Asansör tahrik grubu için ses analizi ile durum denetlemesi
Condition monitoring for elevator drive unit using sound analysis
- Tez No: 142773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C. ERDEM İMRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ASANSÖR TAHRİK GRUBU İÇİN SES ANALİZİ İLE DURUM DENETLEMESİ ÖZET Bu çalışmada, kesintisiz üretim ve ürün kalitesinin en büyük hedefler haline geldiği endüstride, oluşan hasarların erken teşhisi ile bu hedeflere ulaşmada en başarılı yol olan durum izlemeli bakım programı ve ses analizinin koordinasyon halinde kullanılmasıyla elde edilen sistemin, asansörlerin tahrik sistemleri üzerindeki uygulanışı anlatılmıştır. Çalışma 6 ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; çalışmanın amacı ve dişli çarklardaki hasarların ve nedenlerinin çeşitliliği anlatılmıştır. Sonraki bölümde; dişli çarklardaki hasarlar, titreşim ve gürültü ele alınmıştır. Ayrıca özellikle dişli çarklarda makine ses gücü düzeylerinin bulunması anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; önemli bakım sistemleri genel olarak anlatılmış ve son olarak verilen durum izlemeli bakım sisteminin üstünlükleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu bölümde durum izleme amacıyla kullanılan işaret analizi yöntemleri de kısaca anlatılmıştır. Dördüncü bölümde; gürültünün kontrol edilebilmesi için kullanılan çeşitli yöntemler üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde; deney safhasında yapılan çalışmalar, deney teçhizatı ve deneysel çalışma anlatılmıştır. Son bölümde ise yapay sinir ağlan yönteminin hali hazırda kullamlan en verimli yöntem olduğu anlatılmış ve bu sistemin erken teşhis konusunda önerilebilecek en verimli sistem olduğu üzerinde durulmuştur. xı
Özet (Çeviri)
CONDITION MONITORING FOR ELEVATOR DRIVE UNIT USING SOUND ANALYSIS SUMMARY In this study, the early diagnosis of the failures that occur in industry where the quality of the product is considered to be the utmost target and the condition monitored maintenance system that is the most successful way of attaining that target have been pointed out, including the system that is fulfilled through the cooperative use of the sound analysis and its application on the drive systems of elevators. The study consists of 6 chapters. In the first chapter, the purpose of the study and the variety of gear failures and their causes have been stated. In the next chapter, gear failures, vibration and noise have been related. In addition, the estimation of the machine noise levels, particularly in gears, has been explained. In the third chapter, significant maintenance systems have generally been described and consequently the superiorities of the relevant maintenance systems with condition monitoring have been defined. Moreover, in this part, the methods of sign analysis that is used for condition monitoring have shortly been explained. In the forth chapter, various techniques that are used for controlling the noise have also been stated. In the fifth chapter, the studies having been made during the experiment phase, experiment equipment and experimental procedure have been illustrated. In the last part, it has been affirmed that the method of artificial neural network is the most efficient method, the usage of which can be recommended in terms of early diagnosis. xn