Subkinik hipotiroidide hemoreolojik parametrelerin incelenmesi
The relationship of subclinical hypothyroidism with plasma viscosity(PV), fibrinogen, C-reactive protein(CRP) and hemotocrit
  1. Tez No: 142414
  2. Yazar: N.TİJEN YEŞİM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Çalışmamızda, subklinik hipotiroidinin, hemoreolojik parametrelerden, ateroskleroz risk faktörü olarak kabul edilen plazma viskozitesi(PV), fibrinojen, C- reaktif protein(CRP) ve hematokrit ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. 40 subklinik hipotiroidili kadın hasta ile 3 1 sağlıklı, yaş ve beden-kütle indeksiÇBKİ) açısından uyumlu kadm çalışmaya alındı. Hasta grubunda total kolesterol, LDL, PV kontrol grubuna göre yüksek, HDL düşük bulundu. Diğer parametreler açısından, hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak, subklinik hipotiroidili hastalarda ateroskleroz risk faktörlerinden biri olarak kabul edilen plazma viskozitesi, kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Bu bulgu, subklinik hipotiroidinin ateroskleroz gelişiminde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu konuda daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. 20
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to investigate the relationship of subclinical hypothyroidism with plasma viscosity(PV), fibrinogen, C-reactive protein(CRP) and hematocrit. 40 women with subclinical hypothyroidism and 31 age- and BMI- matched, healthy women were included. In the group of subclinical hypothyroid patients, total cholesterol, LDL and PV were significantly increased and HDL significantly decreased when compared with control subjects. Other parameters did not differ between the groups. In conclusion, plasma viscosity, a hemorheological parameter and a risk factor of atherosclerosis was significantly increased in patients with subclinical hypothyroidism compared to control group. According to this finding, subclinical hypothyroidism might play a part in atherosclerosis. Larger studies are needed to elucidate the relationship of subclinical hypothyroidism with atherosclerosis. 21