Intrasisternal uygulanan mannitol solusyonunun tavşanlarda oluşturulan deneysel beyin ödemine etkisi
  1. Tez No: 142116
  2. Yazar: EROL DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
29 VIII - ÖZET Travmatik beyin ödemine bağlı birincil ve ikincil hasarlar nöroşirurji pratiğinin ciddi bir sorunu olmaya devam etmektedir. Kullanılan terapötik ajanların özgün özelliklerinin yanısıra onkotik basınç farklarının yardımı ile ödem sıvısının ortamdan uzaklaştırılmasına yönelik deneysel bir model tasarlanmıştır. Tavşanlarda kranyektomi sonrası kontrollü çarpma hasan ile vazojenik beyin ödemi oluşturulmuş ve travmadan dört saat sonra intrasisternal yoldan hipertonik mannitol solüsyonu verilmiştir. Tedavinin etkinliği, travmanın yirmidördüncü saatinde beyin dokusu su oram ve nöral MDA, GSH ve NO düzeylerinin karşılaştırılması ile ortaya konmuştur. Bu öncül çalışmanın ilk sonuçlan tedavi grubunda MDA düzeyinin anlamlı derecede düştüğünü, NO düzeyinde ise istatistiksel anlamlılık kazanmayan bir düşüş olduğunu ortaya koymaktadır. Beyin dokusu su oram ve nöral GSH düzeyleri açısından gruplar arasında bir anlamlılık saptanmamıştır. Deneysel beyin ödeminde tek doz intrasisternal mannitol ile yapılan bu öncül tedavi çabası, anlamlı MDA düşüşü nedeniyle ilgi çekicidir. Bu teşvik edici sonuç, değişik doz-zaman uygulamalan ile smanmalı ve şekillendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
30 IX -SUMMARY The primary and secondary consequences of traumatic brain edema still persist as one of the major problems in neurosurgery. An experimental study with the goal of enhancing the migration of edema fluid with the aid of oncotic pressures is designed. Vasogenic brain edema (VBE) is performed by controlled cortical impact in rabbits after craniectomy. As a therapeutic agent hypertonic mannitol solution is administered via cisterna magna four hours after the impact. The efficiacy of therapy is evaluated by cerebral water content, MDA, GSH, and NO levels of the brain tissue in control and therapy groups twenty- four hours after the trauma. Preliminary results showed a statistical significant decrease in MDA levels and a trend to decrease in NO levels in therapy group. Cerebral water content and GSH levels revealed no statistical difference between the control and therapy groups. This trial of oncotherapy with intracisternal mannitol may be a preliminary attempt focusing on the treatment of VBE. The early significant decrease of MDA levels in the therapy group with a single dose of mannitol may be encouraging. This elementary work of a therapeutic approach to VBE needs to be developed and modified using different dosage-time modalities.