Akson
Axon
- Tez No: 142787
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
AKSON ÖZET Sinir aksonu, elektriksel özelliklerinden dolayı, elektronik modellerle temsil edilmeye oldukça uygundur. Hodgkin-Huxley ile başlayan bu çalışmalar, elektronik devre elemanlarının gelişimi ile beraber oldukça ilerleme kaydetmiştir. En yaygın model, aksonu bir kablo gibi düşünüp dağılmış parametreli devre elemanları ile elde edilen modeldir. Bu çalışma kapsamında, akson kablo modeli incelenmiştir. Sinir aksonunun, elektromanyetik olarak modellenmesini ele alan, Plonsey'in bir çalışması hariç, bir çalışma bulunamamştır. Bu çalışmada, aksonun elektromanyetik modelinin temelleri oluşturulmaya çalışılmıştır. Sinir aksonu, silindirik bir dalga kılavuzu gibi düşünülmüştür. Akson ve onu saran zar tabaka dalga kılavuzunu oluştururken, kas dokusu (dış tabaka) propagasyonun olmadığı bir ortamdır. Böylesi bir yapıya ait dalga denklemleri çıkartılmış ve sınır koşullarından elde edilen karakteristik denklem yardımıyla propagasyon sabiti bulunmuştur. Kas dokusundaki dalga genliği-uzakkk grafikleri elde edilmiştir. Kablo modeli ile elektromanyetik model arasındaki benzerlik ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
AXON SUMMARY Because of its electrical properties, nevre axon is very suitable for modelling electronically. These studies which were started with Hodgkin-Huxley are progressed by the help of developments in electronic circuits. The most common model is the one, in which axon is considered like a cable and being modeled by distributed circuit parameters. In this thesis, axon calbe model is studied. Except Plonsey's study [3], study in which axon is being modeled electromagnetically couldn't be found. In this study, fundamentals of electromagnetic axon model are tried to be achieved. Nevre axon is considered as cylindirical waveguide. Axon and surrounding membrane layer form a waveguide and muscle tissue (external layer) is a medium where no propagation occurs. Wave equations which belong to such a structure are written out and propgation constant is found by the help of characteristic equation which is obtained from boundary conditions. Amplitude of wave vs distance graphichs in muscle tissue are shown. Similarities between cable model and electromagnetic model are mentioned.