Bazı Euphorbia L. türleri üzerinde yapılan fitokimyasal ve aktivite çalışmaları
Phytochemical and activity studies on some Euphorbia species
- Tez No: 993984
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM DELİORMAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan sekiz Euphorbia türünün (E. amygdaloides var. amygdaloides, E. cheiradenia, E. stricta, E. palustris, E. kotschyana, E. myrsinites, E. anacampseros var. anacampseros ve E. characias subsp. wulfenii) antidiyabetik, anti-obezite ve antihiperlipidemik potansiyelleri, in vitro enzim inhibisyon testleri (α-glukozidaz, α-amilaz, pankreatik lipaz ve pankreatik kolesterol esteraz) ve antioksidan test sistemleri (DPPH radikal süpürme, metal şelatlama kapasitesi, toplam antioksidan kapasitesi ve demir indirgeme gücü testleri) kullanılarak değerlendirilmiştir. Ekstraktlar arasında, E. kotschyana gövde ekstraktı en güçlü α-glukozidaz inhibisyonunu (IC₅₀: 0,47 ± 0,02 μg/ml) göstermiş, bunu E. anacampseros kök ve E. cheiradenia yaprak ekstraktları izlemiştir. Birkaç örnek, akarboz ile karşılaştırıldığında olumlu bir α-glukozidaz/α-amilaz inhibisyon oranı göstermiş ve potansiyel olarak iyileştirilmiş bir gastrointestinal güvenlik profiline işaret etmiştir. Önemli bir pankreatik lipaz inhibisyonu gözlenmezken, E. cheiradenia çiçek ekstraktı belirgin bir pankreatik kolesterol esteraz inhibisyonu göstermiştir. Antioksidan analizleri (DPPH radikal süpürme, metal şelatlama kapasitesi, toplam antioksidan kapasitesi ve demir indirgeme gücü testleri), E. kotschyana gövde ve E. anacampseros subsp. anacampseros kök ekstrelerinin, fenolik içerik zenginlikleriyle desteklenen en yüksek serbest radikal temizleme aktivitesine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Toplam fenolik, flavonoit ve tanen seviyelerinin nicelendirilmesi, E. kotschyana yaprak ve E. anacampseros subsp. anacampseros kök ekstrelerinin bu sekonder metabolitler yönünden en zengin ekstreler olduğunu göstermiştir. Ters faz-Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi analizi ile on fenolik bileşik tanımlamış olup, en aktif ekstrelerde baskın bileşenler olarak kemferol-3-O-glukozit, kersetin ve hiperosit belirlenmiştir. Bu çalışma Anadolu'da yetişen sekiz Euphorbia türü üzerinde antidiyabetik, antiobezite veya antihiperlipidemik etkilerinin incelendiği ilk çalışmadır. Bulgular, bu Türk Euphorbia türlerinin güçlü enzim inhibitör ve antioksidan kapasitelerine sahip olduğunu göstermekte ve yeni antidiyabetik ajanlar geliştirmeye yönelik daha ileri in vivo, mekanistik ve toksisite çalışmaları için doğal adaylar olarak umut vaat ettiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the antidiabetic, anti-obesity, and antihyperlipidemic potentials of eight Euphorbia species (E. amygdaloides var. amygdaloides, E. cheiradenia, E. stricta, E. palustris, E. kotschyana, E. myrsinites, E. anacampseros var. anacampseros, and E. characias subsp. wulfenii) collected from different regions of Turkey were evaluated using in vitro enzyme inhibition tests (α-glucosidase, α-amylase, pancreatic lipase, and pancreatic cholesterol esterase) and antioxidant testing systems (DPPH radical scavenging, metal chelating capacity, total antioxidant capacity, and iron reducing power tests). Among the extracts, the stem extract of E. kotschyana showed the strongest α-glucosidase inhibition (IC₅₀: 0.47 ± 0.02 μg/ml), followed by the root extracts of E. anacampseros var. anacampseros and the leaf extracts of E. cheiradenia. Several samples showed a favorable α-glucosidase/α-amylase inhibition ratio compared to acarbose, potentially indicating an improved gastrointestinal safety profile. While no significant pancreatic lipase inhibition was observed, the flower extract of E. cheiradenia showed significant pancreatic cholesterol esterase inhibition. Antioxidant analyses (DPPH radical scavenging, metal chelating capacity, total antioxidant capacity, and iron reducing power tests) revealed that the stem extracts of E. kotschyana and the root extracts of E. anacampseros subsp. anacampseros had the highest free radical scavenging activity, supported by their rich phenolic content. Quantification of total phenolic, flavonoid, and tannin levels revealed that E. kotschyana leaf and E. anacampseros subsp. anacampseros root extracts were the richest in these secondary metabolites. Reverse-phase high-performance liquid chromatography analysis identified ten phenolic compounds, with kaempferol-3-O-glucoside, quercetin, and hyperoside being the dominant components in the most active extracts. This study is the first to investigate the antidiabetic, anti-obesity, or anti-hyperlipidemic effects of eight Euphorbia species growing in Anatolia. The findings demonstrate that these Turkish Euphorbia species possess potent enzyme-inhibitory and antioxidant capacities, showing promise as natural candidates for further in vivo, mechanistic, and toxicity studies aimed at developing novel antidiabetic agents.