Karşılaştırmalı rasyo analizi yöntemiyle ekonomik krizlerin banka bilançolarına etkisinin incelenmesi
Research of the effect of economic crises on the bank balance sheets usind the comparative ratio analysis method
- Tez No: 142871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET 1980 sonrası dönemde tüm dünyada bankacılık sektörünün gerek ulusal, gerekse uluslararası ekonomi içindeki önemi artmıştır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyümeye paralel olarak bankacılık sisteminin de gelişme göstermesi ve sektörün finansal sistem içindeki hakimiyeti göz ardı edilemez. Yine bu dönemde bankacılık sistemleri, yüklendikleri risklerin çeşitlenmesi ve artması neticesinde daha sık olarak krizlere maruz kalmışlardır. Bankacılık sisteminde yaşanan krizlerin temelinde makroekonomik zayıflıklar yatarken, benzer şekilde, ekonomik krizlerin oluşmasında bankacılık sisteminin kırılgan yapısı ön plana çıkmaktadır. Nitekim Türkiye'de yaşanan Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizleri bu ilişkiyi doğrular niteliktedir. Yukarıda belirtilen ilişki nedeniyle diğer sektörlerden farklı olarak tüm ülkelerdeki bankacılık sistemleri kamu otoriteleri tarafından çok daha sıkı bir şekilde kontrol altında tutulmaktadır. Bu kontrol çoğunlukla yerinde denetim ve uzaktan gözetim sistemiyle uygulanmaktadır. Tez kapsamında Türk Bankacılık Sistemi'nin yapısal özellikleri ile Kasım 2000-Şubat 2001 krizlerinin sektör üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Krizin etkilerini saptamaya yönelik olarak CAMELS notlama sisteminde yer alan sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, yönetim yeterliliği, kazanç ve likidite faktörlerine ait 13 oran, parametrik olmayan istatiksel yöntemlerden Wilcoxon Testi kullanılmak suretiyle karşılaştırılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler Aralık 2001 ve Eylül 2002'yi kapsayacak şekilde, her yıl TBB tarafından yayınlanan, kamuya açık ve denetimden geçmiş standart finansal tablolardan elde edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda her iki dönem için, sektörün beş faktöre göre göstermiş olduğu performans karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
RESEARCH OF THE EFFECT OF ECONOMIC CRISES ON THE BANK BALANCE SHEETS USING THE COMPARATIVE RATIO ANALYSIS METHOD SUMMARY In the post 1980 era, banking industry has become more important not only on the national level but for international economy as well. It is an undeniable fact that development of banking system goes along with economic growth in emerging markets. During the same period, banking systems have been subject to severe crises as their risk portfolio has become larger and more diversified. Macroeconomic instabilities are the underlying causes of crises in banking sector as weaknesses in banking sector shape economic crises. For the reasons mentioned above, unlike any other industry, the state authorities closely supervise banking systems. Monitoring and close supervision are the methods followed in this process. In the span of this thesis, structuctural fundementals of the sector, effects of November 2000 and February 2001 crises on the industry were analyzed. In evaluating consequences of crises, the CAMELS evaluation method consisting of 13 capital adequacy, asset quality, management adequacy, earnings and liquidity ratios were compared with using Wilcoxon Test, which is one of the non-parametric statistical tool. Data used in this study are gathered from audited and consolidated figures, as of December 2001 and September 2002 provided by the Banks Association of Turkey. The following pages introduces a comperative analysis of the banking sector in the light of 5 criteria for the periods mentioned above. IX