Gelişmekte olan ülkelerde e-ticaret ve e-lojistik üzerine bir araştırma
The Research on e-commerce and e-logistics in developing countries
  1. Tez No: 142776
  2. Yazar: BARIŞ ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÜLENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bilişim teknolojilerindeki hızlı ve büyük gelişme, iktisadi ve sosyal hayatı derinden etkilemektedir. Açık ağ üzerinde potansiyel üretici, tedarikçi, kullanıcı ve tüketicilerin bir araya getirilmesi ekonomik iletişimi ve faaliyetleri elektronik ortama taşımaktadır. Geleneksel ticaretten farklı gelişen bu yapıda, şimdilik bazı mal ve hizmetlerin maliyetlerinde kayda değer düşüşler gözlenmekte, yeni meslekler oluşurken bazıları önemini yitirmekte, tüketici tatmini ön plana çıkmakta ve piyasaların şeffaflaşması ise serbest piyasa imkanlarının oluşmasını sağlamaktadır. Bu gelişmelere paralel olarak rekabetin küreselleşmesi işletmeleri bilgiye, bilgili personele ve bilgi teknolojilerine daha fazla yatırım yapmaya zorlamaktadır. Çünkü rekabet etmenin en önemli koşullan bilgi temelinde oluşmaktadır. Türkiye, stratejik konumu ve sosyoekonomik yönü itibariyle bulunduğu bölgede önemli bir ülkedir. Coğrafi olarak üç ana kıtaya hakim olması, lojistik alanında Türkiye'yi vazgeçilmesi mümkün olmayan bir konuma itmektedir. Yalnız coğrafi bakımdan önemli bir yerde olmasının dışında, yüksek ticaret hacmine sahip olması bakımından da öneme sahiptir. Son yıllarda Avrupa ile ilişkilerin artması ve Gümrük Birliğine girilmesi sonucunda Avrupa'nın en büyük kara taşıma filosuna sahip olan Türk şirketlerin bu birliğin uygulamaya koyduğu kurallardan büyük ölçüde etkilenmişlerdir. Buna karşı Türk devlet görevlilerinin konu üzerinde yeterli ilgiyi göstermediği ifade edilmiştir. Bu hizmeti sağlayan şirketler daha önce ayrık olarak yapılan taşıma, depolama ve gümrükleme ve diğer lojistik faaliyetlerinin tamamını bir çatı altında toplamıştır. Bu şirketler ayrıca sahip oldukları beceriler ve donanımlar (Yazılım, iletişim sistemleri, araçlar vs.) sayesinde lojistiğin hem müşterilerinin eskiden yaptıklarından çok daha ucuza mal etmeleri hem de daha hızlı ve güvenilir olmasını sağlamıştır. Birinci bölümde; lojistik tanımı ve tarihsel gelişimi hakkında kısa bilgi verilerek lojistik yönetimiyle ilgili paradigmalar incelenmiştir. Bilgi Teknolojilerindeki gelişmeyle birlikte daha bir önem kazanan Geri Dönüşümlü Lojistik hakkında da ayrıntılı bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; günümüzde İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte gelişen e-ticaret ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Burada e-ticaretin tanımı, gelişimi, yapısı, çeşitleri, güvenlik, ödeme sistemleri gibi değişik konulara değinilmiştir. Üçüncü bölümde; e-Lojistik üzerinde durulmuş ve gelişmekte olan ülkelerde e-lojistik, dördüncü bölümde; E-ticaretin gelişmekte olan ülkelere etkileri, beşinci bölümde; az gelişmiş ülkelerde e-ticaret, altıncı bölümde; ülke bazlı incelemeler, yedinci bölümde; Türkiye'de e-ticaret ve sekizinci bölümde de anket çalışmasında elde edilen sonuçlar ve bunların değerlendirilmesi anlatılmıştır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rapid development in Information Technology, have great influence on our social and economical life. In open networks (i.e. internet) potential suppliers, producers, users and consumers can directly interact with each other, causing moving to internet, making contacts, marketing in internet. In addition this new economics is evolving apart from traditional economics in a new era. By this way, direct interaction between individuals causing decrease in cost on both provided services and products. These are not all; we have also other affects in our lives such as;. New job titles evolving, some existing professions getting more attention or less attention even lost attention.. Customer satisfaction has much more importance,. Open Market dynamics and opportunities growing day by day. In parallel, competition factors in globalization of economics causing companies to spend more money to fulfill their need for using information, qualified staff, and information technologies. Major factor for being powerful and competitive in the market depends on efficiency of correct information usage with focused personal profile. Turkey has great importance with respect to strategic and social economics view. Turkey geographically lies in between three continents, which pushes Turkey to unavoidable position in logistics. In addition high volume in economics and opportunities is another turn on. Increase in relations with EU and integration of customs forcing transportation companies, biggest in Europe, to modify their structure, way they work to be compatible with the required standards of RU. However companies have an intention that Turkish government did not have enough attention in this area and performing regulations to leverage transportation needs. The companies are integrating and gathering their transportation, storage and customs units, and all logistics operation within single organization. By this way companies have opportunity to increase their agility by all means. Another turn on is these companies have opportunity to decrease service costs, provided to customers, by using their experience with information technology. Finally all causing major turn on, this is increase in reputation of the company which is more important in the market. In the first section; brief information about the definition of logistics and historical background of logistics will be given. And paradigms about logistics management will be researched. Finally Feedback Logistics, which has much more importance due to improvement in IT, will be given. Second section, detailed information about e-commerce, highlight topic for common internet use, will be given. Information about e-commerce will be categorized as follows; definition, life cycle, infrastructure, types of e-commerce, security issues and payment systems. In the Third Section; information about E-Logistics, in the forth section; information about developing countries effects of e-commerce, in the fifth section; e-commerce in the least developed countries, in the sixth section; researchs of base of country, in the seventh section; information about e-commerce in Turkey and in the eighth section; The results of survey and evaluation will be given. XIII