Genetic algoritma ile dağıtım şebekelerinin optimum tasarımı
Optimal distribution system design using genetic algorithms
- Tez No: 142638
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GENETİK ALGORİTMA İLE DAĞITIM ŞEBEKELERİNİN OPTİMUM TASARIMI ÖZET Enerji tüketimi artıkça, mevcut enerji üretim ve iletim/dağıtım şebekelerinin büyütülmesi ihtiyacı kaçınılmazdır. Tüketimdeki artışı karşılayabilmek için elektrik enerji üretim, iletim ve dağıtım şebekelerinin planlanması konusunda birçok çalışma yapılmıştır. Yeni bir dağıtım şebekesinin tasarlanması veya mevcut bir şebekenin büyütülmesi için yapılan çalışmaların amacı, minimum maliyetle kaliteli elektrik enerjisinin tüketicelere ulaştırılmasıdır. Geliştirilen genetik algoritma ile optimum dağıtım şebekesi tasarımı yapılmaktadır. Gerçekleştirilen modelde hem dağıtım transformatör istasyonu yer ve güç seçimi hem de hat güzergah ve kesit seçimi yapılmaktadır. Geliştirilen modelde hat ve dağıtım transformatör istasyonları tesis ve kayıp maliyetleri hesaba katılmıştır. Model, optimizasyon sonucunda bulunan şebekenin, gerçekte şebekeden beklenen özellikleri karşılaması için gerekli koşullan içermektedir. Dağıtım şebekelerinin tasarımında, kullanılan algoritma kadar seçilen optimizasyon yöntemi de önemlidir. Evrimsel teknikler, doğa veya evrim kurallarına göre şekillendirilmiş stokastik metodlardır. Genetik algoritmalarda matematiksel programlama yöntemlerinde değişken sayısını azaltmak için yapılan ihmalleri yapmak zorunda olmayışımız sayesinde global optimuma yaklaşılabilir. Genetik algoritmalarda, matematiksel programlama yöntemlerinde olduğu gibi değişken sayısını indirgemek için lineerleştirmelere gerek olmadığı için diğer optimizasyon yöntemlerine göre daha gerçekçi bir sonuç vermektedirler ve bu nedenle tezde optimum şebeke tasarımında genetik algoritma tercih edilmiştir. ıxDağıtım şebekesi tasarımı için kullanılan model, MATLAB'de geliştirilen genetik algoritma ile çözüm yapan program kullanılarak fiziksel koşullar gözönünde bulundurularak çözülüp optimum şebeke tasarımı yapılmıştır. Model Körfez Elektrik Dağıtım A.Ş. (KEDAŞ) den elde edilen“Kocaeli - Yeniköy Konutları Enerji Dağıtım Şebekesine”ve daha önce matematiksel programlama yöntemiyle çözülmüş olan örnek şebekeye uygulanarak sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
OPTIMAL DISTRIBUTION SYSTEM DESIGN USING GENETIC ALGORITHMS SUMMARY As energy consumption increases, the need to expand energy generetion and transmission/distribution is inevitable. To meet the demand in consumption, many studies have been made in generation, transmission and distribution planning. The goal of designing a new distribution network or the expansion of an existing distribution network is to serve consumers with quality electrical energy while minimizing the costs. Optimal distribution network design is done using the developed genetic algotihm. Both distribution transformer station location and size selection and feeder route and size selection is evaluated in the thesis. Feeder and distribution transformer station investment and losses costs are included in the model. The model used in the design of a network through the optimization process includes the realistic rules which is expected from real networks. In the design of distribution networks, the optimization method selected is as important as the algorithm. Evolutionary techniques are stochastic methods modelled similar to some of the well-known natural or evolutionary concepts. A nearer result to the global optimum can be obtained with genetic algorithms since genetic algorithms don't have to neglect some features that mathematical pogramming methods do to lower the variable amount. The ability to compute with a realistic result compared to other optimiziaton methods because genetic algorithms don't have to lineerize has led to the selection of genetic algorithms in this thesis. Without violating the technical constraints, a genetic algorithm optimization program developed in MATLAB which includes the model proposed for distribution network design is used for optimum distribution network design. xiThe optimization process will be done using the site plan and load information in“Kocaeli - Yeniköy Site Energy Distribution Plan”provided by Körfez Energy Distribution Co. (KEDAŞ) and in the sample network. xu