Gastroşiziste Intrauterin tedavi barsak hasarlanması üzerinde ne ölçüde etkili
The effects of Intrauterine teatment intestinal damage in gastroschisis
- Tez No: 142181
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU AKTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Gastroşizisde İntrauteriıı Tedavi Barsak Hasarlanması Üzerinde Ne Ölçüde Etkili? Amaç: İntrauteriıı tedavi yöntemlerinin gastroşizis oluşturulmuş deneklerde barsak hasarlanması ve intestinal motilitenin düzenlenmesinde rol alan intertisiyel Cajal hücresi (İCH) üzerine etkilerini araştırmak amacıyla deneysel bir çalışma yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 13 günlük fertil tavuk embriyoları kullanıldı. Embriyolar kontrol, gastroşizis, gastroşizis + amniyoallantoik sıvı değişim ve gastroşizis + bikarbonat tedavi grubu olmak üzere rastgele 4 gruba ayrıldı. 13. günde kontrol grubunda sadece amniyoallantoik kavite oluşturuldu, gastroşizis grubunda amniyoallantoik kavite oluşturulup karın ön duvarı defekti yapıldı. Tedavi gruplarına 15. günden itibaren, amniyoallantoik sıvı değişim grubuna 3 gün süreyle amniyoallantoik sıvı değişimi, bikarbonat grubuna 0. 1 mL bikarbonatla tedavi yapıldı. 18. günde barsak örnekleri alınarak makroskopik değişiklikler kaydedildi. Hematoksilen Eozin boyamasıyla mukozal konjesyon, müsküler ödem, serozal ödem değerlendirilip, ortalama villus boyutları ve müsküler kalınlıklar ışık mikroskopunda ölçüldü. Ortalama İCH yoğunluğu immüntıistokimyasal boyama yöntemi ile c-kit ekspresyonu araştırılarak ölçüldü. Mukozal konjesyon, müsküler ödem ve serozal ödem parametreleri Ki-kare testi, ortalama müsküler tabaka kalınlığı, ortalama villus boyutları ve ortalama Cajal hücre yoğunluğu parametreleri Kruskal-Wallis yöntemi ile karşılaştırıldı. Bulgular: Gastroşizis grubunda %87.5 oranında mukozal konjesyon bulunurken kontrol grubunda mukozal konjesyona rastlanmadı. Amniyoallantoik sıvı değişim grubunda deneklerin %55,6'smda, bikarbonatla tedavi grubunda ise %25'inde mukozal konjesyon gözlendi. Gastroşizis grubunda tüm deneklerde müsküler ödem gözlenirken, kontrol ve tedavi grubunda müsküler ödem gözlenmedi. Gastroşizis grubunda %100 oranında serozal ödem gözlenirken, kontrol grubunda %40, amniyoallantoik sıvı değişim grubunda %44.4 ve bikarbonat grubunda %50 oranında serozal ödem gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Intrauterine Treatment on Intestinal Damage in Gastroschisis Aim: An experimental study was performed to investigate the effects of intrauterine treatment on intestinal damage and on ICC which are known to be pacemaker cells of intestinal motility, in gastroschisis. Materials and Methods: Thirteen-day-old fertilised chick eggs were randomly divided into 4 groups as control, gastroschisis, gastroschisis + amnio-allantoic fluid exchange and gastroschisis + bicarbonate groups. In control group amnio-allantoic membrane opened without creating gastroschisis on the 13 day of incubation. In gastroschisis group a defect in the abdominal wall was performed. In the treatment groups after creating gastroschisis, amnio-allantoic exchange and bicarbonate treatment was performed for 3 days. After macroscopic examination, specimens were processed for H&E and c-kit immunohistochemistry on the 1 81 day of incubation. The intestines were evaluated with light microscopy for the presence of mucosal congestion, muscular and serosal edema. Mean villus size, mean muscular thickness, and density of ICC were measured.