Hormon replasman tedavisi almayan postmenopozal kadınlarda düşük doz folik asid tedavisinin plazma homosistein düzeyleri üzerine etkileri
The effects of low dose folic acid supplemantation on plasma homocysteine levels in postmenopausal women
- Tez No: 745949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SÜHA SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç; postmenopozal kadınlarda düşük doz folikasid tedavisinin plazma homosistein düzeyleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Materyal Metod; Hormon replasman tedavisi almayan ve en az 2 yıldır menopozda olan 30 kadın randomize olarak 2 gruba ayrıldı.Plasebo grubu(n=15) ve 4 hafta boyunca her gün 500microgram folikasid alan çalışlma grubu.Plazma homosistein düzeylerini ölçmak için her iki gruptan tedavi öncesi ve tedavi sonrası venöz kan örneği alındı. Bulgular; Plasebo grubunun tedavi öncesi ve tedavi sonrası homosistein düzeyleri farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Çlaışma grubunda ise bu afark istatistiksel olarak anlamlıydı. çalışma grubunda başlangıç homosistein düzeyleri yüksek olan kadınlar en fazla düşüşü gösterenler oldu. Sonuç; yaptığımız çalışma düşük doz folikasid tedavisinin plazma homosistein seviyelerini anlamlı olarak düşürdüğünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim; To investigate the effects of low-dose folic acid treatment on plasma homocysteine levels in postmenopausal women. Material Method; Thirty women who did not receive hormone replacement therapy and had been in menopause for at least 2 years were randomly divided into 2 groups. Placebo group (n=15) and study group receiving 500micrograms of folic acid every day for 4 weeks. A venous blood sample was taken afterwards. Results; The difference in homocysteine levels before and after treatment in the placebo group was not statistically significant. In the study group, this difference was statistically significant. In the study group, women with high baseline homocysteine levels showed the greatest decline. Conclusion; Our study showed that low-dose folic acid treatment significantly reduced plasma homocysteine levels.