Streptozotosin nikotinamid ile indüklenen diyabetik sıçanlara oral keçiboynuzu ekstraktı verilmesinin kan proinflamatuar sitokinler, oksidan/antioksidan denge ve bazı biyokimyasal parametre düzeylerine etkisi
The effect of oral carob extract on blood proinflammatory cytokines, oxidant/antioxidant balance and some biochemical parameter levels in a streptozotocin-nicotinamide induced diabetic rat model.
- Tez No: 951091
- Danışmanlar: PROF. ABDULLAH ERYAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diyabetin gelişimi ve komplikasyonları önemli bir sağlık sorunu teşkil etmektedir. Bitkisel tedaviler diyabetin patogenezine karşı fayda sağlama potansiyeli taşımaktadır. Bu nedenle, son zamanlarda yapılan çalışmalarda önemli bir sağlık potansiyeline sahip olabileceği bildirilen keçiboynuzu meyvesinin diyabet patogenezi ve diyabetik durum üzerindeki etkisi daha açık bir şekilde değerlendirilmelidir. Çalışmada; 200-250 g Wistar albino türü erkek sıçanlar her biri 10 sıçandan oluşan dört gruba ayrılmıştır. Ultrasonik- destekli ekstraksiyon yöntemiyle hazırlanan keçiboynuzu meyvesinin (küspe ve tohum) sulu ekstraktı, sağlıklı sıçanlardan oluşan Keçiboynuzu grubuna (K) ve streptozotosin-nikotinamid (STZ-NA) ile indüklenmiş sıçanlardan oluşan Diyabet+Keçiboynuzu grubuna (D+K) 21 gün boyunca 200 mg/kg dozunda gastrik gavaj yoluyla uygulanmıştır. Diğer gruplar ise 21 gün boyunca gastrik gavaj yoluyla serum fizyolojik verilen, sağlıklı sıçanlardan oluşan Kontrol grubu (Kontrol) ve STZ-NA ile indüklenmiş sıçanlardan oluşan Diyabet grubundan (D) oluşmuştur. Deney sonunda, hayvanlardan heparinize plazma ve K2 EDTA'lı hemogram tüplerine kan örnekleri alındı. Plazma örneklerinden glikoz, insülin, HOMA-IR, leptin, total kolesterol, TG, 25-hidroksi vitamin D, MDA, GSH, IL-1β, TNF-α, IL-6, ALT, AST, kreatinin ve BUN değerleri belirlendi. Hemogram tüplerinden HbA1c ve tam kan sayımı ölçümleri yapıldı. STZ-NA ile diyabet oluşturulan sıçanların açlık kan glikozu, HbA1c, HOMA-IR düzeylerinin sağlıklı hayvanlardan oluşan gruplardaki sıçanlara göre anlamlı olarak yükseldiği gözlenirken, keçiboynuzu sulu ekstraktının uygulanması bu değerleri olumlu yönde etkilemedi (p>0,05). İnsülin düzeylerinin gruplar arasında fark göstermediği gözlendi. Leptin düzeylerinde gruplar arasında önemli fark gözlenmezken, D+K grubunda leptin ile IL-6 düzeyleri arasında anlamlı pozitif korelasyon olduğu gözlendi. TG, MDA, IL-6, ALT ve BUN düzeylerinin ise diyabetik gruplarda sağlıklı hayvanların bulunduğu gruplara göre anlamlı olarak yükseldiği gözlenirken keçiboynuzu sulu ekstraktı uygulamasının bu düzeyler üzerine olumlu etkisi gözlenmedi. 25-hidroksi vitamin D düzeylerinin D+K grubunda, K ve Kontrol gruplarına göre anlamlı olarak azaldığı gözlendi. GSH düzeylerinin D+K grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak yükseldiği gözlendi. Ayrıca, D+K grubunda GSH düzeyleri ile eritrosit sayısı arasında anlamlı pozitif korelasyon olduğu gözlendi. Uygulamaların IL-1β düzeyleri üzerine önemli düzeyde etkisi bulunmadı. Total kolesterol, TNF-α, AST ve kreatinin düzeylerinde gruplar arasında önemli düzeyde farklılık gözlenmedi. Tam kan sayımı parametrelerinde, eozinofil sayısı ve yüzdesinin diyabetik gruplarda sağlıklı hayvanların bulunduğu gruplara göre anlamlı olarak azaldığı gözlendi. Eritrosit sayısının, D+K grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak azaldığı, Hb düzeylerinin D+K grubunda Kontrol ve D gruplarına göre anlamlı olarak azaldığı, K grubunda ise Kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaldığı gözlendi. Hct düzeylerinin ise D+K grubunda Kontrol ve D gruplarına göre anlamlı olarak azaldığı gözlendi. D+K grubunda eritrosit sayısı ile Hb ve Hct arasında anlamlı pozitif korelasyon olduğu gözlendi. MCV'nin, D+K grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak yükseldiği gözlendi. RDW-SD'nin D+K grubunda sağlıklı hayvanların bulunduğu gruplara göre anlamlı olarak yükseldiği gözlenirken, D grubunda Kontrol grubuna göre anlamlı olarak yükseldiği gözlendi. D+K grubunda MCV ile RDW-SD arasında anlamlı pozitif korelasyon olduğu gözlendi. Platelet sayısının diyabetik gruplarda sağlıklı hayvanların bulunduğu gruplara göre anlamlı olarak azaldığı gözlendi. PCT'in D+K grubunda Kontrol ve K grubuna göre anlamlı olarak azaldığı, D grubunda ise Kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaldığı gözlendi. Her bir gruptaki hayvanların deneyin başı ve sonu arasındaki ağırlıkları farklılık göstermedi. Hayvanların ağırlık değişimlerinin deneyin başı ve sonu arasında gruplar