Yapay zekada zeki etmenler ve uygulamaları
Intelligent agents and their applications artificial intellegence
  1. Tez No: 142885
  2. Yazar: GÜLNUR BEKLERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
YAPAY ZEKADA ZEKİ ETMENLER VE UYGULAMALARI ÖZET iş yerimizde bilgisayar başında çalışırken, evde iş yaparken ve başka bir şeylerle uğraşırken bir yardımcımızın olmasını bazen hepimiz istemişizdir. Mesela bir evin temizliğini yaparken en azından süpürme işini bir robot bizim yerimize yapsa, bilgisayara yeni bir donanım taktığımız zaman işletim sisteminin kendisi tanıtma işlemini halletse, Internet'de bir şey ararken birçok arama makinesine girip çıkmadan bilgilerin hepsi önümüze gelse, bir program çıktısını diğer bir programın girdisi olarak kullanmak için çok fazla uğraşmamıza gerek kalmadan bir aracı yazılım yardımcı olsa ne kadarda zamandan kazandırırdı. Bu tezde önemli veya önemsiz olabilecek tekrar tekrar yapılan, zaman alan işleri yapan veya yardımcı olan etmen türleri, özellikle de zeki etmenler anlatılıyor. Tezin konusu şunlardır: Birincisi, etmen ve zeki etmenlerin tanımını vererek artık birçok yerde karşımıza çıkmaya başlayan bu kavramlara açıklık getirmektir. İkincisi, zeki etmen uygulamalarını oluşturmak için etmenin kullanım amacına göre mimari çeşitlerini teorik olarak tanıtmaktır. Ayrıca zeki etmenlerde gerçek zamanlılık ve buna uygun mimarinin oluşturulması hakkında bilgi vermektir. Üçüncüsü, zeki etmen uygulamalarını kullanıldıkları alanlara göre ayırarak bu uygulamalardan ne kadar çok farklı şekillerde yararlanıldığını açıklamaktır. Son olarak, Java'da yazılmış ve Internet ortamında çalışan bir örnek uygulamayla bu tür zeki etmenlerin nasıl geliştirileceğini ortaya koymaktır. Tezdeki örnek uygulamada geliştirilen zeki etmen bir bilgi toplama etmenidir. Kullanıcının Internet 'den ucuz kitap bulmasına yardımcı olur. Kullanıcının yerine internet'den online satış yapan iki kitap sitesine girebilmekte ve kullanıcının istediği kitapları bu sitelerde araştı rabilmektedir. Etmen sitelerdeki kitapları, kullanıcı tarafından girilen, kitap konularına ve yazar adlarına göre sorgulayabilmededir. Sitelerde bulduğu kitap fiyatları ve indirimleriyle ilgili olarak kullanıcıyı bilgilendirebilmektedir. Kullanıcının belirlediği indirim kriterlerine göre çıkarımlarda bulunabilmektedir. Bu tür bir örnek uygulamanın seçilmesinin sebebi Internet'in bize sağladığı bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmasıdır. Arama motorlarına bulunmasını istediğimiz bilgiyi yazdığımızda her zaman istediğimiz bilgi bize sonuç olarak sunulmaz. Çünkü arama motorları, ilgilendiğimiz sayfaların bağlantısı ile birlikte pek çok fazla şey bulur. Sonra her sayfaya tek tek girip kendimiz mukayese etmek zorunda kalırız. Bu örnek uygulamada kullanılan etmen ise bizim yerimize bu işlemleri yapar. Belli yerlerden istediğimiz bilgiyi alıp bizim için bilgi tabanında toplar. Sonra belirlenen kriterlere göre mukayeselerde bulunup kullanıcıyı bilgilendirir. ıx
Özet (Çeviri)
INTELLIGENT AGENTS AND THEIR APPLICATIONS IN ARTIFICIAL INTELLIGENCE SUMMARY Many of us would like to have an assistant when we are engaged in using computers in our office, or in our homes when we are involved in house work. For example, when we are busy with other things at home, we would like to have a robot to do cleaning, or when we plug-in a new hardware to our computer a software agent to do necessary procedures itself. Similarly, we would like to have all the necessary information collected a presented to us without us having to enter many search engines when we want to obtain information from the Internet. Also, we would like to have a software agent help us in using the output of a computer program as input to another program, without us having to deal with the data transformation ourselves. In this thesis, the types of agents (particularly intelligent agents) are explained, that can perform time-consuming tasks important or unimportant but that need to be done repeatedly. The thesis starts with the definitions agents and intelligent agents, the concepts which are likely to meet in many areas of life. Secondly, we describe the types of agent architectures for different applications depending on their uses, and provide information on suitable architectures for real-time performance of agents. Third, we provide a summary of the different applications of intelligent agents drawing attention to the variety of their uses. Lastly, we describe how such intelligent agents can be developed, through an implementations working in the Internet medium that we developed in Java. The intelligent agent that we describe in this thesis is an information gathering agent, capable of helping the user to collect information to purchase cheap books through the Internet. The agent is capable of entering two online book sales websites on behalf of the user, and search for the books that the user wants. The agent can do the search through the subjects of the books and the author's names given by the user, and informs the user on the books that it finds in the websites together with their special discounts, making inferences in accordance with the discount criteria determined by the user. Our reason for selecting an application in this area is to see how to make it easy to reach information provided by the Internet. If we use the conventional search engines alone for this purpose, we do not usually get the exact information that we want. This is because the search engines return many more information together with that form the web pages that we actually needed, and we end up having to enter each web page ourselves to see the contents, and make the comparisons. In our example application, the agent performs all this work for us. It copies the information in its knowledge for us, and then informs us its search results, after making the comparisons based on the criteria that we provided.