Taşıyıcı sistem seçimine yönelik çok ölçütlü bir yaklaşım
A Multi-criteria approach for the selection of the building structural system
- Tez No: 142698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. MURAT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
TAŞIYICI SİSTEM SEÇİMİNE YÖNELİK ÇOK ÖLÇÜTLÜ BİR YAKLAŞIM ÖZET Taşıyıcı sistemler yapıların temelini oluşturan öğelerdir. Yapılar, taşıyıcı sistemleri açısından geçmişten günümüze kadar fazla bir değişim göstermemiş, ancak son yüzyıllardaki teknik gelişmeler ve ilerlemeler sayesinde arzu edilen çeşitlilik sağlanabilmiştir. Bu çeşitliliğin sağlanması, bir yandan serbestlik ve farklı uygulamalar gerçekleştirme imkanını beraberinde getirmiş, diğer yandan da bazı durumlarda karşılaşılan seçim yapma zorluğuna da sebep olmuştur. Bu zorluklarla taşıyıcı sistemler hakkında yetersiz bilgiye sahip olunduğu durumlarda karşılaşılmaktadır. Bu tez çalışmasında, seçim yapma aşamasında karşılaşılan zorlukların azaltılması hedeflenmiştir. Tezin ilk bölümünde çalışmanın amacını içeren giriş kısmı yer almaktadır. İkinci bölümde, yapılara etkiyen yükler farklı açılardan sınıfl an dınlmıştır. Taşıyıcı sistem türleri ile ilgili önemli bilgiler üçüncü bölümde verilmiştir. Bu bölümde, yurdumuzda sıklıkla kullanılan yığma yapılar ve iskelet yapılar dışında nadiren gerçekleştirilen kapalı membran sistemlerle ilgili bilgiler de yer almaktadır. Dördüncü bölümde, taşıyıcı sistem tasarımı gerçekleştirilirken izlenen yol anlatıldıktan sonra seçim işleminde göz önüne alman esas ölçütler ayn başlıklar halinde incelenmiştir. Bu incelemeler sırasında farklı tür taşıyıcı sistemlerin avantaj ve dezavantajlarına da değinilmiştir. Bu ölçütlerin ve taşıyıcı sistem türlerinin özetlendiği iki farklı tablo hazırlanmış, bu tabloların nasıl kullanılması gerektiği anlatılmıştır. Yapılmış olan örnekler ile analiz yöntemi pekiştirilmeye çalışılmıştır. Sonuç kısmında bu uygulamanın getirileri ile dikkat edilmesi gereken noktalar belirtilmiştir. Ayrıca bu yöntemin geliştirilebilme olanaklarına kısaca değinilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
A MULTI-CRITERIA APPROACH FOR THE SELECTION OF THE BUILDING STRUCTURAL SYSTEM SUMMARY Structural systems are the main parts of the buildings. Structural systems of the buildings were not changed for a long time. Desired variety was achieved within the last centuries with the help of technical developments and steps. This variety brang not only freedom and availability to develop different projects but also caused difficulty to choose the right option in some situations. Generally, inadequately educated people are faced with these kind of difficulties. In this thesis study, it is aimed to minimize the problems of choosing the right structural system. First chapter of this study contains the introduction part which includes the aim of this study. Forces acting to the buildings are classified in the second chapter. Necessary information for different types of structural ststems are given in the third chapter. The same chapter also contains information about the pnomatic systems which are used rarely in our country. In the fourth chapter, steps of designing a structural system are explained. Then, main criterias that are taken into consideration are examined. Advantages and disadvantages of different structural systems can be found in these examinations. Two different tables that summarize criterias and types of structural systems were prepared. After that, a short information about using these tables is given. Examples are included to make this analyze understood easily. The last chapter contains information about benefits of this analyze and the points that need to be taken into consideration. Appropriate future developments for this analysis are also added. vni