Pretransplant ve posttransplant erken dönem soluble CD30 düzeylerinin renal allograft fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of pre-and post-transplant early term soluble CD30 level on kidney allograft functions
  1. Tez No: 142397
  2. Yazar: ÜLKÜ GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Soluble CD30 (sCD30) insan CD4+ ve CD8+ T hücrelerinde ekspresse olan bir yüzey molekülüdür. CD30+ T hücrelerinin aktivasyonu sonrası, soluble CD30 kan dolaşımına salınmakta ve ölçümlenebilmektedir. Sınırlı çalışmalarda, transplantasyon öncesi serum sCD30 düzeyinin transplantasyon sonrası allograft survisi ile ilişkili olabileceği ortaya koyulmuştur. Ek olarak, transplantasyon sonrası erken dönemde ölçümlenmesinin akut rejeksiyon, akut tübüler nekroz ve komplike olmamış vak' alarm ayrımında da kullanılabileceği öne sürülmüştür. Biz bu çalışmada, transplantasyon öncesi ve tranplantasyon sonrası 15. ve 30. günlerde serum sCD30 düzeylerini ölçerek erken ve uzun dönem allograft fonksiyonları ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Toplam 26 hasta çalışmaya alındı, bunlardan 5 hasta kadavradan, 21 hasta canlı vericiden böbrek alıcısıydı (ortalama yaş 31±10, 21 Erkek, 5 Kadın). 10 sağlıklı birey kontrol grubu olarak alındı ( Ortalama yaş 41± 6). Tüm hastalara üçlü immünsüpresyon uygulandı (Siklosporin/takrolimus + MMF/AZA+ Prednizolon). Serum sCD30 seviyeleri saklanmış örnekler kullanılarak ölçüldü. Tüm hastalara kendi merkezimizde böbrek nakli yapılmıştı. Akut rejeksiyon sıklığı ve allograft fonksiyonları kaydedildi ve analiz edildi. Tüm hastalar düşük risk grubunda olup PRA
Özet (Çeviri)
SUMMARY Soluble CD30 is a surface molecule which expressed in human CD4+ and CD8+ T cells. After activation of CD30+ T cells, soluble CD30 is released into bloodstream and can be measured appropriately. In limited studies, pretransplantation sCD30 measurement appears to be correlated well with posttransplantation allograft survival. In addition, an early measurement after the transplantation can be useful for differentiation of acute rejection, acute tubular necrosis and uncomplicated course. In this study, we aimed to measure sCD30 levels before, 15-30 days after the transplantation and correlate it with the early and long term allograft function. A total of 26 patients were enrolled to the study and 5 cadaveric and 21 were living related kidney allograft recipients (Mean age 31+10, 21 Male, 5 Female). Ten healthy donor were taken as a control group (Mean age 41 ±6). Triple immunosuppression was given all patients (Cyclosporin/Tacrolimus+MMF/AZA+Prednisolone). Serum sCD30 levels were measured using stored samples and all patients were transplanted in our center. Acute rejection rate and allograft function were recorded and analysed. All patients were in low risk group and PRA< 10. Basal serum sCD30 levels was 127±88 U/ml in patients before the transplantation while it was 33±7.0 in healthy donors (pO.0001).