Bazı fizik tedavi yöntemlerinin kronik alt bel ağrısına etkilerinin kıyaslanması
  1. Tez No: 141998
  2. Yazar: ÖZLEM YURTSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENOL DANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
V ÖZET Bel ağrısı bütün dünyada en çok rastlanılan sağlık problemleri arasında yer alır. Bel ağrısına sebep olabilecek bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden bir yada bir kaçının bir araya gelmesiyle birlikte belde zorlanmalar ve dejenerasyonlar meydana gelir. Ağrının süresi uzadıkça hastalık kronik bir hal alır ve bu durum hastaların psikolojilerini de etkilemeye başlar. Sunulan bu çalışmada böylesine sık karşılaşılan bir sağlık problemini farklı tedavi metotları kullanılarak hangisinde daha fazla iyileşme elde edilebileceği fikri irdelenmiştir. Çalışma grupları rastgele üç gruba ayrılmış (lazer, ultrason, egzersiz) toplam 100 hastadan oluşmaktadır. Her bir grup için farklı birer fizik tedavi yöntemi uygulanmıştır. Tüm hastalara fiziksel değerlendirme ve testleri yaptırılırken, aynı zamanda onların depresyon düzeyini belirlemek için de özel bir test kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre her üç gruptaki hastalarda belirgin iyileşme sağlanmıştır. Gruplar birbiriyle kıyaslandığında, lazer tedavisi alan hastalarla ultrason ve egzersiz tedavisi alan hastalar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bununla birlikte elektroterapi yöntemleri uygulanan hastalar arasında da (lazer ve egzersiz) anlamlı bir farklılık izlenmemiştir. Kısaca lazer, ultrason ve egzersizden daha üstün bir yöntem değildir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Back pain is one of the most common health problems all over the world. There are too many factors that cause back pain. When one or more of these factors come together, back is forced and degeneration occurs. If the period of back pain takes longer, illness becomes chronic and this situation affects the psychology of the patients. Different medical treatments were applied in this study to examine the idea of which one could get better than the others. The study group was divided into three subgroups randomly that contains 100 patients in total (laser, ultrasound and exercise). A different physical therapy method was applied to each subgroup. While physical measurements and tests were applied to all patients, a special test was also conducted to the patients to measure their depression level. According to this study, each of these three subgroup members could get better. When the groups are compared by each other, ameaningful difference is not meafured between laser treatment patients and ultrasound andexercises treatment patients. In addition, a meaningful difference is not observed between electro therapy groups. Briefly, laser is not a superior method than ultrasound and exercise.