Direkt pulpa kaplama tedavilerinde kalsiyum hidroksit(Ca(OH)2) ve mineral trioksit agregat(MTA)'ın etkilerinin immunohistokimyasal ve histopatolojik yöntemler ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
İmmnunolocalization of fibronectin during reperative dentinogenesis in rat molar teeth after pulp capping with mineral trioxide aggregate(MTA)or calcium hydroxide(Ca(OH)2)
- Tez No: 142042
- Danışmanlar: PROF. NURHAN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
-129 ÖZET Pulpaya MTA veya Ca(0H)2 uygulaması sonucu dentin köprüsü oluşumu bilinen bir gerçektir ve çeşitli çalışmalarla ispat edilmiştir. Ancak pulpa iyileşmesini ve hücre differansiasyonunu başlatan ana mediator hala tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı ekspoze rat pulpalanna uygulanan MTA ve Ca(OH)2'i histopatolojik olarak ışık mikroskobu ve TEM ile değerlendirmek ve aynı zamanda fîbronektin salınımı açısından immünohistokimyasal olarak karşılaştırmaktır. Bu amaçla 20 erkek Wistar ratmın birinci azı pulpalan perfore edilmiş ve MTA ve Ca(OH)2 materyalleri ile kaplanmıştır. Histopatolojik, TEM ve immünohistokimyasal incelemeleri 1,3,7 ve 14. günlerde yapılmıştır. Histopatolojik incelemeler sonucunda MTA grubunda Ca(OH)2 grubuna nazaran daha az yangı, hiperemi ve nekroza rastlanmıştır. TEM incelemeleri ise histopatolojik bulguları destekler nitelikte sonuçlanmış ve MTA grubunda Ca(OH)2 grubuna nazaran tüm periyotlarda daha az yangı, daha az nekroz ve daha fazla doku iyileşmesi elde edilmiştir. Pozitif olarak boyanan gruplarda gözlemlenen fîbronektin immünolokalizasyonu MTA grubunda Ca(OH)2 grubuna nazaran daha yoğun ve pulpa ekspoz bölgelerine yakın olarak gözlenmiştir. Sonuç olarak Ca(OH)2 grubuna nazaran daha hızlı ve daha ılımlı doku- 130 - iyileşmesi tespit edilen MTA grubunda daha fazla fibronektin salınmamın gözlenmesi, direkt pulpa kaplama tedavisi sonrası ortama salman ekstra sellüler matriks elemanlarından olan fibronektinin tedavi prognozunda olumlu bir etkisinin olabileceğinin ve doku iyileşmesinde kritik bir rol üstlendiğinin belirtisi olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
-131 SUMMARY It has been previously reported that application of MTA or Ca(OH)2 to dental pulp resulted in formation of dentin bridge. But the main mediator, which starts the pulp healing and differantiation of cells, is still unknown. The aim of this study was to evaluate and compare not only histopathological effects, but also to observe the immunolocalization of fibronectin in exposed rat molars pulps after application of MTA or Ca(OH)2. Also transmission electron microscobic (TEM) study was conducted to this study as a visual support. For this aim first molar pulps in 20 male wistar rats were exposed and capped with MTA or Ca(OH)2. Histopathological, TEM and immunohistochemical observations were conducted after periods of 1 day, 3 days, 7 days and 14 days. Histological evaluation demostrated less inflamation, hyperaemia and necrosis with MTA than Ca(OH)2. TEM observations were supporting histopathologic observations and in all periods MTA groups showed better healing results than Ca(OH)2 groups. Immunolocalization of fibronectin were beneath the pulp exposures and more dense in MTA group than Ca(OH)2 at positive staining groups. In whole groups at the same time intervals MTA capped sections showed less inflammation than Ca(OH)2 groups. Also MTA groups showed more immunostaining reaction for fibronectin than Ca(OH)2 groups. Therefore, it would-132 seem that fıbronectin might play a mediating role in the differentiation of pulp cells into odontoblasts during early reperative dentinogenesis.