Bilgisayar destekli ses kurgularının otomatik algılanması
Automatic location of computer edited alterations in audio evidence
  1. Tez No: 142624
  2. Yazar: MUHARREM TÜMÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH PAZARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Adli dava süreçlerinde, ilgili kişiler arasında geçmiş olan diyalogları veya konuşmaları içeren kayıtlar delil olarak kullanılmak üzere mahkemeye sunulabilir. Söz konusu kayıtların ne kadar güvenilir kanıtlar olabileceğinin tespitinde ve kayıtların içeriğinin belirli amaçlar doğrultusunda değiştirilip değiştirilmediğinin belirlenmesi aşamasında mahkeme söz konusu malzemeyi incelenmesi amacıyla bilirkişiye gönderebilir. Bu tür kayıtların incelenip belirli bir yargıya varılması uzun ve detaylı bir çalışma gerektirdiği gibi konunun ciddiyeti nedeniyle büyük dikkat istemektedir. Geleneksel yöntemlerin çoğunlukla el yordamıyla yapılması nedeniyle özellikle uzun süreli kayıtların analizi sırasında hata olasılığı yüksek olacaktır. Günümüzde, konuşma kayıtlan üzerinde yapılabilecek kurgu veya tahrifat işlemleri için en büyük araçlardan birisidir bilgisayar. Öte yandan, bilgisayar, konuşma kayıtlarının bütünlüğünün ve orijinalliğinin analizinde de bilirkişilerin en büyük yardımcısı olacaktır. Bu çalışma, delil niteliği taşıyabilecek ses kayıtlarının bilgisayar ortamında otomatik olarak analiz edilebilmesi için gerekli altyapının oluşturulmasını hedeflemektedir. Böylece yapılması olası hatalar da oldukça azaltılmış olacaktır. Ses işaretinin zaman frekans analizini temel alan çalışmada geliştirilmiş olan inceleme teknikleri bir zaman frekans analizi türü olan spektrogram verisini kullanmaktadır. Uygulanmış olan teknikleri üç başlıkta toplamak mümkündür. Bunlar, tek çizgi tekniği, özilişki tekniği ve çapraz ilişki tekniğidir. Ayrıca spektrogram analizinde kullanılan pencereleme işleminin getirdiği bazı dezavantajların aşılması amacıyla kademeli bir pencereleme tekniği önerilmiştir. Sözü edilen üç algılama tekniği içinde beklenen sonuçlara en yakın sonuçlar çapraz ilişki tekniği ile elde edilmiştir. Temel olarak, ses işaretleri içinde sesin doğal yapısına uymayan birtakım anormalliklerin saptanması biçiminde özetlenebilecek olan çalışma sırasmda elde edilen bazı önemli bulguların belirlenen amaç doğrultusunda büyük katkıları olacaktır. Bunun yanında, önerilen tekniklerin herhangi bir tanesinin yalnız basma uygulanmasının yeterli olmayacağı vurgulanmış ve gelecekte ne tür çalışmaların yapılabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the trials, submission of some audio recordings that contain critical dialogs for the case as evidence is possible. These recordings can be transferred to forensic experts for examination of their integrity and the reliability. The examination process is strenuous for the forensic expert due to the fact that the process requires an intensive effort. Conventional techniques such as aural listening and spectrographic methods exist on a manual base therefore the error probability increases with the duration of the analysis. Today, software and computer sound cards can transform a personal computer into a very sophisticated digital audio-editing machine. On the other hand, computers are the one of the most efficient and flexible sound analysis tools that can help forensic experts for evidentiary purposes. This research aims to develop an infrastructure for the computer based examination of a sound recordings submitted as evidence. During the research, several techniques are implemented and tested by using the spectrogram data of the audio signals. Three of these techniques are introduced here, namely single line technique, autocorrelation technique and crosscorrelation technique. Furthermore, a parallel type windowing technique is introduced in order to overcome some disadvantages of conventional windowing methods used before the calculation of spectrogram. Among the introduced techniques, crosscorrelation technique gives closer results to the desired ones. Basically, the algorithms developed in the project search for anomalies in the audio recordings that can be determined as suspicious. As a result, some findings obtained during the research can provide some contributions into the field of forensic science. Nevertheless, the techniques are determined to be insufficient if they are used individually and they will need to be improved or integrated in the future applications.