Türk Silahlı Kuvvetleri Spor Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda uygulanmakta olan temel ve savaş beden eğitimi kurs programlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisi
The Physical and physiological effects of the war physical training course program, organized by the Turkish Armed Forces Sports School School and the Training Center on the partcipants
- Tez No: 49083
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMRE EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
-52- 6.ÖZET Bu çalışmanın amacı; Silahlı Kuvvetler Spor Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı bünyesinde açılan 6 hafta süreli ve haftada 5 gün olarak uygulanan Temel ve Savaş Beden Eğitimi kurs programının kursiyerlerin fiziksel ve fizyolojik parametrelerine etkilerini tespit etmektir. Araştırmaya 26 deney, 26 kontrol grubu olmak üzere 52 kişi katılmıştır. Deney grubu kuvvetlerce (Kara, Deniz, Hava) ve Jandarma Genel Komutanlığınca kursa gönderilen değişik sınıflardan oluşan askeri personel, kontrol grubu ise Silahlı Kuvvetler Spor Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığında görevli random metoduyla seçilen askerlerden oluşturulmuştur. Denekler bu çalışmaya gönüllü ve sağlıklı olarak katılmışlardır. Deneklerin fiziksel ve fizyolojik parametreleri standardize edilmiş laboratuar ve alan testleri ile yapılmıştır, îstatiksel değerlendirme ön ve son test verilerinin aritmetik ortalama (x), standart değer (S.D.), yüzde değişim ve t testi varyans analizi ile bilgisayarda yapılmıştır. Kurs sonucunda, deney grubunun vücut ağırlığında ( % -0.94) ve büyük tansiyonda (% - 2.79) azalma, yağsız vücut ağırlığında (% 1.01) artış tespit edilmiş ve (PO.05) düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Sağ el pençe kuvveti ( %5.45), maksimal squat (% 14.33) maksimal bench-press (% 14.33, mekik (% 52.09) sınav (% 47.14), barfiks (%106.1), esneklik (%19.93), mekik koşusu (% 8.19), cooper ( % 13.62), dikey sıçrama (%8.53), sürat koşusu (% -2.17), anaerobik güç (%4.12) ve engelli koşu (% -12.94) değerlerinde artış, vücut yağ yüzdesi (%-9.96) ve istirahat kalp atım sayısı (% -7.52) değerinde azalma tespit edilmiş ve (PO.01) düzeyinde anlamlı bulunmuştur.-53- Sol el pençe kuvvetinde ve küçük tansiyon değerlerinde ise değişiklik kaydedilmemiştir (P>0.05), kontrol grubunda ise esneklik (% 6.75) ve mekik (%4.15) değerlerinde artış tespit edilmiştir. Esneklik (PO.01), mekik (P0.05). Uygulanan kurs programının deneklerin belirlenen fiziksel ve fizyolojik parametrelerine olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-54- 6. ABSTRACT The purpose of this study was to assess the effects on the participants' physical and physiological parameters of a 6 weeks (5 days a week) Basic and War Physical Training course programme, organized by the Turkish Armed Forces Sports School, and the Training Center. A total of 52 participants, 26 of them in the experiment group and 26 in the control group, participated in the study. The experiment group was constituted of military personnel coming from different categories of the armed forces (army, navy, air force) and the General Command of Gendarmerie, on Ihe other hand the participants of the control group were chosen randomly from members of the Turkish Armed Forces Sports School, and the Training Center. The subjects were ali healthy and participated voluntarily to this study. The subjects' physical and physiological parameters were measured by using standardized fîeld and laboratory tests. The statistical analysis was done on computer by using pre and final test results of arithmetical average (x), standart deviation (S.D.), percentege change and paired t test. At the end of the programme the following changes were observed: a decrease in the body weight (0.94%), at the systolic blood pressure (-2.79%), and an increase in the lean body weight (1.01%), and were found significant at a level of (PO.05). An increase was observed in the following: right hand maximum grip power (5.45%), maximal squat (14.33%), maximal bench-press (14.33%), sit-ups (52.09%), push-ups (47.14%), pull-ups (106.1%), flexibility (19.93%), multistage fimess test (8.19%), cooper (13.62%), vertical leaps (8.53%), speed race (-2.17%), anaerobic power (4.12%), obstacle run (-12.94%); a decrease was observed-55- in the body fat percentage (-9.96%), normal heart beat (-7.52%), and were found significant at a level of PO.01. While no change has been recorded at the left hand maximum grip power and at the diastolic blood pressure (P>0.05), an increase was observed in the flexibility (6.75%), sit-ups fîgures (4.15%). The flexibility was found significant at a level of P0.05). The positive effects of the course schedule applied to the determined physical and physiological parameters of the subjects are observed.