Tedavi edilmemiş sekonder hipogonadizmli erkek hastalarda serum H-FABP düzeyi ile insülin direnci, serum lipid düzeyleri ve antropometrik ölçüm parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relations among plasm H-FABP levels and circulating lipids, insülin sensitivity and anthropometric measures in untreated secondary male hypogonadal patients
- Tez No: 142329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÖNDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
VI-ÖZET Son çalışmalar insulin rezistansı, obezite ve kardiyovasküler hastalıklar gibi bazı hastalıklardan dolaşımdaki kalb tipi fatty acid-binding proteinin (H-FABP) etkilendiğini göstermiştir. Koroner iskemi, egzersiz, sirkâdiyen ritm ve lipid durumundaki değişikliklerin plazma FABP düzeyindeki farklılıklarla beraber olduğu gösterilmiştir. Bununla beraber steroidler için de buna benzer bir ilişki olup olmadığı konusunda çok az şey bilinmektedir. Böylece, bu çalışmadaki amacımız genç hipogonad erkeklerdeki düşük testosteron düzeyinin dolaşımdaki FABP düzeyindeki değişikliklerle birlikte olup olmadığını ve ayni zamanda dolaşımdaki lipidler, insulin duyarlılığı ve H-FABP arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Total 30 adet tedavi edilmemiş genç sekonder hipogonadizmli erkek hasta (ortalama yaş 21,37±1,32) ve 20 adet yaş olarak uygun sağlıklı erkek bu çalışmaya Sinmiştir. Bu iki grupta kullaıulan klinik ve laboratuvar veriler karŞılaştııilmıştır. Vücut kitle indeksi (VKl), bel/kalça oram (BKOX vücut yağ oranı (VYO), serum insulin, açlık plazma gluközu, apoprotein (apo) A, apo B, H-FABP, total kolesterol (TK), HDL-Kolesterol, trigliserid (TG) ve HOMA-IR. Hastaların ortalama BKO 0.863±0.048, ve kontrol grubunun 0.785±0.037 (p0.05) idi. Hipogonadizmli hastalarda ve kontrol grubunda ortalama serum FSH düzeyleri, sırasıyla 0.24±0.07 lU/ml, ve 6.8*2.40 IU/ml, (p0.05). Sonuçlarımız hipogonad erkeklerde hafifçe yükselmiş lipid ve H-FABP konsantrasyonları olmasına rağmen serum lipidleri ve H-FABP olarak iki grup arasında bir farklılık olmadığım ortaya koymuştur. Ayrıca hipogonadizmli erkeklerde plazma lipidleri, insulin duyarlılığı, serbest testosteron düzeyleri veya antropometrik ölçümlerle H-FABP düzeylerinin iüşkili olduğunu gösteren hiç bir kanıt bulamadık. Böylece, bu çalışma erkeklerde hipogonadal durumun plazma H- FABP düzeyleriyle ilişkili olmadığım ortaya koymuştur. Bununla beraber, bu konudaki sonuçlan aydınlatmak için, tedavi edilmiş ve edilmemiş daha çok sayıda hasta çalışmaya alınmalıdır. 34
Özet (Çeviri)
VII- İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) THE RELATIONS AMONGST PLASMA H-FABP LEVELS AND CIRCULATING LIPIDS, INSULIN SENSITIVITY AND ANTHROPOMETRIC MEASURES IN UNTREATED SECONDARY MALE HYPOGONADAL PATIENTS Recent studies have suggested that circulating heart type fatty acid-binding protein (H- FABP) levels are influenced by a number of diseases such as insulin resistance, obesity, and cardiovascular diseases. It is suggested that coronary ischemia, exercise, circadian rhythm, and changes in lipid status are associated with alterations in plasma FABF levels. However, little is known whether such a relation exists for sex steroids as well. Thus, our purpose in the present study was to investigate whether the low testosterone levels in young hypogonadal males are associated with alterations in circulating FABP levels as well as the relation between circulating lipids, insulin sensitivity and H-FABP levels in these subjects. A total of 30 untreated mâiç patients (mean age 21,37±1,32 years) with secondary hypogonadism and 20 age-matched healthy control males were included in this study. Both groups are compared using the following clinical and laboratory data: body mass index (BNÜ), waist/hip ratio (WHR), body fat content (BFC), serum insulin, fasting plasma glucose, apoprotein (apo)A, apoB, H-FABP, total cholesterol (TC), HDL- CholesteroJ, triglyceride (TG) and HOMA-IR. The mean WHR of the patients were 0.863±0.048, and of the controls 0.785±0.037 (pO.Oİ). The mean BFC of the patients was 16.9546.68 %, and of tile controls 14.75±3.81 % (p>0.05). The mean serum FSH level of the patients with hypogonadism, and controls were 0.24±0.07 IU/ml and 6.8±240 lU/ml, respectively (p0.05). Our results indicate that there is no difference between two groups in terms of serum lipids and H-FABP levels, although hypogonadal males have slightly elevated lipids and H-FABP concentrations. Moreover, we haVe found no evidence indicating that H-FABP levels are correlated with plasma lipids, insulin sensitivity, free testosterone levels or anthropometric measures in males with hypogonadism. Hence, this study suggests that hypogonadal state in males is not associated with alterations in plasma H-FABP levels. However, it should be performed more studies involving more patients (both untreated and treated) to draw clearer conclusions on this matter. 35