Zincirlerin sınır elemenlar ve sonlu elemanlar yöntemleriyle gerilme analizi
The Stress analysis of the chains by using boundary and finite element methods
- Tez No: 142767
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
zincirlerin sinir elemanlar ve sonlu elemanlar yöntemleriyle gerilme analizi ÖZET Birçok mühendislik problemi modern sayısal yöntemler ve bu yöntemleri kullanarak işlem yapan bilgisayar programlan kullanılarak, kabul edilebilir yakınlıkta çözülebilir. Fiziksel ve matemetiksel problemlerin çözümünde kullanılan tekniklerin en bilinenleri sonlu farklar metodu, sonlu elemanlar metodu ve sınır elemanları metodudur. Bu çalışmada, sonlu elemanlar metodu ve göreceli olarak çok yeni olan ve halen de gelişmekte olan sınır elemanları metodu incelenmiş ve transport sistemlerinde kullanılan zincir baklasına bu yöntemler uygulanarak, zincir baklasının gerilme analizleri yapılmıştır. Çalışmada zincir baklasının gerilme analizi yapılabilmesi için öncelikle zincirler, zincir mekanizmalarına etkiyen kuvvetler ve zincir mekanizmalarının boyutlandırılması genel olarak tanıtılmıştır. Ayrıca literatürde ele alınmış zincir problemleri özetlenmiştir. Sınır elemanları metodu geniş olarak örneklerle tanıtılmış ve metodun matematiksel prensibi açıklandıktan sonra sınır elemanları metodu uygulanmış problemlere yer verilmiştir. Çalışmada sınır elemanları metodu ile sonlu elemanlar metodu, teorik olarak ve örnekler üzerinde karşılaştırılarak iki metodun birbirlerine olan üstünlükleri sunulmuştur. Farklı üstünlüklere sahip olan bu iki metodun birlikte de kullanılabileceği gösterilmiştir. Gerilme analizi yapılacak zincir baklasını seçmek, boyutlarını ve baklaya etkiyen yükleri belirlemek amacıyla; paletli konveyörler tanıtılmış ve 60 m uzunluğundaki bir paletli konveyörün çekme elemanı olarak kullanılan zincirin hesabı yapılmıştır. Böylece gerçek bir transport sisteminde kullanılan standart bir zincir baklasının seçilmesi mümkün olmuştur. Zincir baklasının analizi öncelikle sonlu elemanlar metodu kullanılarak yapılmıştır. Sonlu elemanlar metodu uygulamasında ANSYS® ve I-DEAS® programları kullanılmıştır. Daha sonra analiz sınır elemanlar metodu kullanılarak yapılmıştır. Sınır elemanları analizi için BEASY® programı kullanılmıştır. Sonuçta transport sistemlerinde kullanılan standart zincir baklalarının çekme yükü karşısında mekanik davranışları değerlendirilmiş, bakla üzerindeki maksimum ve minimum gerilme ile deformasyon bölgeleri incelenmiştir. Sayısal yöntemlerin yaygın kullanılanlarından olan sınır elemanları ve sonlu elemanlar metodlannın birbirlerine olan üstünlükleri yapılan gerilme analizleri esas alınarak uygulamalı olarak incelenenmiş ve zincir baklasının farklı yöntemlerle yapılan gerilme analizi sonuçlan karşılaştınlarak bu iki metodun birbirlerine karşı olan avantajları ve ortak noktaları gösterilmiştir. xıv
Özet (Çeviri)
THE STRESS ANALYSIS OF THE CHAINS BY USING BOUNDARY AND FINITE ELEMENT METHODS SUMMARY Many engineering problems can be solved within an acceptable accuracy by modern numerical methods and computer programs which process the algorithms based on these methods. The techniques which are widely used to solve physical ve mathematical problems are the finite difference method, the finite element method and the boundary element method. This study deals with the finite element method and the boundary element method which is newer and has still being developed. Stress analysis of the chain link which is commonly used in materials handling equipments is tackled with by using these methods. In the study, chains, the forces acting on the chain mechanisms and the dimensioning of the chain mechanisms are clarified briefly to make the stress analyse of the chain link possible. Also the chain problems which have been studied so far in the literature are summarized. A comprehensive introduction of the boundary element method is presented with some supplemantary examples. After clarifmg the mathematical principals of the method, the problems which have been solved by the boundary element method are also investigated in the thesis. The boundary element method is compared to the finite element method. From the theoritical point of view their advantages and disadvantages are emphasized and the results of some examples solved by using both methods are discussed to make this comparison clear in order to uderstand. It is also shown that these two methods can be used together to get a solution to some engineering problems. For the purpose of selecting the chain link to which stress analysis can be applied and determining the dimensions and the loads which act on the link, apron conveyers are introduced. Then the chain which works as a tractive element in an apron conveyer is calculated. Thus it is shown how to select a standard chain link used in a real materials handling equipment. The stress analysis of the chain link is carried out by using both the finite element method and the boundary element method. The ANSYS® and the I-DEAS® programs have been employed in the finite element analysis and the BEASY" software has been used to perform the boundary element analysis. In the end, mechanical behaviours of the standard chain links that the traction force is applied to can be evaluated. The regions of maximum and minimum stresses and displacements may be investigated. The advantages of the boundary element method and the finite element method which are widely known as numerical methods are studied considering the stress analysis which is performed in the thesis. By means of comparing the results which are obtained by applying both methods to the problem given, the superiorities and the common points of the methods are realized. xv