Suda çözünen kopolimerlerin reaktiflik oranlarının lineer ve nonlineer yöntemlerle belirlenmesi
Determination of reactivity ratios of water soluble copolymers by linear and nonlinear methods
  1. Tez No: 142570
  2. Yazar: ALİ ÖZHAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOGO GİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
SUDA ÇÖZÜNEN KOPOLİMERLERİN REAKTİFLİK ORANLARININ LİNEER VE NONLİNEER YÖNTEMLERLE TESPİTİ ÖZET Kopolimerleşme reaksiyonlarında elde edilecek ürünün bileşimi, özellikleri ve monomerlerin tepkimeye ne hızla girecekleri monomerlerin reaktiflik oranlanna bağlıdır. Monomerler polimer zincirinde reaktiflik oranları uyarınca dağılırlar. Bu balomdan reaktiflik oranlan kopolimerizasyonda önemli parametrelerdir. Reaktiflik oranlarını belirleme yöntemleri farklı başlangıç monomer bileşimlerinde belli anlarda sonlandınlan ve bir nokta elde edilen deneyler gerektirir. Bu tek nokta deneylerinde polimer ayrıdır; bileşimi ve tüm dönüşüm her bir deneyden elde edilir. Bu çalışmada suda çözünebilen Akrilamid ve 1 - Vinyl - 2 - Pyrrolidone monomerlerinin serbest radikal çözelti polimerizasyonu farklı başlangıç konsantrasyonlarında ardışık örnekleme yöntemiyle yüksek dönüşümlere kadar yapıldı. Belli zamanlardaki monomer ve polimer bileşimleri UV spektrofotometresİ ve gravimetrik yöntemle belirlendi. Deney sonuçlan lineer bir yöntem olan Genişletilmiş Kelen Tüdös ve nonlineer bir yöntem olan Değişkenlerdeki Hata yöntemi ile analiz edildi. Genişletilmiş Kelen Tüdös yöntemi % 45 dönüşümlere kadar ki verilere uygulandı ve rA=2.0191 ± 0.07; rvp=0.0921 ± 0.07 sonuçlan elde edildi. Değişkenlerdeki Hata yöntemi özelliğinden dolayı %75 dönüşümlere kadar ki verilere uygulandı ve rA=2.0315±0.04 ve rvp=0.0877 ± 0.004 sonuçlan bulundu. x
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF REACTIVITY RATIOS OF WATER SOLUBLE COPOLYMERS BY LINEAR AND NONLINEAR METHODS SUMMARY The composition and properties of the resulting copolymer and copolymerization rate depend on the reactivity ratios of monomers. The monomers take part in the polymer chain according to their reactivity ratios. In this respect, monomer reactivity ratios are important parameters in the polymerization. Methods for determining the reactivity ratios require a set of experiment with different initial monomer compositions, terminated at certain moment and from which a single datum is obtained. In these single point methods, the polymer is seperated and its composition and overall conversion are obtained for each experiment. In this work, water soluble monomers Acrylamide and 1 - Vinyl - 2 - Pyrrolidone in a free radical solution polymerization at different initial monomer concentrations are studied up to high conversion by sequential sampling. The monomer and polymer compositions are determined at certain moment by UV spectrophotometry and gravimetry. The experimental results were analyzed by the Extended Kelen Tüdös a linear method and Error in Variables Method, a nonlinear method. The Extended Kelen Tüdös method was applied up to 45% conversions rA=2.0191 ± 0.07; ryp=0.0921 ± 0.07 were found. Error in Variables Method was applied to 75 % conversions because of its characteristic and ta =2.0315 ± 0.04 rvp=0.0877 ± 0.004 were found. XI