Hizmet sistemlerinde modüler tasarım : Sigorta sektörü uygulaması
Modular design in service systems : insurance sector application
- Tez No: 142934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. MUTLU YENİSEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
HİZMET SİSTEMLERİNDE MODÜLER TASARIM: SİGORTA SEKTÖRÜ UYGULAMASI ÖZET Günümüzde ürün ve hizmetlerin giderek karmaşık bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Bu ürün ve hizmetlerin bir çoğu bu karmaşıklığın üstesinden gelmek için alt sistemlerden oluşmaktadır. Bu nedenle yüzde yüz olmasa bile belirli bir derecede modüler yapıyı yansıtmaktadır. Son yıllarda bir çok sektör ve ürün grupları modüler olma eğilimindedir. Genellikle üretim sektöründe uygulamaları görülen modülerlik, hizmet sektöründe de kabul görmeye başlamıştır. Bu bağlamda, hizmet sistemlerinde bir modüler tasarım uygulaması bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. İkinci bölümde, modülerliğin tanımı yapılmış ve temel kavramlar açıklanmıştır. Modülerlik çeşitleri, modülerliğe ihtiyaç duyulma nedenleri, modülerliğin avantaj ve dezavantajları ve modülerliğin kullanıldığı alan ve şirketler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, hizmetin tanımı, temel kavramları, hizmetin ve hizmet üretiminin özellikleri hakkında bilgi verilmiş, hizmetlerin çeşitli kriterlere göre sınıflandırılması yapılmış, hizmet işletmelerinin tipik özellikleri vurgulanarak hizmet ve üretim sektörleri arasında bir kıyaslama yapılmıştır. Dördüncü bölümde, uygulaması yapılacak modüler tasarım yöntemi kısaca açıklanmış ve akış diyagramı sunulmuştur. Bu çalışmanın temel amacını oluşturan bir hizmet sisteminde modüler tasarım uygulaması ise beşinci bölümde ele alınmıştır. Uygulama alanı olarak hayat sigorta sektöründe risk ağırlıklı hayat sigorta ürün ailesi seçilmiştir. Sonra, uygulamanın yapılacağı firma, ürün ailesi, sektör ve rakipler hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Ele alman ürün grubunun modülerliğe yatkınlığının analizi yapılmış, mevcut modülerlik derecesi belirlenmiştir. Firmanın modülerlik stratejilerinin ve müşteri isteklerinin belirlenmesinden sonra da modüler tasarım süreci takip edilmiştir. Sonuçta, risk ağırlıklı hayat sigortalan için modüler bir tasarım geliştirilmiş ve en son olarak da yeni tasarlanan modüler yapının performans değerlendirmesi yapılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
MODULAR DESIGN IN SERVICE SYSTEMS: INSURANCE SECTOR APPLICATION SUMMARY Today it is seen that the products and services are gradually having more complex structures. Many of these products and services consist of subsystems to overcome this complexity. As a reason of this, to a certain extent, they reflect a modular structure. In the last years, a lot of sectors and product groups tend to be modular. Modularity, which is generally applied to the production sector, is being accepted in the service sector as well. Therefore, an application of a modular design in service systems is the main topic of this thesis. In the second section, modularity is defined and the basic terms are explained. Types of modularity, reasons to need modularity, the advantages and the disadvantages of modularity and the applications of modularity are also explained. In the third section, information about the definition of service, basic terms of service, features of service and service production is given. Services are classified according to different criteria, the typical characteristics of service organizations are emphasized and a comparison is made between service and production sectors. The modular design method, which will be applied, is briefly explained and the flow chart of the method is provided in the fourth section. The application of a modular design in a service system, which is the main topic of this study, is presented in the fifth section. Risk products in the life insurance sector is selected as the application field. Then, detailed information is given about the company, product family, sector and the competitors. Inclination to modularity analysis is made for the studied product family and the current modularity level is calculated. After determining the modularity strategies and the customer expectations, the modular design process is followed. Eventually, a new modular design for risk products is developed and finally, the performance of the new designed modular structure is evaluated. xiu