Su üstü savaş gemilerinde uygulanan stabilite kriterlerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative study of current stability criteria applied to naval surface ships
- Tez No: 142898
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
SU ÜSTÜ SAVAŞ GEMİLERİNDE UYGULANAN STABİLİTE KRİTERLERİNİN KARŞILAŞTIRMALI İNCELENMESİ ÖZET Gemi stabilite değerlendirmesi için geçerli olabilecek kriter ve metodoloji geliştirmek zor bir problemdir. Geminin olağan dışı deniz ve hava koşullarındaki hareketleri dinamik ve doğrusal olmayan bir olaydır. Günümüzde geçerli olarak kullanılan su üstü savaş gemisi stabilite kriterleri statik doğrultucu moment kolu eğrilerini baz alır ve II. Dünya Savaşı tecrübelerini kullanarak oluşturulan ampirik formülleri içerir. Bununla birlikte, geçerli kriterler dinamik stabilite üzerinde kayda değer etkileri olabilecek bir çok etkene yer vermemektedir. Çeşitli ülke donanmalannca kullanılan dizayn kriterleri karşılaştırılınca aralarında benzerlikler ve göz ardı edilmemesi gereken farklılıklar olduğu görülmektedir. Çağdaş silah tehditleri ve artan harekat talepleri geleneksel savaş gemisi dizayn kriterleri üzerine yapılan tartışmaları arttırmıştır. Bu tartışmalar, özellikle hasarsız stabilite için borda rüzgarlarının etkileriyle oluşan yatıncı moment kolu kriteri hesaplamaları üzerinde yoğunlaşmıştır. 'Rüzgar kriteri' olarak da ifade edilen bu kavram kapsamında;. Gemi yanal izdüşüm alam üzerine çalışmalar,. Roll-back açısının (Türkçe literatürde karşılığı bulunmadığı için bu tez çalışmasında İngilizce olarak kullanılacaktır) hesaplanması üzerine çalışmalar,. Doğrultucu ve yatıncı moment kollan arasındaki ilişkiyle stabilite tayininde, dinamik etkilerin hesaba katılması üzerine çalışmalar,. Kriterlerde belirtilen, gemilerin maruz kalabileceği maksimum nominal rüzgar hızlannın yeniden düzenlenmesi üzerine çalışmalar sürdürülmektedir. Yaralı stabilite hesaplamalan konusundaki çalışmalar ise,. Olasılıklı yaralı stabilite hesaplamalan,. Özellikle savaş gemilerinin hasar sonrası bekasım sağlamanın yanı sus harekat ve hücum kabiliyetlerini de mümkün olan en yüksek seviyede tutabilmesi için yapılan çalışmalar üzerinde yoğunlaşmıştır. Tüm bu konulann ışığında hazırlanan bu tez çalışması kapsamında;. Stabilite kriterlerinin tarihsel ve bilimsel gelişimleri ile savaş gemileri için önemi üzerinde durulmuş,. Temelde aynı mantıkla hazırlanan ve benzerlikler içermesine rağmen detayda aralarında önemli farklılıklar bulunan, a. Amerika Birleşik Devletleri Donanması, b. ingiltere Kraliyet Donanması, xi
Özet (Çeviri)
COMPARATIVE STUDY OF CURRENT STABILITY CRITERIA APPLIED TO NAVAL SURFACE SHIPS. SUMMARY Defining rational criteria and methodology for assessing ship stability poses a difficult problem. The operations of a ship in extreme sea and wind conditions is a dynamic a nd n onlinear p henomena. C urrent w arship s tability c riteria a re b ased o n the static righting arm curve and involve empirical formulas using World War II. data. However, current criteria do not explicity consider many variables which can have a significant impact on dynamic stability. A comparison of the design criteria used by various navies reveals similarities and some notable differences. Contemporary weapon threats and increased operational demands have increased the considerations on traditional war ship design criteria. These considerations, generally, concentrated on the calculations of heeling arms due to beam winds. Ultimate studies on 'Weather criteria' involves these topics;. Calculations of ship lateral sail area,. Calculation of roll-back angle,. Adding dynamic response to defining the stability due to relation of heeling and righting arms.. Reviewing ocean and extreme wind gust literature. Ultimate studies on damaged stability assesments involves these topics,. Probabilty calculations on damaged stability,. Studies on keeping the war ship's operational and attack adequacy after damage besides survivability. Under the inspiration of these topics this thesis includes,. Historical and scientific developments and importance of stability criteria for naval ships,. Although, reveals similarities and prepared by same manner the criteria o f n avies w hich h ave i mportant d ifferences a re d iscussed i n these topics, - U.S Navy stability criteria for surface ships, - United Kingdom stability criteria for surface ships - German Navy stability criteria for surface ships. - Strengts and weakness of these critera, - Advantages and disadvantages, - Similarities and important differences. Under the inspiration of ultimate studies on weather alteration, these topics are discussed in this thesis, xiii-. IMO weather criteria,. The weather criteria proposed by Brown&Deybach in 1 997. and also,. U.S Navy weather criteria. German navy weather criteria,. IMO weather criteria,. Weather criteria proposed by Brown&Deybach are applied to two different classes war ships which are FFG7 class frigate and MCM class mine ship. The results of calculations are compared and evaluated. xiv