough..Biocompatible bone grafts influences the success of the treatment because of their predisposition to the infection and insufficient osteoinductive effects. To eliminate these disadvantages and increase the osteoinductive effects, the materials are combined with bone marrow and bone marrow cells. The aim of this study was to perform statistical and histopathological evaluations on the effects of rutoplast bone graft which was used as a carrier to bone marrow,bone marrow mononuclear cells and cultured mononuclear cells for 24 hours. Our study divided into 5 main groups and each main group was divided in two 2 subgroups. 121Main groups: Group 1 Experimental bone defects were prepared in the tibia of the animals and composite graft which contains bone marrow and tutoplast was applied in the defects at the right tibia. Group 2 Experimental bone defects were prepared in the tibias of the animals and composite graft which contains mononuclear cell suspansion and tutoplast was applied in the defects at the right tibia Group 3 Experimental bone defects were prepared in the tibia of the animals and composite graft which contains 24 hour mononuclear cell suspansion and tutoplast was applied in the defects at the right tibia Group 4 Experimental bone defects were prepared in the tibia of the animals and only tutoplast was applied in the defects at the right tibia Group 5 Experimental bone defects were prepared in the tibia of the animals and natural healing was evaluated at the right side tibial defects 122Subgroups Group 1 Experimental bone defects were prepared in the tibia of the animals and composite graft which contains bone marrow and tutoplast was applied in the defects at the right tibia.(14 adult New Zelland rabbits were used). a- histopathologic evaluations were carried on the 7th day following the surgery. b- histopathologic evaluations were carried on the 21th day following the surgery Group 2 Experimental bone defects were prepared in the tibias of the animals and composite graft which contains mononuclear cell suspansion and tutoplast was applied in the defects at the right tibia (14 adult New Zelland rabbits were used).. a, histopathologic evaluations were carried on the 7th day following the surgery. b- histopathologic evaluations were carried on the 21th day following the surgery Group 3 Experimental bone defects were prepared in the tibia of the animals and composite graft which contains 24 hour mononuclear cell suspansion and tutoplast was applied in the defects at the right tibia(14 adult New Zelland rabbits were used).. a. histopathologic evaluations were carried on the 7th day following the surgery. b- histopathologic evaluations were carried on the 21th day following the surgery 123Group 4 Experimental bone defects were prepared in the tibia of the animals and only tutoplast was applied in the defects at the right tibia (14 adult New Zelland rabbits were used).. a. histopathologic evaluations were carried on the 7th day following the surgery. b- histopathologic evaluations were carried on the 21th day following the surgery Group 5 Experimental bone defects were prepared in the tibia of the animals and natural healing was evaluated at the right side tibial defects (14 adult New Zelland rabbits were used). a. histopathologic evaluations were carried on the 7th day following the surgery. b- histopathologic evaluations were carried on the 21th day following the surgery The statistical and histopathological analysis were applied on the data obtained. 124Conclusion, In our study in the tutoplast group the healing was delayed and when we compared the trabecular bone formation between the groups of 7 and 21 we did not observe a significant difference. According to our histopathologic evaluations the trabecular bone formation in the groups of bone marrow +tutoplast and in the groups of mononuclear cell +tutoplast was more than the experimental groups. This result verify our thesis about the precursor cells in bone marrow increases the osteogenic activity. When the number of animals increased we agree that the results will be statistically meaningfull. The reason of insufficient bone formation in 24 hour mononuclear cell culture+tutoplast group is the absence of the additives which will help to mononuclear cells to gain osteoblastic phenotype.We think that enriching the culture conditions and prolonging the culture period of the cells will increase the osteogenic activity. 125