Coğrafi bilgi sistemleri altyapı uygulamaları ve analizi
Analyzing severage application with GIS
  1. Tez No: 142561
  2. Yazar: ARZU SAKIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ZAFER ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ İLE ALTYAPI UYGULAMALARI VE ANALİZİ ÖZET Coğrafi Bilgi Sistemleri, konumsal veri tabanı için tasarlanmış yazılım ve donanım elemanlarının bir bütünü olarak tammlanabilir.CBS'ler çok büyük miktarda ve karmaşık ilişkiler içeren verinin, bilgisayar desteğinde alışılagelmiş yöntemlerden çok daha etkin şekilde yönetimi ve organizasyonunu sağlar. CBS pek çok diğer alanda olduğu gibi altyapı uygulamaları için de kullanılmaktadır. CBS, altyapı verilerinin sisteme aktarılması, işlenmesi, çeşitli modeller oluşturularak sorgulanması, analizi, izlenmesi ve bakımının hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar. Mevcut durumun sisteme aktarılmasıyla, hangi bölgelerde yeni hatlara ihtiyaç olacağı, hangi hatların yenilenmesi gerektiği ve yeni hatların nerelerden geçirilmesi gerektiği gibi sorular kolayca yanıtlanır. Ayrıca CBS'nin altyapı uygulamalarına kazandıracağı görsellik sistemin daha kolay anlaşılmasını sağlar. Bu çalışmada, öncelikle verilerle ilgili çalışmalar yapılmış, eldeki tüm veriler aynı formata çevrilerek, CBS 'ne aktarılmıştır. Seçilen bölgeye ait veriler; mevcut ve planlanan atıksu hatları, bölgedeki derenin mevcut ve planlanan kısımları, havzalar, halihazır haritalardır. Bu veriler CBS 'de oluşturulduktan sonra, bu bilgilerle oluşturulan öznitelik tablolarından yararlanarak sorgulama ve analizler yapılmıştır. Nüfus bilgilerinin oluşturulabilmesi için, İstanbul'un genel nüfus sayımı bilgilerinden ve daha önce yapılan nüfus tahmini çalışmaların yararlanılmıştır. Nüfus tahmini hesap yöntemleri karşılaştırılarak, uygun hesap yöntemi seçilmiştir. Bu hesap yöntemi ile seçilen zaman yani 30 sene sonrası için yapılan nüfus tahmini, havzalara uygulanarak debi tahmini yapılmıştır. Elde edilen debi değerleri sisteme aktarıldığında, 30 sene sonra da seçilen boru çaplarının bu debiyi taşıdığı görülmektedir. 2033 yılı için hesaplanan havza nüfusları ve debileri öznitelik tablolarına aktarılarak sisteme dahil edilmiştir. Sonuçlar yapılan bir simulasyonla desteklenmiştir. Simulasyon için CBS verileri kullanılmış ve sonuçlar sistemin çalıştığım göstermiştir. vm
Özet (Çeviri)
SEWERAGE APPLICATION AND ANALYSES BY USING GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEM SUMMARY Geographic Information System can be described as whole elements of hardware and software for spatial database. GIS provides management and organization of large amount of data based on computer which requires complex connectivity. This method is more effective then conventional methods. GIS is used for wide range of applications like sewerage. GIS provides us to transfer the sewerage data to the system and processing, modelling, monitoring and rapid maintenance of the system. Modelling of an existing sewerage system can be used to analyse the existing situation easily and determine the areas which requires new pipelines and their routes and the pipelines which are insufficient and needs replacement. Additionally, GIS gives very well visual effect of sewerage system which makes it more understandable. In this study, initially the data has brm gathered and to the required transferred to GIS. The data collected includes existing and planned wastewater network system, existing and planned sections of stream channel, catchments and maps of a chosen area. After the GIS database is set, the system has queried and analysed by using attribute tables. Population data of Istanbul has been prepared by using census data record and past population estimation studies. Estimation for 30 years design horizon has been made and future wastewater flows are calculated by using catchment bases. Calculated population and flow values has been transferred to system and it has been concluded that the wastewater system is adequate for future flows (2033). The results are supported by the simulation where INFOWORKS simulation programme has been used by using GIS data. IX