İlk atak psikotik bozukluk ve kronik şizofreni olgularında seçilmiş beyin bölgelerinin manyetik rezonans spektroskopi yöntemi ile incelenmesi
Magnetic resonance spectroscopy of patients with first episode psychosis and chronic schizophrenia in selected brain regions
  1. Tez No: 142163
  2. Yazar: HAMDİ KANDİLCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET EBRİNÇ, PROF. DR. MESUT ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada DSM-IV ölçütleriyle tanı konan, ilk atak psikotik bozukluk ve kronik şizofreni olarak gruplara ayrılan olguları sağlıklı kontrol grubu ile sosyodemografik, klinik özellikler ve sol-sağ frontal loblar, sağ temporal lob ve sağ talamusta 1H-MRS yöntemi ile elde edilen bulgularının araştırılması amaçlanmıştır. Hastalara, demografik ve klinik özelliklerini belirleyen yarı yapılandırılmış görüşme formu, DSM-IV Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-I), Genel Klinik izlenim Ölçeği (CGI), Kısa Psikiyatrik Derecelendirme Ölçeği (BPRS), Pozitif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (SAPS), Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (SANS) ve 1H-MRS prosedürü uygulanmıştır. Çalışma ölçütlerine uyan ilk atak psikotik bozukluk grubundan 13, kronik şizofreni grubundan 15, sağlıklı kontrol grubundan 10 olmak üzere toplam 38 olgu incelenmiştir. Gruplar arasında eğitim düzeyi, doğum komplikasyonu ve birinci derece akrabalarında şizofreni öyküsü bakımından anlamlı fark saptanmamıştır. Ayrıca BPRS, SANS, SAPS ve Genel Klinik izlenim Ölçeği toplam puanları açısından da anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sağ temporal lob NAA ve NAA/Cr düzeyleri kronik şizofreni olgularında kontrollere göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Sağ temporal lob kreatin ve kolin düzeyinin ilk atak psikotik bozukluk olgularında, hem kronik şizofreni olgularına hem de kontrollere göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sağ talamus NAA/Cr oranı, hem ilk atak psikotik bozukluk olgularında ve hem de kronik şizofreni olgularında, kontrollere göre anlamlı düzeyde daha düşük olarak bulunmuştur. Bulgular, şizofreni olgularının sağ temporal lob ve sağ talamus bölgesinde nöronal integrasyon bozukluğunu ve nöronal düzeyde bir kaybı göstermektedir. Bu sonuç, şizofreni etyolojisindeki nörogelişimsel kuramı desteklemektedir. 58
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Magnetic Resonance Spectroscopy of Patients with First Episode Psychosis and Chronic Schizophrenia in Selected Brain Regions The aim of this study is to investigate sociodemographic and clinical properties and left-right frontal lobe, right temporal lobe and right thalamus 1H-MRS findings of cases with chronic schizophrenia and first-episode psychosis diagnosed per DSM-IV criteria and healthy control group. For patients, a semi-structured interview form addressing the demographic and clinical characteristics, Structured Clinical Interview for DSM-IV, Clinical Version, (SCID-I), Clinical Global Impressions Scale (CGI), Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS), Scale for the Assessment of Positive Symptoms (SAPS), Scale for the Assessment of Negative Symptoms (SANS), and 1H-MRS procedure were applied and 38 subjects (13 first episode psychosis, 15 chronic schizophrenia and 10 healthy control group) meeting inclusion criteria were investigated. There was no significant differences among the groups in obstetric complications, years of education and schizophrenia history in first degree relatives. BPRS, SANS, SAPS, and CGI total scores were also not significantly different among the groups. Right temporal lobe NAA and NAA/Cr levels were significantly lower in the chronic schizophrenia subjects than the control group. Similarly, right temporal lobe creatin and choline levels were significantly higher in the first-episode psychosis group when compared with both the chronic patients and the controls. Right thalamus NAA/Cr ratio was significantly decreased both in the first episode and chronic groups when compared with controls. Our findings indicate that neuronal integration was altered and there was neuronal loss in right temporal cortex and right thalamus in schizophrenia subjetcs. These results also support neurodevelopmental theory. 59