Üst gelir grubu kontrollü konut sitelerindeki açık alanların değerlendirilmesi 'Göktürk beldesinden örnekler'
Evaluation of the open areas in gatted communities of upper income group 'samples from Göktürk district'
- Tez No: 142758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYHAN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Hızlı kentleşmenin yarattığı olumsuzluklar,nüfus artışı, köyden kente göç, kent içinde yaşam kalitesini düşürmüş ve bireylerde daha iyi bir yaşam sürme arzusu ile kentten dışarıya doğru kaçış hareketini yaratmıştır. Genellikle daha izole ve konforlu ortamları tercih eden, üst gelir grubunun konut talebi, geniş arazilerin bulunduğu kent çeperlerinde oluşan bahçeşehirlere ve sitelere doğru olmuştur. Buralarda inşa edilen konut sitelerinin, kent içinde bulunan sitelere göre daha geniş sosyal-kültürel ve rekreatif amaçlı alanlara sahip olması çekiciliklerini arttırmıştır Bu tez çalışmasında; kent çeperinde gelişen, kontrollü, düşük yoğunluklu, çevre kalitesi yüksek, kontrollü konut sitelerindeki; açık alan kullanım türlerinin, alan büyüklüklerinin ülke (yasal) standartları ile karşılaştırılarak, niteliklerinin ve yeterliliklerinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasına başlarken, konut yakın çevresinde yer alan açık alan türleri, standartları, çevresel kalitesi ve kontrollü konut siteleri ile ilgili geniş kapsamlı bir literatür çalışması yapılmıştır. Literatür çalışmasında toplanan bilgiler değerlendirilerek, tezin kuramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Bu kuramsal çerçeveye bağlı olarak çalışmanın sonraki aşamasında açık alan kullanım türleri ve büyüklüklerinin irdelenmesi ve kullanıcı istekleri ile birlikte yeterliliWerinin tespitini sorgulamak üzere örnek alan olarak Eyüp İlçesi, Göktürk Beldesi seçilmiştir. Tez çalışmasının başında, araştırmaya yön veren temel tanım ve kavramlara yer verilmiş, konut alanlarının kademelenmesi yapılarak açık alan kavramı, konut yakın çevresinde yer alan açık alan türleri ve standartları irdelenmiştir. Bununla birlikte konut yakın çevresinde kalite ile ilgili tanımlar ve peyzaj tasarımının çevre kalitesi açısından sağladığı yararlara yer verilmiştir. Sonraki bölümde, kontrollü konut siteleri olgusu ve dünyadaki gelişim süreci incelenerek, kapalı konut sitelerinin özelliklerine yer verilmiştir. Örnek çalışma alam, son yıllarda İstanbul'da üst gelir grubu kapalı konut sitelerinin en yoğun olduğu bölge olan Göktürk'tür. Bu kapsamda 4.Bölümde çalışma alanındaki yerleşim özellikleri, beldenin konumu, yakın çevre ile ilişkileri, doğal kaynak verileri, jeolojik yapısı, sosyo-ekonomik çevre verileri ile üst plan kararlan incelenmiştir. Daha sonra beldede yer alan yerleşim birimlerindeki açık alan kullanımları, tezin amacında belirtilen hedefler kapsamında değerlendirilmiştir. Tezin beşinci bölümünde, araştırma alanında yer alan üst gelir grubu konut sitelerindeki, açık alan kullanımı, yeterliliği ve kullanıcı taleplerinin belirlenmesi amacıyla bir anket çalışması yapılarak elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda, üst gelir grubu kontrollü konut sitelerindeki açık alanlar, yasal standartlarla karşılaştırılıp, ortaya çıkan değerlerle, anket sonuçlan beraber irdelenmiş ve açık alan kullanımlanmn yeterlilikleri ortaya konmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE OPEN AREAS IN GATTED COMMUNITIES OF UPPER INCOME GROUP. SAMPLES FROM GOKTURK DISTRICT SUMMARY The negative effects of fast urbanization, population growth, migration from rural to urban areas cause the decline in the quality of life standards in cities and caused people who pursue to lead a good life to escape out of the cities. The residence demand of people from upper income group and of those who prefer more isolated and comfortable environment is directed to the housing developments and 'gardencities' which are at the outhermost part of the cities and have open areas This kind of housing developments become more popular than the cities that are constructed in city centers because former housing developments have more land for socio-cultural and recreative activities than latter ones. The main aim of this thesis is to compare the types of open area utilization and magnitude (largeness) of the areas in gated communities develop in the -of the cities, low density, high environmental quality with legal standards and to study on their quality and adequacy. When starting the thesis, a comprehensive literature survey about the open area types, standards, environmental quality and closed residence sites around the residence areas has been carried out. Using the information gathered in the literature survey, the theoretical framework of the thesis had been prepared. Within in this framework, Eyüp District and Göktürk Area have been selected as the sample area to be analyzed with respect to open area utilization types and magnitudes and to question the user demands and proficiency. At the start of the thesis, the basic definitions and concepts that shaped the present work were mentioned and scaling the residence areas the concept of open area, the types and standards of of open areas around the residence areas were examined. Moreover, definitions related to the quality of the residence's surroundings and the benefits related to environment quality provided by the landscape design were mentioned. In the following chapter, the phenomenon of closed residence site and the developmental process related to these sides around the world and the features of closed residence sites. Sample working area is Göktürk, which has been the host of the closed residence sites of the upper income group of Istanbul recently. Within this framework, in the 4th chapter, the residence features of the working area, the situation of the area, its relations with the environment, natural resources data, geological structure, socio- economical environment data and upper plan decisions were examined. In the following parts the open area usage in the residence sites in the area mentioned have been evaluated within the framework of the thesis. In the fifth chapter of the thesis, a survey has been applied and the results area evaluated in order to define the sufficiency of the open area usage and the user IXdemands in the residence sites of the upper income level group, which is handled in the thesis. At the end of the work, the open areas in the upper income level group residence sites has been compared with the legal standards and the results has been evaluated along with the survey results and the sufficiency of the open area usage has been defined.