Binalarda iç hava kalitesi ve toz partiküllerinin iç mekan hava kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Indoor air quality and consideration of the effects of dust particulates on indoor air quality
- Tez No: 199422
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
BİNALARDA İÇ HAVA KALİTESİ VE TOZ PARTİKÜLLERİNİN İÇ MEKÂNHAVA KALİTESİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN İNCELENMESİ( Yüksek Lisans Tezi )Orkun ALPTEKİNGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜŞubat 2007ÖZETYaşamlarını sağlıklı ve konforlu bir ortamda sürdürebilmek, insanoğluiçin en temel gereksinimdir. Günümüzde insanlar zamanlarının büyükbir bölümünü iç ortamlarda geçirmektedirler. Bu nedenle iç ortam havakalitesi önem kazanmaktadır. İç ortam hava kalitesini, çevre, kullanıcılarve yapı malzemeleri etkilemektedir. Bu kaynaklardan farklı yapılarda vetürlerde kirleticiler yayılmaktadır. Havaya yayılan kirleticilere maruzkalan insanlarda çeşitli sağlık sorunları görülmektedir. Bu nedenle içortam havasında bulunan partikül ve gaz kaynaklarını incelemek önemlibir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, iç hava kalitesi, iç havakalitesini bozan kirleticiler ve iç hava kalitesinin sağlık ve verimliliküzerine etkileri üzerinde durulmuştur. Dumlupınar Üniversitesi SarıKonak, Rektörlük, İ.İ.B.F. ve Merkezi Kafeterya binalarında yapılandeneylerle iç ortam havasında bulunan ince toz partiküllerinkonsantrasyonları ölçülmüştür. Ölçüm sonuçlarının analizi sonucundaiç ortam hava kalitesini; yapı malzemelerinin, kullanıcı sayısının veyapının kullanım şeklinin etkilediği görülmüştür.Bilim Kodu : 804.1.102Anahtar Kelimeler : İç ortam hava kalitesi, partiküller, yapı malzemeleriSayfa Adedi : 60Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gülser ÇELEBİ
Özet (Çeviri)
INDOOR AIR QUALITY AND CONSIDERATION OF THE EFFECTS OFDUST PARTICULATES ON INDOOR AIR QUALITY( M. Sc. Thesis )Orkun ALPTEKİNGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2007ABSTRACTLeading a healthy and comfortable life is the most basic requirement ofthe human beings. Nowadays human spend most of their time indoorsso indoor air quality becomes important. Indoor air quality is affectedby environment, users and construction materials. In differentstructures and varieties pollutants are spread from these sources.People that exposed to pollutants spread to air have been sufferingfrom variety health problems. For this reason, inspecting resources ofparticulates and gases in indoor air has become an important issue. Inthis thesis, indoor air quality, factors of indoor air pollutants, indoor airpollutants and effects of indoor air quality on health and productivityare discussed. With experiments made at Dumlupinar University, SariKonak, Rectorate, İ.İ.B.F. and Cafeteria buildings are measuredconcentration of respirable particulates in indoor air. On theconsequence of measurement results analysis, it is seen thatconstruction materials, users? numbers and using types of constructionaffect the indoor air quality.Science Code : 804.1.102Key Words : Indoor air quality, particulates, construction materialsPage Number : 60Adviser : Prof. Dr. Gülser ÇELEBİ