Multifokal intraoküler lens implantasyonu sonrası nöroadaptasyonun stimülasyonu için uygulanan göz egzersizlerinin görme fonksiyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of eye exercises applied to stimulate neuroadaptation after multifocal intraocular lens implantation on visual function and quality of life
- Tez No: 915474
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma multifokal intraoküler lens (IOL) implantasyonu sonrası nöroadaptasyonu stimüle etmek amacıyla uygulanan göz egzersizlerinin, hastaların görme fonksiyonu ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmada 74 birey basit rastgele yöntem ile Çalışma Grubu (ÇG) (n=37) ve Kontrol Grubu (KG) (n=37) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışma grubu Multifokal İOL implantsayonunu takiben hastanın durumu stabil olduktan sonra her gün en az bir seans (~30 dk.) toplam 12 hafta boyunca yoga göz egzersizlerini ev temelli olarak uygularken, kontrol grubuna ise sadece değerlendirme planlandı. Değerlendirmeler her iki grup için cerrahiden önce, cerrahiyi takiben 1. ve 3. ayda olmak üzere toplam üç kez yapıldı. Hastaların sosyodemografik verileri için araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Veri Formu, okuma performansları için Zamanlı Okuma Testi, görme ile ilişkili yaşam kalitesi için Ulusal Göz Sağlığı Enstitüsü Görme İşlevi Ölçeği (NEİ-VFQ 25), anksiyete düzeyleri için Durumluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeği (STAI), bilişsel performansları için Standardize Mini Mental Test (SMMT) kullanıldı. Ayrıca göz hastalıkları uzmanı tarafından hastaların refraksiyon hatası, görme keskinliği, kontrast duyarlılığı, göz içi basınç, pupilla çapı ve kappa açısı ölçümleri yapıldı. İlk değerlendirmeden elde edilen veriler, çalışma ve kontrol gruplarının sosyodemografik, fiziksel (yaş, boy, ağırlık, BKİ), fizyolojik (pupilla çapı, kappa açısı) ve bilişsel (SMMT) açıdan benzer olduğunu gösterdi (p>0.05). Yoga göz egzersizleri sonrasında çalışma grubunda göz içi basıncı, okuma performansı, yaşam kalitesi ve anksiyete düzeylerinde kontrol grubuna göre anlamlı iyileşmeler gözlendi (p0,05). Sonuç olarak, bu çalışma, multifokal İOL implantasyonu sonrası uygulanan yoga göz egzersizlerinin hastaların görme fonksiyonları ve görme ile ilişkili yaşam kalitelerini artırabileceğini göstermektedir. Ayrıca, bu egzersizlerin okuma performansı ve anksiyete düzeylerinde olumlu değişimlere yol açtığı, ancak görme keskinliği ve kontrast duyarlılık üzerinde sınırlı bir etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Fizyoterapi alanında, görme fonksiyonu ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik bu tür tamamlayıcı egzersiz programlarının uygulanması, bireylerin günlük yaşam becerilerini geliştirmek ve rehabilitasyon süreçlerini desteklemek için yenilikçi bir yaklaşım sunabilir. Özellikle, nöroadaptasyonu teşvik eden ve görme fonksiyonlarını destekleyen egzersizlerin, göz sağlığı rehabilitasyonunda standart protokollere entegre edilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of eye exercises aimed at stimulating neuroadaptation following multifocal intraocular lens (Multifocal IOL) implantation on patients' visual function and quality of life. In the study, 74 individuals were randomly assigned to two groups: the Study Group (SG) (n=37) and the Control Group (CG) (n=37). The Study Group performed home-based yoga eye exercises for at least one session (~30 minutes) daily for a total of 12 weeks after the patients' condition stabilized following multifocal IOL implantation, while the Control Group was scheduled for assessments only. Assessments were conducted three times for both groups: preoperatively and at the first and third months postoperatively. The Sociodemographic Data Form, prepared by the researchers, was used to collect participants' sociodemographic data; the Timed Reading Test was employed to assess reading performance; the National Eye Institute Visual Function Questionnaire (NEI-VFQ 25) was utilized to evaluate vision-related quality of life; the State-Trait Anxiety Inventory (STAI) measured anxiety levels; and the Standardized Mini-Mental Test (SMMT) was used to assess cognitive performance. In addition, an ophthalmologist performed measurements of refractive error, visual acuity, contrast sensitivity, intraocular pressure, pupil diameter, and kappa angle. Data from the initial assessment showed that the Study and Control Groups were similar in terms of sociodemographic, physical (age, height, weight, BMI), physiological (pupil diameter, kappa angle), and cognitive (SMMT) characteristics (p>0.05). Following the yoga eye exercises, the Study Group demonstrated significant improvements in intraocular pressure, reading performance, quality of life, and anxiety levels compared to the Control Group (p0.05). In conclusion, this study demonstrates that yoga eye exercises performed after multifocal IOL implantation can improve patients' visual function and vision-related quality of life. Furthermore, these exercises contribute to positive changes in reading performance and anxiety levels, although their effects on visual acuity and contrast sensitivity appear to be limited. In the field of physiotherapy, the implementation of such complementary exercise programs aimed at enhancing visual function and quality of life offers an innovative approach to improving daily living skills and supporting rehabilitation processes. The integration of exercises that promote neuroadaptation and support visual function into standard protocols for ocular health rehabilitation is particularly important.