Epilepsi tanılı gebe hastalarda, anne ve fetusa aitdoğum sonuçları
Results of epilepsy diagnosed pregnancy, mother and fetusa
  1. Tez No: 440162
  2. Yazar: AYGÜL TANTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç:Epilepsi tanılı hastaların, gebelik sürecinde yönetimi zordur.Yüksek oranda sağlıklı (% 92-96) çocuk doğurmalarına rağmen, prematür doğum, düşük doğum ağırlığı, fetal ve neonatal ölüm riski, konjenital malformasyonlar ve gelişme geriliği oranları normal popülasyona göre artış göstermektedir.Nöbetlerin kendisi, kullanılan antiepileptik ilaçlar, genetik ve sosyoekonomik nedenler fetüsün sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.Bu çalışmada amaç epilepsi tanılı gebelerin, gebelik sonuçları, karşılaşılan doğum sorunları, yeni doğan bebeğin gelişim parametreleri ve karşılaşılabilecek malformasyonların belirlenmesidir. Metod:Ondört Şubat 2014 – 14 Şubat 2016 tarihleri arasında doğumu gerçekleşen 55 epilepsi tanılı gebe hasta çalışmaya alındı.Nöbet tipi, sıklıkları, kullandıkları antiepileptik ilaçlar, bebeklerin ölçüleri, bebeklerdeki malformasyonlar kaydedildi. Bulgular:Bebeklerden % 3,6'sı intrauterin eksitus oldu. Bebek doğum ağırlığının ortalaması 3088 gram, bebeklerin % 20'sinin doğum ağırlığı 2500 gramın altında olup düşük doğum ağırlığına sahiplerdi. Bebek kafa ölçümü 33,98 cm, bebek boy ortalaması 48,44 cm'di. Bebeklerden % 5,5'inde yüz malformasyonu varken, % 7,3'ünde organ malformasyonu (fallot tetralojisi, sekundum atrial septal defekt, gastroşizis, tiroid hipoplazisi) saptandı. Sonuç:Hastaların % 50'den fazlasının nöbet sıklıklarının gebelik döneminde değişmediği saptandı. Jeneralize nöbeti olan hastaların bebeklerinde malformasyon ve mortalite oranı daha yüksek bulundu. Monoterapi kullanan hastaların ilaçsız hastalara ve politerapi kullanan hastalara göre daha yüksek oranda sağlıklı bebek doğrudukları gözlendi. Politerapi kullanan hastaların arasındada valproikasit kombinasyonu olan ve valproikasit dozu 1000mg/gün üstünde olan hastaların malformasyonlu bebek doğurma oranlarının daha yüksek olduğu saptandı. Folik asit tedavisini gebelik öncesi başlayanlarda malforme bebek doğurma riski daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective:Management of epileptic patient during pregnancy can be difficult. Even though they give birth to healthy children most of the times (92-96 %), premature birth, low birth weight, fetal and neonatal death, congenital malformations and growth retardation rate are higher in epileptic patients than normal population. Seizures, antiepileptic drugs, genetic and socio-economic factors can have a negative effect on fatal health.Purpose of this study is to determine the pregnancy results, birth complications, developmentol parameters of the newborns and possible malformations due to the antiepileptic drugs epileptic patients. Method:Fifty five epileptic pregnant patients, who gave birth between 14 February 2014 – 14 February 2016 were included in this study. Seizure type, frequency, antiepileptic drugs that were used, size and malformations of the infants were recorded. Results: Two (3.6 %) of the babies had died intrauterine. The mean birth weight of the babies was 3088 gram, 20 % of the babies had low birth weight under 2500 grams. Babies' mean head circumference was 33.98 cm and mean height was 48.44 cm. There were facial malfomations in 5.5%, organ malformation(tetralogy of Fallot, secundum atrial septal defect, gastroschisis, thyroid hypoplasia) in 7.3 % of the babies. Conclusion:In more than 50 % of our patients, seizure frequency did not change during pregnancy. Patients with generalized seizures had higher mortality and malformation rate in their babies as compared to patients with partial seizures. Rate of healthy newborns was higher in patients on monotherapy as compared to patients who were on polytherapy or no medication. Among the patients on polytherapy, those with valproic acid combination or with valproic acid more than 1000mg/day had higher rate of newborns with malformation. Patients who were on folic acid treatment before pregnancy had a lower risk of giving birth to malformed infants.