Erzurum kenti ve çevresinde kar içindeki asit çökeltilerinin tayini
  1. Tez No: 1425
  2. Yazar: SEMRA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hava kirliliğinin Erzurum gibi uzun süre kar altında kalan bir şehir iğinde biriken kar yığınlarında ne gibi etki ler oluşturduğunu belirlemek ve bir karara varmak amacı ile Erzurum ve çevresinde kar içindeki çökeltilerin durumu ince lenmiştir. Bunun için şehir içi ve dışından dokuz bölge seçil miş ve bu bölgeleri temsil eden en az beş yerden alınan kar örnekleri standart analiz yöntemleri ile analizlenmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre genel olarak kar içinde çökeltilerin biriktiği, şehir merkezi dışına çıkıldık*, ça bu birikimin daha az olduğu kanaatine varı İmiş t ir. Bundan başka başlangıçta asit çökeltilerinin bazik çökeltilerden da ha fazla olduğu, ancak zamanla bazik çökeltilerin etkisinin artması sebebi ile pH'ın biraz yükseldiği görülmüştür. Sonuç olarak, Erzurum şehrinde bir asit çökeltisi soru nunun mevcut olduğu ve bunun çevreye zarar verdiği anlaşıl mıştır. Sorunun çözümü için kaynağında, yani yakıt niteliğinin iyileştirilmesi yönünde tedbirler alma gereği ortaya konmuş tur.
Özet (Çeviri)
In order to determine the effects of air pollution on snow pile in Erzurum where there is a long winter season and reach a decision, the settlings in snow from Erzurum city and its surroudings were examined. Eor this purpose, nine zones outside and" inside of Erzurum have been choosen and the snow samples from at least five places which represent the each choosed zone were analysed by standard methods. According to obtained results it was generally found that settlings accumulate in the snow and that this accumula tion is decreased while being gone towards out of the city. In addition, it was seen that at the beginning the amount of aci dic settlings is more than that of basic settlings, but that there is some increase in pH due to the increasing effects of basic settlings in the course of time. As a result, it might be said that there is an acid settlings problem in Erzurum city, and this stuation is harm ful in view of the environment. T o resolve this problem some precautions were suggested.