Atom transfer graft copolymerization by using poly (2,6-dimethyl - 1,4-phenylene oxide)
Poly (2,6-dimetil - 1,4-fenilen oksit) kullanımı ile atom transfer graft kopolimerizasyonu
  1. Tez No: 142914
  2. Yazar: MİNE BARLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
POLI(2,6-DİMETİL-l,4-FENILEN OKSİT) KULLANIMI İLE ATOM TRANSFER GRAFT KOPOLİMERİZASYONU ÖZET Makromolekül yapılarının kontrolü son zamanlarda polimer biliminin akademik ve endüstriyel yönden önemli bir hedefi haline gelmiştir. Bu ilgiye makromolekül mimarisi kontrolünün iyileştirilmiş ve/ veya yeni mekanik ve fiziksel özelliklere sahip yeni polimerik maddelerin geliştirilmesine varabileceği gerçeği hakimdir. Mimari farklılıklar, lineer polimerler bir yana, dal sayısına ve dalların makromolekül üzerindeki bağıl yerleşimlerine bağlı olarak dallanmış yapılarda yatmaktadır. Radikal polimerizasyonu alanı kontrollü radikal polimerizasyon yöntemlerinin keşfiyle büyük bir patlama yapmıştır. Radikal polimerizasyonu yüksek molekül ağırlıklı polimerlerin eldesinde kullanılan çok önemli bir ticari yöntemdir. Klasik radikal polimerizasyonunun tek dezavantajı zincir transfer ve sonlarıma reaksiyonlarından dolayı makromolekülün yapısıyla birlikte fonksiyonalitesi ve polidispersitesi üzerinde düşük bir kontrole sahip olmasıdır. Kontrollü mimari denilince molekül ağırlık kontrolü, uç grup kontrolü, blok kopolimer oluşturabilme ve yaşayan karakter akla gelmektedir. Son yıllarda, iyi tanımlanmış düşük polidispersiteye sahip polimerlerin sentezinde kontrollü/ 'yaşayan' polimerizasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Bu metodlardan atom trasfer radikal polimerizasyonu (ATRP) çeşitli monomerlerin kontrollü radikal polimerizasyonu için etkili bir yöntemdir. ATRP ile ayarlanabilir molekül ağırlıklarına ve düşük polidispersitelere sahip iyi tanımlanmış polimerler sentezlenebilir. ATRP yöntemindeki moleküler ağırlık ve işlevsellik kontrolü, yeni işlevlere, düzenlemelere ve mimarilere sahip çok sayıda maddenin sentezine olanak sağlar. Ancak, ATRP yönteminin çok bileşenli karmaşık bir sistem olması dalayısıyla, bu metodun tam olarak kullanılması ve özel maddelerin hazırlanmasında en iyi koşulların bulunması için yöntemin tüm bileşenlerinin anlaşılması ve göz önünde tutulması önemlidir. Bu çalışmada, makrobaşlatıcı olan bromlanmış poli(2,6-dimetil-l,4-fenil oksit)ler bilinen bir yöntemle sentezlenmiş ve ATRP ile graft poli(2,6-dimetil-l,4-fenil oksit) hazırlanmasında kullanılmıştır. Makrobaşlatıcmm yüksek radikal kararlılığı, bakır katalizli ATRP yönteminde çapraz bağlanma ve jel oluşumu sonucunu yaratmıştır. Oluşan polimerlerin GPC (Jel Geçirgenlik Kromatografisi) çalışmaları graft polimerlerin kontrolsüz molekül ağırlıklarında oluştuğunu göstermiştir. Makrobaşlatıcmm j elleşmesinin engellenmesi ve sonuç polimerlerin molekül ağırlıklarının kontrolünün sağlanması için çeşitli ilave maddeler ve graft polimerizasyon metodları üzerine de çalışılmıştır. x
Özet (Çeviri)
ATOM TRANSFER GRAFT COPOLYMERIZATION BY USING POLY(2,6-DIMETHYL-l,4-PHENYLENE OXIDE) SUMMARY The control of macromolecular structure has recently become an important facet of polymer science from an academic and industrial viewpoint. This interest is governed by the realization that control of macromolecular architecture can lead to the development of new polymeric materials with improved and/ or new mechanical and physical properties. With the exception of linear polymers, architectural diffirences lie in branched structures with regard to the number of branches and their relative placement in the macromolecule. The field of radical polymerization has exploded with the advent of controlled radical polymerization processes. Radical polymerization is a very important commercial process used to prepare high molecular weight polymers. The only disadvantage of conventional radical polymerization is the poor control of macromolecular structures including end functionalities and polydispersities due to the chain transfer and termination process. Controlled architecture possesses some characteristics, which are molecular weight control, end group control, ability to form block copolymers and a living nature. Recently, the controlled/ 'living' radical polymerizations have been utilized for the synthesis of well-defined narrow polydispersity polymers. Of these methods, atom transfer radical polymerization (ATRP) appears to be a versatile method for the controlled radical polymerization of various monomers. Well-defined polymers with predictable molecular weights and with low polydispersities can be syntesized by ATRP. The control over molecular weight and functionality in ATRP has also allowed for the synthesis of numerous materials with many novel functionalities, compositions, and architectures. However, since ATRP is a complex multicomponent system, it is important to understand and consider all of its components to make full use of this methodology and find optimum polymerization conditions for the preparation of specific materials for particular applications. In this study, a macroinitiator, brominated poly(2,6-dimethyl-l,4-phenylene oxide)s was synthesized according to a known procedure and was used for the preparation of styrene and methyl methacrylate grafted poly(2,6-dimethyl-l,4-phenylene oxide)s via ATRP. High radical stability of the macroinitiator lead to crosslinking and gelation in copper-catalyzed ATRP of monomers. GPC (Gel Permeation Chromatography) studies of the obtained polymers show that graft polymers were formed with uncontrolled molecular weights. Some additives and various grafting methods were also studied in this work in order to prevent the gelation of the macroinitiator and uncontrolled molecular weight of the resulting polymers. IX