Kurumsal kaynak planlaması
Enterprise resource planning
  1. Tez No: 142974
  2. Yazar: KÜRŞAD ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ÖRENCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kurumsal Kaynak Planlaması ; üretim, satış, insan kaynaklan, satış&pazarlama ve finans vb. gibi fonsiyonel modüller sayesinde müşterilerin kendine özgü ihtiyaçlarına göre uyarlanan, diğer ek ihtiyaçlara göre geliştirmeler yapıldıktan sonra entegre çözüm halinde sunulan bir sistemdir. Kurumsal Kaynak Planlaması çözümü sunan sistemler sayesinde dağınık şekilde çözüm üreten tüm yazılım parçacıkları tek ve entegre bir çatı altında toplanıp, ortak veritabanına ulaşarak farklı departmanların bilgiyi kolayca paylaşmalarını ve birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar. Kurumsal Kaynak Planlaması şirketlerin iş süreçlerindeki görevlerin otomatik ve standart şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır. Sipariş işleme iş sürecinde olduğu gibi müşteriden siparişlerin alınması, sevkiyatının ve faturalama işlemlerinin yapılması gibi ana süreçleri standartlaştırır. Kurumsal Kaynak Planlaması sistemleri sayesinde müşteri temsilcisi müşteriden siparişi alırken, tüm gerekli bilgileri siparişe girer veya kontrol edebilir( müşterinin kredi kontrolünün yapılması, siparişleriyle ilgili geçmiş bilgiler, şirketin stok durumu ve sevkıyat sistemi ile ilgili güncel verilere anında ulaşır). Şirket içindeki herkes aynı ekranları kullanarak, ortak veritabanına ulaşıp eski ve yeni siparişlerle ilgili işlemleri standart şekilde yapabilir. Şirket içindeki bir departman siparişle ilgili yaptığı işlemi bitirdiği anda sipariş, sistem tarafından otomatik olarak bir sonraki departmana yönlendirilir. Sürecin herhangi bir anında siparişin hangi durumda olduğunu öğrenmek için sisteme bağlanıp, gerekli sorgulamaları yapmak yeterlidir. Müşteriler eskisine oranla daha hızlı ve az hatayla siparişlerini verebilirler. Bu sistematik ve entegre işleyiş şirketlerin diğer iş süreçlerine de ERP sayesinde yansımaktadır(mali raporlamalar, lojistik süreçler vb gibi). Şirketler için, milyonlarca dolar yatırım yapmadan ve anlaşmalar yapılmadan önce, standart Kurumsal Kaynak Planlaması paket yazılımlarının, iş süreçlerini karşılayıp karşılamadığı veya iş yapma biçimlerine uygun olup olmadığını öğrenmek çok önemlidir. Günümüzdeki birçok projenin yapılmamasının asıl nedeni, şirketlerin en önemli iş süreçlerinin ERP paketlerinde karşılığının bulunmamasıdır. Bu noktada izlenecek iki ana yol bulunmaktadır. Birincisi şirketlerin standart ERP paketine uyum sağlamak amacıyla önemli iş süreçlerinin temelden değiştirmesi(şirketlerdeki iş yapış biçimlerinde veya önemli pozisyonlarda yer değişikliklerine yol açabilir), ikincisi standart yazılım paketinin ihtiyaçlara uygun olarak değiştirilmesidir. Buda projenin yavaş ilerlemesine, sistemde öngörülemeyen sorunlar veya paketin sürüm yükseltme işlemlerinde problemler yaratır. Çünkü yeni sürümlerde veya yama yüklemelerinde mutlaka bu geliştirmelerin tekrar yapılması gerekmektedir. ERP sistemleri, bilgi yönetimi için stratejik yapılar oluşturmasının yanında operasyonel ve yönetim açısından iş süreçlerine destek olmayı sağlar. Bu çalışmada örnek işletmenin departmanlara göre yapılan analizlerin sonuçları ve mySAP.com 'daki modüller bazında çözüm karşılıkları, ayrıca sistemin yetersiz kaldığı noktalarda yapılan ek programlar anlatılmıştır. Tezde Armada Bilgisayar 'mkritik iş süreçleri saptanmış ve iş yapı birimleri yardımıyla tanımlanmıştır. Yeniden tasarlanmış iş süreçleri irdelenmiş ve örneklerle ERP sistemindeki çözümleri ele anılmıştır. Ayrıca sistemdeki kritik uyarlamalar ve yapılan değişiklikler de incelenmiştir. Sonuç bölümünde proje kapsamında gelecekte yapılacak geliştirmeler ve projenin sonraki fazları anlatılmıştır. Çalışma sonucunda kritik başarı faktörleri ve tavsiyeler ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma, yöneticilere ve organizasyonlara ERP projelerinde, daha sağlıklı karar vermeleri konusunda yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
An Enterprise Resource Planning system is an integrated software package composed by a set of standard functional modules (production, sales, human resources, sales&distribution, finance, etc.) developed or integrated by the vendor, that can be adapted to the specific needs of each customer. ERP combines distributed software's all together into a single, integrated software program that runs off a single database so that the various departments can more easily share information and communicate with each other. ERP automates the tasks involved in performing a business process - such as order fulfillment, which involves taking an order from a customer, shipping it and billing for it. With ERP, when a customer service representative takes an order from a customer, he or she has all the information necessary to complete the order (the customer's credit rating and order history, the company's inventory levels and the shipping dock's trucking schedule). Everyone else in the company sees the same computer screen and has access to the single database that holds the customer's new order. When one department finishes with the order it is automatically routed via the ERP system to the next department. To find out where the order is at any point, one need only log into the ERP system and track it down. Customers get their orders faster and with fewer errors than before. ERP can apply that same magic to the other major business processes, such as financial reporting. It's critical for companies to figure out if their ways of doing business will fit within a standard ERP package before the checks are signed and the implementation begins. The most common reason that companies walk away from multimillion-dollar ERP projects is that they discover that the software does not support one of their important business processes. At that point there are two things they can do: They can change the business process to accommodate the software, which will mean deep changes in long-established ways of doing business (that often provide competitive advantage) and shake up important peoples' roles and responsibilities. Or they can modify the software to fit the process, which will slow down the project, introduce dangerous bugs into the system and make upgrading the software to the ERP vendor's next release excruciatingly difficult, because the customizations will need to be torn apart and rewritten to fit with the new version. ERP systems have been aimed at both creating a strategic infrastructure for information management and providing support for business processes, both administrative and operational. This thesis shows detailed results of complete analysis, in each department of the company and how mySAP.com solves these problems and fits the processes. In this thesis, most critical business workflows of Armada Bilgisayar are determined and defined with workflow items. Some important reengineered business processes are described and the key developments in ERP implementation are evaluated with examples. Also critical customizations, repairs XIVand developments are concerned. Future development plans, next phases and e- business concept of this project are described in the conclusion of thesis. A number of recommendations and a list of critical success factors for practitioners have been generated as a result of the findings of this study. This thesis will help system implementers, managers and organizations to make better and more precise decisions when acquiring and implementing such systems.