arasında farklılık göstermediği gözlendi. Sonuç olarak, bu çalışmada keçiboynuzu sulu ekstraktı uygulamasının diyabetik hayvanların glikoz seviyeleri üzerinde olumlu bir etkisi olmadığı ve oksidatif stres, sistemik inflamasyon ve lipid seviyelerini de hafifletmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development and complications of diabetes constitute an important health problem. Herbal treatments have the potential to benefit against the pathogenesis of diabetes. For this reason, the effect of carob fruit on the pathogenesis of diabetes and diabetic status, which it has been reported by recent studies that it may have an important health potential, should be evaluated more clearly. In the study, 200–250 g male Wistar albino rats were divided into four groups of 10 rats each. Aqueous extract of carob fruit (pulp and seed) prepared by ultrasonic-assisted extraction method was administered by gastric gavage at a dose of 200 mg/kg for 21 days to the carob group (C) consisting of healthy rats and the diabetes+carob group (D+C) consisting of streptozotocin-nicotinamide (STZ-NA)-induced rats. The other groups consisted of the Control group (Control) consisting of healthy rats and the diabetes group (D) consisting of STZ-NA-induced rats which were given physiological saline by gastric gavage for 21 days. At the end of the experiment, blood samples were collected from the animals in heparinized plasma and K2 EDTA hemogram tubes. Glucose, insulin, HOMA-IR, leptin, total cholesterol, TG, 25-hydroxy vitamin D, MDA, GSH, IL-1β, TNF-α, IL-6, ALT, AST, creatinine and BUN values were determined from plasma samples. HbA1c and complete blood count were measured from hemogram tubes. Fasting blood glucose, HbA1c, HOMA-IR levels of STZ-NA-induced diabetic rats were significantly increased compared to the rats in the groups of healthy animals, while the carob aqueous extract application did not affect these values positively (p>0,05). Insulin levels did not show any difference between the groups. While no significant difference was observed between the groups in leptin levels, a significant positive correlation was observed between leptin and IL-6 levels in the D+C group. TG, MDA, IL-6, ALT and BUN levels significantly increased in the diabetic groups compared to the healthy groups, but the carob aqueous extract application had no positive effect on these levels. 25-hydroxy vitamin D levels significantly decreased in the D+C group compared to the C and Control groups. GSH levels significantly increased in the D+C group compared to the other groups. In addition, a significant positive correlation was observed between GSH levels and erythrocyte count in the D+C group. There was no significant effect of the treatments on IL-1β levels. Total cholesterol, TNF-α, AST and creatinine levels were not significantly different between the groups. In complete blood count parameters, eosinophil count and percentage significantly decreased in the diabetic groups compared to the healthy groups. Erythrocyte count decreased significantly in the D+C group compared to the other groups, Hb levels decreased significantly in the D+C group compared to the Control and D groups, and decreased significantly in the C group compared to the Control group. Hct levels decreased significantly in the D+C group compared to the Control and D groups. A significant positive correlation was observed between erythrocyte count and Hb and Hct in the D+C group. MCV significantly increased in the D+C group compared to the other groups. RDW-SD significantly increased in the D+C group compared to the groups with healthy animals, while it significantly increased in the D group compared to the Control group. A significant positive correlation was observed between MCV and RDW-SD in the D+C group. Platelet count significantly decreased in the diabetic groups compared to the healthy groups. PCT decreased significantly in the D+C group compared to the Control and C groups, and decreased significantly in the D group compared to the Control group. The weights of animals in each group did not differ between the beginning and end of the experiment. It was observed that the weight changes of the animals between the beginning and the end of the experiment did not differ between the groups. In conclusion, in this study it was observed that the application of carob aqueous extract had no positive effect on the glucose levels of diabetic animals, and that it did not alleviate oxidative stress, systemic inflammation and lipid levels.