Kemik iliği kaynaklı kök hücre kullanımının onlay augmentasyonda etkinliği ve otojen greftleme ile karşılaştırılması
Effectiveness of bone marrow derived stem cell application on onlay augmentation and comparison with autogenous grafting
- Tez No: 409641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK TATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dişsiz alveoler kretlerin dental implantlar ile protetik rehabilitasyonu diş hekimliğinde rutin bir tedavi seçeneği haline gelmiştir. Kemik augmentasyon işlemleri atrofik kretlerde dental implant yerleştirilmesi için sıklıkla gereklidir. Literatürde çeşitli augmentasyon işlemleri ve materyaller tanımlanmıştır. Kök/stromal hücrelerin diğer materyaller ile birlikte kullanımı umut verici sonuçlar göstermiştir. Bu çalışmanın amacı kemik iliği kaynaklı kök hücrelerin (KİKKH) kemik dokusunun onlay augmentasyonunda kullanılmasının sonuçlarını değerlendirmektir. Çalışmada 20 adet tavşan kullanıldı. Her bir tavşanın kraniyum bölgesi paslanmaz çelik yarım küreler kullanılarak aynı teknik uygulanarak fakat 3 farklı materyal ile augmente edildi. Materyaller 1) kemik iliği kaynaklı kök hücre emdirilmiş beta-trikalsiyum fosfat- kollajen bağlı iskele 2) tek başına aynı iskele 3) otojen kemik bloğudur. Kök hücrelerin ayrıştırılması 'Fikoll' yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Kök hücrelerin varlığı tam kan sayım cihazı ve immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak teyit edildi. Tüm hayvanlar augmentasyondan 12 hafta sonra sakrifiye edildi. Yeni oluşan kemik histomorfometrik, histolojik ve radyografik analizler kullanılarak değerlendirildi. Bu çalışmanın sonuçları KİKKH emdirilmiş iskelenin, kemik augmentasyonunda altın standart kabul edilen otojen kemik bloğu ile aynı kemik yenilenmesi kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir. KİKKH uygulamaları, yeni kemik dokusu oluşumunu başarılı bir şekilde indüklemekte ve defekte göre üretilecek yönlendirilmiş doku rejenerasyonu kafesleri ile gereksinim duyulan hacim ve şekilde yeni kemik dokusu elde edilebilmesi mümkün olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Prosthetic rehabilitation of edentulous alveolar ridges with the dental implants has become a routine treatment option in dental practice. Bone augmentation procedures are often needed for placement of dental implants in atrophic ridges. Various augmentation techniques and materials have been described in the literature. Utilization of stem/stromal cells in conjunction with other materials showed promising results. The objective of this study was to evaluate the outcomes of utilization of bone marrow derived stem cells (BMDSCs) for onlay augmentation of bone tissue. Twenty rabbits were used in the study. The cranium of each rabbit was augmented with three different materials but with the same technique using stainless steel hemispheres. The materials were 1) beta-tricalcium phosphate – collagen linked scaffold loaded with bone marrow derived stem cells 2) same scaffold alone 3) autogenous bone block. The purification of stem cells was performed using 'Ficoll' method. The presence and number of stem cells were confirmed using complete blood count device and immunohistochemical methods. All animals were sacrificed 12 weeks after the augmentation. The newly formed bone was evaluated using histomrophometric, histological, and radiographic analyses. The data were compared statistically. The results of the study demonstrated that scaffolds that were loaded with BMDSCs have the same bone regeneration capacity with the autogenous bone block, which is considered the gold standard for bone augmentation. BMDSCs successfully induce new bone formation through guided bone regeneration technique. The cages used in the study enable formation of new bone tissue in desired volume and shape.