Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde tarihi değerleri koruma anlayışı ve Lefkoşa suriçi öneri koruma plan yaklaşımı
Conservation policies on historic heritage in Turkish Republic of Northern Cyprus and Nicosia walled city conservation plan
  1. Tez No: 142667
  2. Yazar: AYÇA SOYGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ZEREN GÜLERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehirsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURIYETI'NDE TARİHİ DEĞERLERİ KORUMA YAKLAŞIMLARI VE LEFKOŞA SURİÇİ ÖNERİ KORUMA PLANI ÖZET Tarihi değerleri koruma yaklaşımlarının, Kıbrıs kapsamında ele alındığı bu çalışmanın ilk bölümünde niçin bu konunun seçildiği, amaç, içerik ve çalışma yöntemi açıklanmıştır. Konunun seçim nedeni Kıbrıs'ta koruma yaklaşımlarının henüz tam anlamıyla düzenlenmemiş olması ve sorunlara çözebilecek yeterlilikte olmamasıdır. ikinci bölümde, Kıbrıs'ta tarihi değerleri koruma anlayışının tarihsel gelişimi incelenmiştir. Kıbrıs'ta tarihi değerleri koruma anlayışının yasal boyuta taşınması 1878 yılında İngiliz Egemenliği dönemine rastlamaktadır. Üçüncü bölümde, çalışma alam olarak seçilen Lefkoşa Suriçi bölgesinde daha önceki yıllarda yapılmış olan koruma planlan şehir plancısı gözüyle incelenmiş, uygulama ve planlama sorunları ortaya konmuştur. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise, daha önce yapılmış olan koruma planlarının değerlendirilmesi ışığında yeni bir koruma planı yaklaşımı önerilmiştir. Koruma planlarının uygulanabilirliliğini sağlayan en önemli etken planının bir bütün olarak tasarlanmasıdır. Plan, bir bütün olarak ele alınarak sağlıklı yürütüldüğü ölçüde başarılı olur. Dördüncü bölümde, bu düşünce ile hareket edilerek Lefkoşa Suriçi bölgesi sosyo-ekonomik yapısından binalarına kadar detaylı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra, veriler değerlendirilerek kararlar üretilmiştir. Xffl
Özet (Çeviri)
CONSERVATION POLICIES ON HISTORIC HERITAGE IN TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUS AND NICOSIA WALLED CITY CONSERVATION PLAN SUMMARY The first chapter of this study which is about the approaches of conservation policies in the scope of Cyprus, the reason of choosing this theme, the objective, context and the methodology of the research has been explained. The reason of the selection of this theme is that the conservation policies in Cyprus is not completely arranged and insufficiency to solve the problems. In the second chapter the historical process of conservation approach in the island is studied. The legalization of the conservation approach in Cyprus coincided the age that the British sovereignty is established over the island. In the third chapter the preceding conservation urban plans that have been made in Nicosia walled city as the study case is examined and the planning problems are exposed. In the fourth chapter as the conclusion, a recent conservation urban plan is proposed with the consciousness on the base of the plans made before. The most considerable technique to achieve the implementation of conservation plan is the comprehensive planning approach. Planning process can be successful if only it is considered as a total fact. In this point of view, in the fourth chapter the social economic conditions and the construction structure of Nicosia Walled city is researched in detail. Finally, decisions are made as the outcome of this study. XIV