İç hava kalitesi
İndoor air quality
- Tez No: 142907
- Danışmanlar: PROF. DR. F. TANER ÖZKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET İç ortam hava kalitesi, günümüzde dünya genelinde HVAC endüstrisinin üzerinde çalıştığı en önemli konulardan birisidir. İç ortam hava kalitesi, binanın başarısını etkilemesi nedeniyle, büyük önem taşımaktadır. Binanın tasarımı, inşaatı, işletimi ve bakımı gibi farklı evreleri, iç ortam hava kalitesini etkilemektedir. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm'de, iç hava kalitesinin önemi vurgulanmıştır. 2. Bölüm'de, hava kirleticileri tanıtılmış, kaynaklan, insan sağlığına olan etkileri ve etkilerin azaltılması için kullanılabilecek yöntemler açıklanmıştır. 3. Bölüm'de, iç hava kalitesini sağlama yöntemleri üzerinde durulmuştur. 4. Bölüm'de ise bir model kurulmuş ve farklı uygulamalar için gerekli olan taze hava miktarının hesaplanabileceği denklemler oluşturulmuştur. Buna uygun bir de bilgisayar programı hazırlanmıştır. 5. Bölüm'de, kabul edilebilir iç hava kalitesinin, minimum enerji harcayarak nasıl elde edilebileceği incelenmiş, yapılan ölçümler sonucu elde edilen değerler kullanılarak optimum durumlar saptanmıştır. 6. Bölüm'de, bir havalandırma sistemine alınan havanın dış ortamdaki hareketlerini incelemek açısından bir FLUENT programı hazırlanmıştır. Yerde bulunan partikülleri harekete geçirebilecek minimum hava hızlan saptanarak, menfezin farklı konumlan ve farklı hava hızı değerleri için hangi çaptaki partiküllerin menfeze ulaştığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, kabul edilebilir iç hava kalitesini sağlamak ve enerji tüketimim en aza indirmek için en uygun yöntemin kirletici kontrolü olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca dış ortamdan havalandırma sistemine giren partiküllerin sayısını azaltmak için çeşitli çözüm yollan elde edilen sonuçlara göre sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
INDOOR AIR QUALITY SUMMARY One of the most important issues facing the worldwide HVAC industry is indoor air quality (IAQ). This is an especially important issue because the quality of indoor air defines a building's success. From design and construction to operation and maintenance, every phase of a building affects the quality of indoor air. This study consists of six chapters. In Chapter 1, the importance of IAQ has been emphasized. In Chapter 2, air pollutants have been defined, and their sources, effects on the health of occupants, and the methods of how to decrease their effects have been explained. In Chapter 3, the methods which are most widely used to obtain acceptable IAQ have been discussed. In Chapter 4, a model has been constructed, and some equations which determine the amount of makeup air that must be supplied into a space in a various conditions have been formulated. In Chapter 5, the relationship between IAQ and energy consumption has been investigated, and some equations have been developed accordingly. Later in the chapter using the results of measurements of some investigators, optimum conditions have been obtained. In Chapter 6, a computer program in FLUENT has been prepared to find out the movement of outside air which is drawn into a ventilation system. By determining the magnitude of velocity of outside air which set particles in motion, it has been found out which particles have a chance of reaching the diffuser of the ventilation system. According to the results obtained from this study, it was found out that source control method is the most convenient method to obtain both acceptable indoor air quality and energy savings. In addition, some acceptable solutions to prevent the particles which can reach the ventilation system were proposed in this study. XI