Multifokal ve monofokal göz içi lens implante edilen hastalarda fiksasyon stabilitesinin ve retina duyarlılığının mikroperimetri ile değerlendirilmesi
Evaluation of stability and retinal sensitivity by micropeimetry in a paients with multifocal and monofokal intraocular lenses implanted
  1. Tez No: 852498
  2. Yazar: YASİN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ELBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Birçok araştırmada, multifokal göz içi lenslerinin (GİL) çeşitli dezavantajları rapor edilmiştir. Ancak, elimizdeki bilgilere göre, bu lenslerin mikroperimetri ölçüm parametrelerine olan etkileri ile ilgili herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, multifokal ve monofokal GİL implante edilen hastalarda fiksasyon stabilitesi ve retina duyarlılığının mikroperimetri kullanılarak değerlendirilmesidir. Bu bağlamda, multifokal GİL'in mikroperimetrik ölçümler üzerindeki etkilerini anlamak ve monofokal GİL ile karşılaştırmak, klinik uygulamalara yönelik değerli bilgiler sağlamak amacıyla bu çalışma tasarlanmıştır. Elde edilecek sonuçlar, göz içi lens seçimi ve implantasyonu konusunda daha bilinçli kararlar alınmasına katkıda bulunabilir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, sadece katarakt ameliyatı geçirmiş, başka bir göz ameliyatı geçirmemiş, görme yeteneğini etkileyecek herhangi bir oküler veya sistemik hastalığı olmayan ve görme keskinliği en az 0.8 olan toplam 82 göz dahil edildi. Katılımcılar, monofokal ve multifokal GİL implante edilmelerine göre iki gruba ayrıldı (38 multifokal, 44 monofokal). En iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK), kontrast hassasiyeti (KH), retina duyarlılığı (RH-2°, 6° ve 10°), fiksasyon noktaları (FN 2° ve 4°), fiksasyon lokasyonu (FL), fiksasyon stabilitesi (FS), kornea aberrasyon ölçümleri yapıldı. Mikroperimetri cihazı olarak MP-1 mikroperimetre, KH için Pelli-Robson eşeli kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmada, monofokal ve multifokal GİL implantasyonu yapılan hastaların demografik özellikleri incelenmiş ve iki grup arasında cinsiyet, yaş, sferik eşdeğer, astigmat değerleri gibi değişkenler açısından anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. EDGK ve KH multifokal lens takılan hastalarda anlamlı derecede düşük bulunmuştur (sırasıyla p=0,04, p=0,003). Multifokal GİL takılan hastalarda 2°, 6° ve 10° görüş alanındaki maküla duyarlılığı sırasıyla 19,0625±1,46 dB, 19,1880±1,14 dB ve 18,9374±1,17 dB iken monofokal lens takılan hastalarda 19,6790±0,49 dB, 19,6889±0,39 dB ve 19,4892±0,51 dB idi ve her üç alanda da multifokal GİL grubunda istatistiksel olarak düşüktü (p=0,013, p=0,012 ve p=0,035). Fiksasyon yeri için cihazdan temin edilen noktalar kullanıldığında 2°'deki fiksasyon noktaları açısından multifokal GİL grubunda daha düşük santralizasyon varken 4°'lik alan baz alındığında gruplar arası fark bulunamamıştır. Fujii ve ark.'nın tanımladığı sistemle kategorize edilerek karşılaştırıldığında ise FL ve FS açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç: Bu araştırmanın sonuçlarına göre, multifokal GİL'ler, monofokal GİL'lerle karşılaştırıldığında EDGK, KH ve retinal duyarlılık değerlerinde azalmaya yol açmaktadır. Merkezi fiksasyon noktalarında da azalmaya yol açmakla birlikte tanımlanmış FL ve FS değerlerinde anlamlı bir fark yaratmamaktadır. Bu bulgular, multifokal lenslerin bazı görsel parametrelerde monofokal lenslere göre farklılık gösterdiğini, ancak fiksasyon stabilitesinde belirgin bir etkisi olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Various studies have reported several disadvantages of multifocal intraocular lenses (IOLs). However, to our knowledge, there is no study on the effects of these lenses on microperimetry measurement parameters. The main purpose of this study is to evaluate fixation stability and retinal sensitivity in patients with multifocal and monofocal IOLs using microperimetry. The study is designed to understand the impact of multifocal IOLs on microperimetric measurements, compare them with monofocal IOLs, and provide valuable information for clinical applications. The results obtained may contribute to making more informed decisions regarding intraocular lens selection and implantation. Materials and Methods: A total of 82 eyes that had only cataract surgery, had not undergone any other eye surgery, had no ocular or systemic disease that would affect their vision, and had a visual acuity of at least 0.8 were included in the study. Participants were divided into two groups according to whether they were implanted with a monofocal or multifocal IOL (38 multifocal, 44 monofocal). Best-corrected visual acuity (BCVA), contrast sensitivity (HR), retinal sensitivity (RH-2°, 6° and 10°), fixation points (FN 2° and 4°), fixation location (FL), fixation stability ( FS), corneal aberration measurements were made. MP-1 microperimeter and Pelli-Robson chart were used as microperimetry devices.. Results: In this study, the demographic characteristics of patients who underwent monofocal and multifocal IOL implantation were examined and it was determined that there was no significant difference between the two groups in terms of variables such as gender, age, spherical equivalent, and astigmatism values. BCVA and HR were found to be significantly lower in patients wearing multifocal lenses (p=0.04, p=0.003, respectively). In patients with multifocal IOLs, macular sensitivity in 2°, 6° and 10° fields of view was 19.0625±1.46 dB, 19.1880±1.14 dB and 18.9374±1.17 dB, respectively, while it was 19.0625±1.46 dB, 19.1880±1.14 dB and 18.9374±1.17 dB, respectively, in patients with monofocal lenses. They were 6790±0.49 dB, 19.6889±0.39 dB and 19.4892±0.51 dB, and were statistically lower in the multifocal IOL group in all three fields (p=0.013, p=0.012 and p=0.035). When the points provided from the device were used for the fixation location, there was lower centralization in the multifocal IOL group in terms of fixation points at 2°, while no difference was found between the groups when based on the 4° area. When categorized and compared with the system defined by Fujii et al., no significant difference was found between the groups in terms of FL and FS. Conclusion: According to the results of this study, multifocal IOLs lead to a decrease in BCVA, HR and retinal sensitivity values compared to monofocal IOLs. Although it also causes a decrease in central fixation points, it does not create a significant difference in the defined FL and FS values. These findings suggest that multifocal lenses differ from monofocal lenses in some visual parameters, but have no obvious effect on fixation stability.