Septik şoklu hastalarda plazma malondialdehit,nitrat,nitrit düzeylerinin ölçülmesi
Plasma levels of malondialdehyde, nitrate, nitrit in the patients with septic shock
- Tez No: 142073
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
-41- 6 ÖZET Septik şok; yoğun bakım ünitelerinde son yıllardaki ilerlemelere rağmen önemli ölüm nedenlerinden biri olmaya devam etmekte olan ve klinikte ısı artışı, kalp ve solunum hızının yükselmesi ve hemodinamik değişikliklerle karakterize bir tablodur. Nitrik oksitin insan septik şoku patofizyoloj isindeki rolü yıllarca araştırılmıştır. İlk bulgu; septik şoklu hastalarda nitrik oksit bioreaksiyon ürünü nitrat ve nitritin artmış plazma düzeyleridir. İkinci bulgu; nitrik oksit sentez inhibitörleriyle tedavinin insan septik şoku ile ilgili küçük kontrolsüz çalışmalarda hemodinamik etkilerinin azalmasıdır. Yapılan çalışmalarda septik şoklu hastaların plazmalarında nitrit ve nitrat düzeyleri yüksek bulunmuştur. Biz de bu çalışmalar ışığında septik şoklu hasta plazmalarında nitrit,nitrat ve lipit peroksidasyon olayının son ürünü olan malondialdehit düzeylerini ölçmek istedik. Klinikte septik şok kriterlerine uygun seçtiğimiz 18 hastadan alman plazmalarda tiyobarbütirikasit (TBA) ve yüksek performanslı sıvı kromotografi (HPLC) yöntemiyle karşılaştırarak lipit peroksidasyon ürünü olan MDA düzeyini ölçtük. Aynı plazmalarda nitrik oksitin son ürünü olan nitrit ve nitrat miktarını elisa yöntemiyle tayin ettik. Sonuçlarımızı sağlıklı kişilerden; sigara ve alkol kullanmayan, herhangi bir ilaç almamış 20-30 yaş grubu arasından seçtiğimiz kontrol grubumuzla karşılaştırdık. Septik şoklu hastalarda MDA düzeyinin her iki yöntemde de anlamlı derecede (P=0.001) arttığı gözlendi. HPLC yöntemiyle elde ettiğimiz sonuçlar TBA yöntemine göre hem kontrol grubumuzda hem de hasta grubumuzda daha spesifikti. Septik şoklu hastalarda çalıştığımız diğer bir parametre ise nitrik oksitti. Nitrik oksitin son ürünü olan nitrat düzeyi hasta grubumuzda kontrol grubumuza göre anlamlı derecede yüksekti (P=0.001). Nitrat ve nitrit invivo koşullarda NO üretiminin önemli göstergesidir. Sonuç olarak septik şoklu hastalarda plazma MDA ve nitrik oksit düzeyinin hastalığın tanı ve tedavisinde önemli bir laboratuar bulgusu olarak değerlendirilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
-42- 7 SUMMARY Septic shock; still carries its important cause of death despite the latest developments in the intensive care units and is characterised as elevation of body temperature and respiratory rate and hemodynamic changes. Potantiel role of Nitric Oxide in the human septic shock have been investigated for years. The first sign is the elevated plasma levels of nitrate and nitrit of which are the bioreaction products of nitric oxide. The second sign is finding a decrease of the hemodynamic effects of human septic shock by the treatment with the nitric oxide synthase inhibitors in some little uncontrolled studies. Plasma levels of nitrit and nitrate levels are found to be high, in the septic shock patients in most of the studies. Presuming these knowledges as a background we planned to detect plasma levels of nitrit, nitrate and malondialdehyde (MDA), the last product of lipid peroxidation, levels in the septic shock patients. In this study, 18 patients were selected according to the septic shock criteria. Patients plasma levels of MDA were compared using tiobarbutyric acid (TBA) and high performance liquid chromotography (HPLC) methods. The last products of nitric oxide, nitrit and nitrate levels of the same plasmas were measured using ELISA method. At the end we compared the results of the study group with the control group which were selected from the healthy, non-smoker, non-alchohol user, non-medicated, healthy volunteers, between the 20-30 year of age. The MDA levels were detected to be significantly high with both the two methods (p=0.001). The results obtained via HPLC method was significantly higher compared to the TBA method for both the study and control group. Another parameter analyzed in the study group was nitric oxide. Nitrate level which is the last product of nitric oxide found to be significantly high in the study group compared with the control group (p=0.001). As a result we mink that plasma levels of MDA and nitric oxide in the patients with septic shock could be evaluated as an important lab test in the diagnosis and treatment of the disease.