Klorofil A ve B'nin türev spektrofotometrik yöntem ile tayini
Chlorophylls A and B analysis by derivative spectrophotometric method
- Tez No: 142916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN DEMİRATA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyagerlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Klorofil a ve b'nin türev spektrofotometrik yöntem ile tayini Bu çalışmada klorofil a ve b'nin tayini için türev spektrofotometrik yöntem uygulandı. Klorofil a ve b analizi spektral çakışma nedeniyle doğrudan absorpsiyon ölçülerek yapılamaz. Türev spektrofotometrisi ise bu şekilde absorpsiyon spektrumu çakışan maddelerin kolaylıkla analizini sağlar. Bu iki pigmentin türev spektrofotometrik analizi için en uygun çözücüyü saptayabilmek amacıyla, önemli klorofil a ve b kaynağı olan ıspanak ve çimen örnekleriyle çalışıldı. Bu örneklerin belli miktarları, belli miktar farklı çözücülerde ekstrakde edilerek, en yüksek absorbansı veren ve bu absorbans değerinin zamanla en az düştüğü çözücü seçilmeye çalışıldı. Kullanılan çözücüler, aseton, propanol, aseton+propanol (1:1) çözücü karışımı, etil alkol ve kloroformdu. Bunlardan en uygun olanının aseton+propanol (1:1) çözücü karışımı olduğu saptandı. Daha sonra hazırlanan klorofil a ve b çözeltilerinin üst üste 1., 2., 3. ve 4. türev spektrumları alındı. 1. türev spektrumunda 401.3 nm'nin klorofil a ölçümü için, 474.0 nm'nin de klorofil b ölçümü için en uygun nokta olduğu saptandı. Kalibrasyon grafikleri, klorofil a için 5.6xl0“6-14xl0”M konsantrasyon aralığında hazırlanan standart çözeltilerin 401.3 nm'de, klorofil b için 5.1xl0“6-20.4xl0”6 M konsantrasyon aralığında hazırlanan standart çözeltilerin 474.0 nm'de türev absorbans değerleri ile konsantrasyonlar arasında oluşturuldu. Bu doğrulara ait regresyon eşitlikleri; iD40ı.3= 1.3808c -0.635 (klorofil a) D474.0 = 0.31 - 3.4029c (klorofil b) Ispanak ve çimen örneklerindeki klorofil a ve b analizi, aseton+propanol (1:1) çözücü karışımı ile ekstraksiyon, süzme, uygun seyreltme ve türev absorbanslarının ilgili dalga boylarında ölçümü ile gerçekleştirildi. Ekstraktlardaki klorofil a ve b miktarı, ilgili kalibrasyon grafikleri denklemlerinde yararlanılarak hesaplandı. Ispanak ve çimen örneklerindeki klorofil a ve b analizi için başka bir yöntem olarak klorofil a ve b'nin belli dalga boylarındaki molar absorptivite katsayılarından yararlanıldı. Her iki yöntemle yapılan 4'er analiz üzerinden ortalamalar ve standart sapmalar hesaplandı. İstatistiksel değerlendirmeler, her iki yöntemde ortalamalar ve prezisyonlar açısından anlamlı fark olmadığını gösterdi. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chlorophyll a and b analysis by derivative spectrophometric method In this study, chlorophyll a and b pigments were assayed by derivative UV spectrophotometry without using any seperation techniques. The simulteneous determination of these pigments mixture is not possible by direct UV absorption measurement because of the spectral overlap. Derivative spectrophotometry allows the quantitative analysis of such mixture. For the selection of the optimum solvent, spinach and grass that are source of chlorophyll a and b, were used. Certain quantities of these samples dissolved in certain quantities of different solvents and the solvent which gives the highest absorbance is selected. The selected solvent's absorbance value is desired to vary a litte in the course of time. Aceton-propanol (1:1) solvent mixture were selected as the most suitable solvent for the analysis of chlorophyll a and b. For the chlorophyll a and b mixture zero-crossing wavelengths of 401.3 nm in the first derivative spectrum was chosen as the optimal wavelength for the determination of chlorophyll a, and zero-crossing wavelengths of 474.0 nm in the first derivative spectrum was chosen as the optimal wavelength for the determination of chlorophyll b respectively. Calibration curves were constructed by plotting derivative absorbance values measured at selected zero-crossing wavelengths against corresponding concentration of standart chlorophyll a and b solution in 5.6 xl0“6-14xl0”6 M range for chlorophyll a and 5.1xl0“6-20.4 xlO”M range for chlorophyll b. Regression equation of the calibration curves were as follows; '0401.3= 1.3808c -0.635 (chlorophyll a) ^474.0 = 0.31 - 3.4029c (chlorophyll b) Chlorophyll a and b analysis in the spinach and grass samples were made by extracting of these samples with aceton-propanol (1:1) solvent mixture, filtration, appropriate dilution and measurement of derivative absorbances at corresponding zero-crossing wavelengths. Chlorophyll a and b contens of extracts were calculated using the corresponding calibration curves. Another method is also used to analyse chlorophyll a and b in the spinach and grass samples which uses coefficient of molar extinction at certain wavelenghts. Mean values and standart deviations were calculated from four determinations for both methods. The statistical evaluations indicated that there was no significant difference between the mean values and precisions of two methods for mixtures at 95 % confidance level.