Ostenitik paslanmaz çeliklerin kaynaklı bağlantılarının ultrasonik muayenesi
The Ultrasonic testing of austenitic stainless steels welded joints
- Tez No: 142775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
OSTENITIK PASLANMAZ ÇELİKLERİN KAYNAKLI BAĞLANTILARININ ULTRASONİK MUAYENESİ ÖZET Ostenitik paslanmaz çeliklerin kaynaklı bağlantıları sanayide ve endüstride sık rastlanan bağlantı şekillerindendir.Özellikle bu tür paslanmaz çeliklerin kaynağında ortaya çıkan metalurjik sorunlar ( Krom karbür çökelmesi ve Tanelerarası korozyon, Bıçak izi etkisi korozyonu, Sigma fazı oluşumu ) ostenitik paslanmaz çeliklerin kaynaklarını daha dikkat edilir hale getirmiştir.Bununla beraber kaynak teknolojisi ilerleme kaydettikçe bu ilerlemeyle beraber ostenitik paslanmaz çeliklerin kaynakkabiliyetleri artmış ve sorunlar üstesinden gelinir duruma gelmiştir. Bu çalışmada ostenitik paslanmaz çeliklerin kaynağında en çok kulanılan TIG kaynağım kullandık.Özellikle de ostenitik paslanmaz çeliklerde TIG kaynağının üstünlükleri bir kez daha görüldü. Ostenitik paslanmaz çeliklerin kaynak dikişlerinin ultrasonik testinde karşılaşılan en büyük sorun kaynak malzemesinin yapısından ileri gelmektedir.Kaynak metalinin katılaşması sırasında kaba (iri) taneli, dendritik ve bu dendritik yapıdan dolayı meydana gelen anizotropik bir yapı oluşur.Kaba taneli yapılarda, ultrasonik dalgaların tane sınırlarında yansıma ve kırılma sonucu saçılmaya uğramaları test edilebilirliğine etki eden en önemli sorundur.Kaynak metali içinde oluşan dendritik yapı ortamı anizotrop hale getirmektedir.Dendrit oluşumu ve tane yönlenmesinden dolayı, dalgaların yayılma yönü de Snell Kırılma kanununa göre hesaplanan yayılma yönünden farklı olmaktadır.Dolayısıyla, ultrasonik dalgalar doğrusal olarak değil, yön değiştirerek yayılmaktadır.Bu, ultrasonik dalgaların büyük ölçü de zayıflamasına, hata belirtilerinin yapı belirtilerinden zor ayırt edilmesine (Sinyal-Gürültü oranının azalması) ve hata yerinin belirlenmesinde yanılmalara neden olabilmektedir. Ostenitik paslanmaz çeliklerin kaynaklı bağlantılarının ultrasonik testi için son yıllarda değişik tiplerde özel problar geliştirilmiştir.Özellikle kaba (iri) taneli bu tür malzemeler için tek ve çift kristalli boyuna dalga açılı problar ve özel durumlarda odaklamalı problar kullamlmaktadır.Boyuna dalgaların kullanılma nedeni, sınır yüzeylerdeki empedans farklılığından daha az etkilenmelerinden dolayı, kaba taneli yapılar ve dendritler tarafından daha az etkilenmeleridir.Aynı zamanda enine dalgalara göre dalga boyu 1.8 kat daha uzun olduğundan, zayıflatılmalan daha az olmaktadır.Boyuna dalgaların dezavantajı, enine dalga dönüşümünden dolayı yansıma kayıpları nedeniyle yüzeyden başlatan çatlakların zor dedekte edilmesidir.Bunun için ek bir yüzey çatlağı testi yapılmalıdır. xııı
Özet (Çeviri)
THE ULTRASONIC TESTING OF AUSTENITIC STAINLESS STEELS WELDED JOINTS SUMMARY The welded joints of Austenitic stainless steels are the frequently used weldments in industry. Especially the metallurgical problems ( Carbide precipitation and intergranular corrosion, Knifeline corrosion, The precipitation of sigma phase ) which occur in this kind of stainless steels must be paid attention. However while the welding technology develops, the weldability of austenitic stainless steels increase with this developing and these metallurgical problems are solved. In this study, TIG welding which is frequently used at the welding of austenitic stainless steels is used. Especially the superiorities of TIG welding at the austenitic stainless steels have been seen one more time. The major problem encountered in the testing of austenitic welded joints is the structure of weld metal. During the solidification of weld metal, coarse grained and dendritic structure are occurred. Also due to this dendritic structure, an anisotropic structure is occurred. In the coarse grained structures, the scattering of the ultrasonic waves because of its refraction and reflection is the most important problem for the testability of this structures. Dendrites occurring in the weld metal make the structure anisotropic. Because of the dendritic and anisotropic structure, the direction of propagation of the waves is different from the estimated direction of propagation according to the Snell refraction law. So the ultrasonic waves propagate by deflecting, not linear. This causes ultrasonic waves are attenuated and the flaw indications are distinguished from the structure indications difficultly ( decreasing of signal-noise ratio ) and to be mistaken about the location of flaw. At recent years, special probes have been developed at different types for the ultrasonic testing of austenitic welded joints. Especially for coarse grained structures like austenitic stainless steel, single and double crystal longitudinal probes, and at special conditions focused probes are used. The cause of the using of longitudinal waves is obstructed less by the coarse grained structures and dendrites due to be affected less from the difference of impedance at boundary surfaces. At the same time because of the wave length of longitudinal waves be 1.8 times taller than the wave length of transverse waves, its attenuation is more less. The disadvantage of the longitudinal waves is to be detected surface cracks difficultly owing to reflection losses that the mode conversion of the transverse waves cause. For this it must be made a additional test of surface cracks. xiv